Zinco Damla

Author

Categories

Share

Zinco Damla Hakkında Önemli Bilgiler

zinco-damla-hakkinda-bilgiler-1

Bu damla gaz giderici olarak bebek ve çocuklarda kullanılmaktadır. Reçetesiz olarak eczanelerden alınabilmektedir. İştah artırıcı ve gaz giderici bir etkiye sahiptir. Özellikle kuru gıdaları yeni yemeye başlayan çocuklarda yaşanan hazım zorluğunun aşılmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan badem yağı sayesinde de olası kabızlık sorunlarının önüne geçmektedir. Zinco damla alınırken mutlaka doktor ve eczacıya danışılması fayda sağlayacaktır. Aksi belirtilmediği sürece günde 3 kez olmak üzere her seferinde 4 damla alınarak kullanılmaktadır. Bu damlanın bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gaz sorunu yaşayan bebeklerde kullanımından sonra bebeklerin daha fazla uyuması ebeveynler tarafından yanlış yorumlanmakta ve uyuma sorununa neden olduğu algısını yaratabilmektedir.

ID:98243750

Aslında, gaz sorunu çözülen bebek normal uyuması gereken sürede uyumaktadır. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. İçeriği ve etkisi Zinco damla 30 ml içerisinde 1 mg rezene yağı, 11 mg badem yağı, 6 mg anason yağı bulunmaktadır. Bununla birlikte 0.62 mg kimyon yağı, 0.28 mg dereotu yağı, 20.54 mg Ayçiçek yağı, 0.06 mg melissa yağı vardır. 1 damlasında 0.0033 mg elementel çinko bulunmaktadır. Bu ürün günde 3 kez 4er damla olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla bebeklerin iki ya da üçüncü haftasında ortaya çıkarak 3 ayda son bulan ve kendini şiddetli ağlamalarla belli eden huzursuz dönemi kolik etkisiyle oluşmaktadır. Tıbbi bir sorun olmaksızın günde 3 saatten daha fazla süren düzenli ağlama nöbetleri oluyorsa bunun nedeni büyük bir ihtimalle koliktir.

zinco-damla-hakkinda-bilgiler-3

Genellikle uzun bir günün sonunda başlamakta ve kolik ağrısı çeken bebekler uyaranlara karşı oldukça hassas bir hale gelmektedir. Bazı bebeklerde ciddi şekilde gaz sancısı meydana gelmektedir. Emen bazı bebekler annenin yediklerinden etkilenerek gaz sorunu yaşamaktadır. Çevredeki telaş ve korku da bebekteki rahatsızlık durumunu artırmaktadır. Gaz sancıları genellikle 3 haftadan itibaren başlamakta ve 4-6 haftada kendini daha fazla göstermektedir. Bu durum genellikle çok uzun sürmez ve 6 haftadan sonra iyiye giden durum 12 haftadan sonra kaybolmaktadır. Kolik ağrıları için bu damla kullanılarak bebek rahatlatılabilir.

zinco-damla-hakkinda-bilgiler

Kolik nasıl anlaşılır? Bebekler normal ve sakin durumdayken aniden ağlamaya başlamakta ve bacaklarını karnına doğru çekmektedir. Yüzü kızarır. Karnı şişerek gerginleşir. Ellerini sıkarlar ve hatta kısa sürelerle bebekler nefeslerini bile tutabilir. Genellikle öğleden sonra başlayan huzursuzluk nöbetleri bebeklerin yorgun düşerek uyumasına kadar ya da bağırsak hareketlerinin düzelerek gaz çıkana kadar sürebilmektedir. Genellikle sancılar günün aynı saatlerinde başlamakla birlikte en çok rahatsızlık akşam saatlerinde meydana gelmekte ve atak aniden başlamaktadır. Ciddi karın ağrılarına neden olmakla birlikte bebeğin beslenme ve kilosu etkilenmemektedir.

zinco-damla-hakkinda-2

Kolik tanısı için;

• Tekrarlayan ağlama atakları

• Ağlama nöbetlerinin haftada 3 günden daha sık olması

• Ağlamaların günde 3 saat ya da daha uzun sürmesi

• Bebeklerin doğumunun yaklaşık 3.haftasında başlayarak 3-4.aylarda sona ermesi

• Bebeklerde büyüme ve gelişmenin normal olması

• Fizik muayenede herhangi bir sorunla karşılaşılmaması gibi etkiler görülmelidir.

zinco-damla-hakkinda-3

Konulan teşhis genellikle ailelerin ağlama şekli ve durumu tanımlamasıyla konulmaktadır. Tedavilerde deneysel gözlem büyük bir öneme sahiptir. Kolik ağrıyı tetikleyecek etmenlerin ortadan kaldırılması ile tedavi edilmektedir. Bebeğin sarılması, karnına sıcak havlu koyulması, ninni söylenmesi, sallanması ve dik tutulması bu süreçte denenebilir. Doktora danışılarak ilaç tedavisine başlanabilir. Genellikle gaz giderici damlalar önerilmektedir.

zinco-damla-hakkinda-1

Zinco Damla Resimleri

 

zinco-damla-hakkindazinco-damla-hakkindazinco-damla-3zinco-damla-2zinco-damla-1zinco-damlazinco-damla

 

Author

Share