Zoretanin Kullananlar Mutlaka Okusun | Hanımların Dünyası

loading...

Zoretanin Kullananlar Mutlaka Okusun

Zoretanin Kullananlar Mutlaka Okusun

Zoretanin Kullananlar Mutlaka Okusun

zoretanin-kullananlar-mutlaka-okusun

Zoretanin kullananlar mutlaka okusun kullanım şekli olarak akne tedavilerinde ve sivilce tedavilerinde kullanılan A vitamini türevi bir ilaç türüdür. Ayrıca halk dilinde bilinen ergenlik sivilcelerinin bıraktığı izlerin tedavisinde etkili bir çözüm olmaktadır. Kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus A vitamini yönünden zengin bir ilaç olmasından dolayı bu ilacı kullanan hastalar ayrıca A vitamini içeren diğer besin maddelerini almaları toksit etkisi arttıracağından sakıncalı durum ortaya çıkarmaktadır. Zoretanin kullananlar mutlaka okusun ilacın kullanımında nadiren görülen hastalarda zotretinoin tedavisi uygulaması sırasında kan şekerinin kontrolünün bozulduğu görülmüştür. Arasındaki ilişki kanıtlanamasa da bazı hastalarda diyabet vakaları görülmüştür.

Zoretanin kullananlar mutlaka okusun kullanım şekli olarak bayanlarda görülen adet dönemlerinin ikinci ve üçüncü gününde kesinlikle kullanılmamalıdır. İki ve üçüncü gün geçtikten sonra kullanıma devam edilebilir. Tedavi süresi içerisinde sürekli gebelik testi yapılarak negatif gebelik testinin oluşması sonucu ileç kullanılmalıdır. İlacın kullanımı sırasında gebe kalmanın riskleri böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu olduğunda sakıncalı durumlar olacağı hekim tarafından hastalara detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Zoretanin kullananlar mutlaka okusun tedavi uygulandığı süre içerisinde hamilelik söz konusu olması şüpheleri ortaya çıktığında ilaç kesilmeli bir süre ara verdikten ve negatif gebelik test sonuçları alındıktan sonra bir ay beklenerek ilaca devam edilmelidir. İlacı kullanan hastaların alınan bütün önlemlere rağmen gebe kalması durumunda rahim bölgesinde şiddetli ağrılar ortaya çıkarak riskli rahatsızlıklar baş gösterebilecektir.

Ilaç alımı tok karnına olmalı doz aralığı tavsiye edilen seviyede 0,5 veya 1 mg günlük ilaç alımı şeklinde ayarlanarak 15 veya 20 hafta tok karnına devam edilmelidir. Doz alımları ile hastalığın tamamen tedavi edilmesine rağmen yeniden tedaviye gerek duyulduğunda düşük dozlarla tedavi tekrar sürdürülebilir. Yetişkin durumdaki hastalarda Zoretanin kullananlar mutlaka okusun çok ciddi düzeyde görülen rahatsızlığa karşılık doz alımı 2 mg’a çıkarılabilir. Tok karnına alınmasının sebebi yapılan araştırmalarda aç karnına alındığında ilacın emilim oranının düşük seviyelerde olduğu tespit edildiğinden yemeklerle birlikte alınması uygun görülmüştür.

Zoretanin kullananlar mutlaka okusun doz olarak alınan ilacın günlük güvenirliği kesinleşmemiştir. Yapılan testler sonucunda 15 veya 20 haftalık tedavi süresi içerisinde nodül sayısı p’den yüksek düzeyde çıktığı taktirde ilaca devam edilmeyebilir. Bunun sonucunda 2 ay geçtikten sonra tedavi uygulanmayan süre içerisinde ısrarcı olarak ortaya çıkan akne belirtileri devam ettiğinde ikinci tur tedavi başlatılarak doz alımı belirlenir. İlaç kullanımı sırasında kemik yapısı gelişmemiş hastaların tedavi şekli belirlenmediğinden bu konuda kesin bir bilgi yoktur.

Ortaya çıkabilecek sıkıntılar olarak Zoretanin kullananlar mutlaka okusun doz aşımlarında kusma belirtileri yüz bölgesinde kızarıklıklar, ani karın ağrıları, şiddetli baş ağrıları, sersemlik durumları ve ataksi görülebilmektedir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda doz aşımı ortaya çıkacağı belirginleştiğinde hamilelik kesinlikle bertaraf edilmek için gerekli önlemler alınmalıdır. Aşırı doza maruz kalanlar doz alımları süresi içerisinde bir aylık süre geçmeden kan vermemelidirler.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb