Zehirli Ev Çiçekleri Hangileridir? | Hanımların Dünyası

loading...

Zehirli Ev Çiçekleri Hangileridir?

Zehirli Ev Çiçekleri Hangileridir?

Eğer evinizde çicek beslemeyi ççok seviyorsanız aldığının çiçekleri çok dikkat etmelisiniz aksine zehirli çiçekler tarafından sulama, budama ve saksı değişimi gibi süre zarflarında rahatsızlıklara uğrayabilirsiniz. Sizin için zehirli ev çiçeklerinin listesi.

Müge-İnci-çiçeği-convallaria-majalis-5[1]

Müge (Convallaria Majalis) bitkisi, Oldukça nemli, Gölge ağaç altlarında büyümeyi çok seviyor. İri yapakların arasında ortaya çıkan beyaz kokulu çiçekleriyle ilk bakış attığında çok zarif bir bitkidir. Rizon denen etkili kökleri toprak altında adeta dallanarak çoğalır. Gölge alanlarda yer örtücü olarak da kullanılabilir. Çizgili yapraklı beraberinde pembe çiçekleri de mevcuttur. Köklerin temizlenmesi ise Kasım ve Mart arası, 2,5CM derinlikte ve 10 CM aralıklarla birlikte dikilir. İlkbaharda çiçek açar. Suyu oldukça fazla seven Müge çiçeği bir o kadar da zehirlidir.

386784[1]

Süs Biberi, Bitkinin meyvelerin de ve diğer bütün kısımlarında solonakapsin denilen bir alkaloit bulundurur. Renkli ve küçük bir domatese benzeyen meyvelere çoğunlukla çocukların ilgisini çekmektedir. Meyvenin yenmesi halinde de karın ağrısı, Mide bulantısı, Uyku hali ve gözbebeğini büyümesi şeklindeki zehirlenme durumu görülür.

zakkum-cicegi-bakimi_646x340[1]

Zakkum (Nerium Oleander) bitkisi, Akdeniz ikliminin bitkisi olan zakkum; Evlerimizde ve bahçelerinde kullanmış olduğumuz güzel görüntü saçan bir süs bitkisidir. Bitkinin her tarafına kardenolit denilen heterozitler bulundurur. Yapraklarının yenmesi halinde zehirlenme ve kalp üzerinde olumsuz etki gerçekleştirir. Hala birçok ülke üzerinde kanserle mücadele ve dayanıklılığı arttırmak adına ilaç yapımında kullanılır.

Duvar Sarmaşığı bitkisi, Salonlarda, Bahçelerde ve arajman şeklinde ki hediyelik çiçeklerde kullanılır. En zehirli türlerden bir tanesidir. Saponin, Alkoloit ve Okzalik asitleri üzerinde taşımaktadır. Asıl zehirlemeyi gerçekleştiren bitki üzerinde kalsiyum oksalatlardır. Yaprağı elle koparılması ve ovulması halinde hemen deriye nüfus eder. Aynı zamanda içinde barındırmış olduğu öz sıvı da gözler için çok tehlikeli durum oluşturur.

236147d1311505680-difenbahya-002[1]

Difenbahya bitkisi, Genellikle süs bitkisi olarak kullanılan çeşitli kroton içeren türleri vardır. Bunların bir çoğu ise zehirli bileşikleri ihtiva etmeye yöneliktir. Bazıları ise eczalıkta kullanılmaktadır. Bu bitkilerle birlikte görev yapan kişilerde bazı egzamalar görülürken çiğneyen çocuklarda ise AGIK tahribatı görülür.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb