Zoretanin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler | Hanımların Dünyası

loading...

Zoretanin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Zoretanin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Zoretanin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Uzun yıllardır tüm Avrupa ve dünyada sivilce tedavisinde en çok kullanılan ilaç Zoretanin’dir. Dünyada 1980 Türkiye’de ise 1995 yılından bu yana sivilce tedavisi için hastalara verilen bu ilaçtan bugüne kadar 12 milyonun üzerinde hasta yararlanmıştır. Bu nedenle de dünyanın en çok kullanılan sivilce ilacı unvanını açık ara götürmektedir. Bunlar Zoretanin hakkında bilinmeyen gerçekler, peki ya bilinmeyenleri öğrenmeye ne dersiniz? Zoretanin hakkında bilinen bilinmeyen A’dan Z’ye tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

ZORETANİN YAN ETKİLERİ Zoretanin sivilce tedavisinde oldukça etkili bir ilaç olmasına rağmen birçok yan etkiyi de beraberinde getiren bir ilaçtır. Özellikle zayıf bünyelerde yan etkileri ölümcül olabilecek kadar ciddileşebilmektedir. Bu yan etkiler de çoğunlukla kullanıcılar tarafından bilinmemektedir.

• Ağız, boğaz ve geniz gibi solunumla ilgili organlarda alerjik reaksiyona bağlı şişkinlikler nedeniyle nefes almada güçlük

• Yine ilaca olan alerji neticesinde meydana gelen döküntü ve kaşıntılar

• Bulanık görme ya da görmede azalma şeklinde meydana gelen görme bozuklukları

• Aşırı mide bulantısı ve buna bağlı gelişen kusma

• Kas, eklem ve kemik ağrıları ve buna bağlı olarak gelişen yorgunluk, bitkinlik hissi

• Sarılık gibi ciltteki renk değişiklikleri Aşırı duyarlı olan kişiler, bunun dışında kısa süreli kullanımda alerjik reaksiyon görülenlerde bu ilacın kullanımına izin verilmemelidir. Doktora başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması şarttır.

zoretanin-hakkinda-bilinmeyen-gercekler

ZORETANİN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

• Sivilce tedavisinde antibiyotikler sıklıkla ve ilk etapta kullanılmaktadır. Ancak bazı ağır vakalarda cilt bu antibiyotiklere cevap vermemektedir. Böylesi vakalarda Zoretanin yağ salgılama ve ciltteki yağ dengesini sağlayarak cildin yenilenmesine neden olur.

• Genellikle bu tip sivilce ilaçlarında sivilcelerin ilk etapta ortadan kalkması mümkün olmamakta, hatta genelde birden her yerde sivilce çıkması bile gözlenmektedir. Ancak zamanla cilt kendini toparlamaya başlamaktadır. Bu nedenle kesinlikle ilaç işe yaramıyor diyerek doktora sormadan ilaç bırakılmamalı, doktorun söylediği süre ve kullanım şekline, dozuna uyum sağlanmalıdır.

• Zoretanin aslında bir A vitamini türevi ilaçtır. Bu nedenle genellikle tabi ki doktora da başvurmak, danışmak şartıyla doğal yollarla A vitamini takviyesi yapmak daha yararlı olmaktadır.

• Bu ilacı kullanırken, sizi cildim daha da mahvoldu keşke kullanmasaydım bu ilacı düşüncesine sevk edecek bir diğer özelliği de cildi kurutmasıdır. Yağ dengeleyerek sivilceleri yok etmek şeklinde bir mekanizması olan bu ilacın cildi, soyulacak derecede kurutması normaldir. Bu sizi pes ettirmemeli ve endişeye sokmamalıdır. Bu durumun önüne geçmek için tedavi süresince nemlendiriciler kullanmanızı öneriyoruz.

• Bu ilaç hamileliği ve sağlıklı gebeliği riske atacak ağır bir ilaçtır. Bu nedenle hem ilacı kullanma aşamasında ve öncesinde hem de kullandıktan sonra sık olacak şekilde gebelik testi yapılmalıdır. Hatta hamile kalmak her şekilde engellenmelidir. İlaç bırakıldıktan sonra üzerinden 1 yıl geçtikten sonra gebelik planlanmalıdır.

• Kemik erimesi, depresyona kalıtsal yatkınlık, böbrek hastalığı, karaciğer rahatsızlığı, astım, beslenme bozukluğu, ruhsal rahatsızlıklar, bağırsak rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara zararlı etki yaptığı için kesinlikle bu hastalıkları olan hastalar bu ilacı kullanmamalıdır.

• Tedavi boyunca ışınlardan güneş ve zararlı UV’den korunmak cildin kendisini sağlıklı toparlayabilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle kesinlikle cilt yanıklarından korunmak için güneşten sakınılmalı ve solaryum gibi zarar verici etkinlikler yapılmamalıdır.

• Bu ilacın hamilelik üzerinde olumsuz etkileri bulunduğundan ilacı kullanırken ve ilaç kullanımının ardından 30 gün boyunca kesinlikle kan bağışında bulunulmamalıdır. Çünkü kanınız bir hamile bayana verilebilir. Bu durumda bebekte hasar ve doğum kusurları oluşma ihtimali çok yüksektir.

ZORETANİN KULLANILMALI MI? Evet, Zoretanin sivilce tedavisinde etkili en iyi ilaçlardandır. Zorluklarına sabredilmesi durumunda güzel sonuçlar vermekte cildi tamamen sivilcelerden arındırarak dengelemektedir. Zoretanin hakkında bilinmeyen gerçekler  yan etkileri de oldukça fazladır. Özellikle hamilelerde bebeklerde gelişim bozukluklarına neden olması, kullanım süresi boyunca bazı kişilerde intiharın eşiğine gelebilecek kadar psikolojik bozukluk yapması ve son olarak da çok nadir de olsa hassas ciltlerde kurumalar sonucu geri dönüşü olmayan doku bozukluğu yaratabilmesi ilacın kullanımı konusunda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bazı Avrupa ülkelerinde Zoretanin kullanımı yasaklanmıştır.

Yapılan araştırmalarda kanda bulunan zararlı maddelerin de Zoretanin kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Ancak, ülkemizde ve bazı Avrupa ülkelerinde sivilce tedavisinde yaygın olarak kullanılmalıdır. Bu nedenle ilacın kullanımına başlanmadan önce iyi düşünülmelidir. Ayrıca, doktorun ilk etapta Zoretanin gibi ağır bir ilacı reçete etmesi durumunda bu durum sorgulanmalıdır. Eğer sivilce tablosu çok ağırsa hastanın Zoretanin kullanımı konusunda bildirilmesi ve bu ilacı kullanmak isteyip istemediği sorulmalıdır. Zaten ilaç konusunda yaygın uygulama hastaya bazı olumsuz yönlerini kabul edip etmediğine dair belge imzalatılmasıdır. Ancak, bazı doktorların hastanın haberi olmadan yazıp verdiği uygulamalara da rastlanmaktadır. Dozların iyi ayarlanmaması da ilacın zarar düzeyinin azaltılması açısından önemlidir. Doktorunuz bu nedenle gerekli tetkikleri yapmalıdır. Ayrıca, sizin de önerilere ve doktorunuz tarafından belirlenen doza aynen uymanız gerekmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb