Zayıflamanın Kolay Yolları

Author

Categories

Share

Zayıflamanın Kolay Yolları

 

Birçok hanım ideal kilolarına ulaşmak ve gayet fit bir görünüme kavuşmak için çeşitli diyet programları uygulamaktadır. Çoğu hanım zayıflamanın kolay yollarını denemek ister ve böylece daha kısa sürede ideal kilolarına kavuşacaklarına inanır. Ancak uygulanan bu diyet programları herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun nedeni ise herkesin farklı bir metabolizmaya sahip olmasıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve zayıflamak isteyen bayanların yapmaları gereken ilk şey kendi vücut yapılarına uygun diyet programlarını araştırıp uygulamaktır. Bunu ise ancak bir diyetisyen eşliğinde veya dâhiliye mütehassısına yaptıracakları bazı testler sonucu başarabilirler. Fazla kilolar yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı olabildiği gibi bazen de kullanılan ilaçlar ve çeşitli hastalıklardan kaynaklı da olabilmektedir. Yapılacak muayene ve testler sonucunda sağlıklı bir beslenme programını uygulayarak ideal kilonuza kavuşmanız mümkün olur. Spor yaparak ve çok sıkı bir diyet programına uyum sağlayamayan bayanlar için zayıflamanın kolay yolları vardır. Bu yolları uygulayıp hem zinde kalabilirsiniz hem de sağlıklı bir yaşam sürmeniz de kolaylaşır. Zayıflamanın Kolay Yolları Nelerdir?Zayıflamak için güçlü bir iradeye ve disiplinli bir hayata ihtiyacınız vardır. Uzun saatler boyunca koşu bantı üzerinde durarak yaktığınız kalori miktarını saymak istemiyorsanız aşağıda vereceğimiz bu basit yöntemleri uygulayarak kısa süre içinde ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

İşte sıkı bir diyet yapmadan ve spor salonuna gitmeden kilo vereceğiniz o muhteşem çözüm önerileri :

1-Öncelikle vücudunuzun su dengesini ayarlamanız gerekmektedir. Bu nedenle günlük su tüketiminize dikkat edin ve her zaman yemeklerden önce mutlaka bir bardak su içmeye özen gösterin. Böylece hem vücudunuz susuz kalmaz hem de tokluk hisse oluşacağı için çok fazla yemek yemek zorunda kalmazsınız.

2- Yemek yerken porsiyonlarınız kontrol altında tutmakta fazla kalori almanızı engelleyen yöntemlerden biridir. Yemeklerinizi küçük tabaklarda yemeye gayret edin. Çünkü küçük tabağın dolduğunu göreceğiniz için bu sizi tatmin etmeye yetecektir.

3-Her öğünde tükettiğiniz besinlere dikkat edin ve zaman zaman yer değişiklikleri yapın. Örneğin, salatalarınızda hazır kimyasal içerikli soslar kullanmak yerine, sirkeli soslar hazırlayın. Bu öğle yemekleriniz için çok idealdir ve yaklaşık 80 kalori almanız engellenmiş olur.

4-Ara öğünlerde tüketeceğiniz meyveleri de kurutulmuş meyvelerden tercih etmeyin. Daha çok mevsimsel taze meyveleri tüketmeye özen gösterin. Bu da sizin daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Çünkü kurutulmuş meyveler kalori bakımından taze meyvelerden daha zengindir.

5-Tatlı krizlerin olduğu zamanlarda parça siyah çikolata yiyin. Kurabiye, tatlı ve pasta yemek istediğinizde çikolata tatlı krizlerinizi geçirmenin en iyi yollarından biridir ve fazla kalori almanızı da bu şekilde engeller.

6- Zayıflamanın kolay yollarından biri de daha fazla hareket etmektir. Spor salonlarına girmeye vaktiniz yoksa gün içinde mutlaka daha fazla hareketli olmak zorundasınız. Örneğin, işe yürüyerek gitmek, asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih etmek, gitmek istediğiniz yere gideren otobüsten daha önce inerek biraz yürümek veya arabanızı daha uzak bir yere park etmek gibi çözümlerle daha fazla kalori yakmanız mümkün olabilir.

7-Gün içerisinde içtiğiniz içecekler de kilo almanızı kolaylaştıran faktörlerden biridir. Üstelik siz bunun farkında bile olmazsınız. Kola, meyve suyu, alkolü içecekler ve şekerli meyve çayları ihtiyacınızdan daha fazla kalori almanızı kolaylaştıran etkenlerin başında gelir. Bu nedenle bu tür içecekleri daha kontrolü ve azaltarak içmelisiniz. Çay ve kahvenizi şekersiz içebilirsiniz veya suyunuzun içine salatalık ve limon parçaları atıp tatlandırabilirsiniz.

8-Zayıflamanın kolay yollarından bir de çok uzun süre aç kalmamaktır. Biraz aç kalmak iyi olabilir, ancak tüm gün hiçbir şey yemeyerek akşamları midenizi tıka basa doldurmak hiç sağlıklı değildir ve üstelik kilo vermenize de engel olmaktadır. Bu nedenle uzu süre aç kalarak kan şekerini düşürmeyin ve ara öğünlerde mutlaka hafif yiyecekler tüketmeye çalışın.

9-Ara öğünlerde tüketeceğiniz atıştırmalıkların yüksek protein ve lif içeren gıdalar olması da sağlıklı bir şekilde zayıflamanız açısından önemlidir. Yükse kalori içeren cips ve bisküviler yerine, yağsız patlamış mısır, tam tahıl ekmeği, yoğurt ve keten tohumu içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

10-Akşam yemeklerinizi mümkün olduğunca erken saatlerde yemeye gayret edin ve akşam yemeği menünüzün hafif yemeklerden olmasına özen gösterin. Bu nedenle akşam yemeğinde alacağınız kalori miktarı toplam kalorinin yüzde yirmi beşi geçmemesi gerekir ve yemeğinizi yatmadan yakalaşık3-4 saat önce yemeniz gerekmektedir. Çok geç saatlerde yenen fazla yemek sindirim ve uyku sorunlarına neden olabileceği gibi sizin kilo almanızı da kolaylaştıran faktörler arasında sayılmaktadır.

11-Zayıflamanın kolay yollarını arıyorsanız bir önerimizde, uyku düzeninizi kontrol etmeniz olacaktır. Bu nedenle daha fazla uyumaya gayret göstermeniz gerekir. Çünkü az uyku uyumak gün içinde daha fazla yemek yemenize neden olarak çok fazla kalori alımını sağlayacaktır. Her gece mümkünse 7-9 saat arası uyumanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca büyüme hormonu uyku sırasında salgılanır ve bu hormon metabolizmanın çalışmasını sağladığı için daha fazla kalori yakımı olacaktır. Eğer aç karnına yatılırsa bu hormon daha fazla salgılanacağı için metabolizma da daha hızlı çalışacak ve dolayısıyla kalori yakımı da o derece fazla olacaktır. Zayıflamanın kolay yolları sadece yukarıda bahsettiğimiz çözümler değildir.

Ayrıca birçok sağlıklı diyet programı uygulanarak istenilen ideal kiloya ulaşılabilir. Bu diyet programlarını seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalardan bazıları şunlardır;

-Zayıflamak için kesinlikle şok diyet programları uygulanmamalıdır. Uygulandığı takdirde verilen kilolar misliyle geri alınmakta ve ayrıca ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmaktadır.

-Bir diğer dikkat edilmesi gerek nokta ise, çok hızlı bir şekilde ve kısa sürede kilo vermekten kaçınmak gerekir. Bu durum hem sağlıksız hem de kısa sürede verilen kilolar yanlış uygulamalardan ötürü kalıcı olamayacağı için iki misli kilo olarak size dönmektedir.

-Zayıflamak için uygulanacak diyet programları tek tip besinlerden oluşmamalıdır. Tek tip besinlerle beslenen kişilerde vitamin ve mineral eksikliklere bağlı olarak çeşitli hastalıkların oluşumu kolaylaşmaktadır.

-Zayıflamanın kolay yolları olarak hareketsiz ve spor yapılmadan kilo vermekte mümkün değildir. Çok az miktarda besin tüketseniz bile hareket etmediğiniz için metabolizmanız yediğiniz besinleri daha yavaş yakacağı için kilo vermeniz zorlaşacaktır. Bu nedenle mutlaka diyet programınızla birlikte çeşitli egzersizlerle bu diyeti desteklemeniz gerekmektedir. Böylece hem daha hızlı bir şekilde kilo verirsiniz hem de daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olursunuz.

En ideal bir şekilde kilo vermek isteyen birçok kadın son yılların en popüler diyet programı olan Karatay Diyetini uygulamaya başlamıştır. Karatay Diyeti, Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmış ve en fazla rağbet gören diyet programları arasında ilk sıraya yerleşmiştir. Karatay diyeti, aslında daha çok sağlıklı beslenme programıdır. Bu programı düzenli ve kurallarına göre uygulayan kişiler kolaylıkla zayıfladıklarını ve bununla birlikte daha enerjik bir hayatlarının olduklarını belirtmektedir. Bu nedenle zayıflamanın kolay yolları olarak en ideali ve en sağlıklısı Karatay Diyet programını uygulamaktır diyebiliriz. Bu program bazı kesimler tarafından çok eleştirilse de uzman Doktor Canan Karatay, hiçbir eleştiriye boyun eğmemiş ve her fırsatta kendi geliştirdiği sağlıklı yaşam programını tanıtmaya devam etmiştir. Karatay diyetinin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise tüketilecek besinlerde herhangi bir porsiyon sınırlamasının olmamasıdır. Ancak tüketilen besinlerin protein ve vitamin ağırlıklı olmasına çok özen gösterilmektedir. Ayrıca Karatay diyetinin asla kabul etmediği besinler arasında karbonhidrat içeren gıdalar gelmektedir. Ekmeği ve şekeri hayatından çıkaran herkesin kolayca zayıflayacağını savunan ünlü doktor bununla birlikte kaliteli bir yaşamında bu diyet programıyla mümkün olduğunu önemle vurgulamaktadır.

Sabah kahvaltılarında tereyağlı yumurta, zeytin ve yağsız peynir önerilmektedir. Ara öğünlerde ise, kuruyemişlere çok ağırlık verilir. Özellikle omega3 deposu olan ceviz, fındık, fıstık vb. yemişlerin önemine dikkat çekilir. Akşam yemeklerinde ise ağırlıklı olarak kırmızı et, balık ve zeytinyağlı sebze yemekleri ağırlıklıdır. Bu yemeklerin yanında ise yine zeytinyağlı mevsim salataları önerilmektedir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bu yemeklerle birlikte ekmek kesinlikle tüketilmemelidir. Marketlerde satılan meyve sularının yerine ise evde sıkılan taze meyve suları tavsiye edilir. Bu şekilde rafine şekerden de korunmuş olunmaktadır. Canan Karatay’ın yemek tavsiyeleri arasında en dikkat çekici olan ise lahmacundur. Bu konuda da oldukça eleştiri alan Dr. Karatay lahmacunu tavsiye etmesinin şu şekilde açıklamaktadır. Öncelikle lahmacunun hamuru çok ince olmalıdır. Ayrıca lahmacunun üzerinde kırmızı et ve sebze vardır. Bu besinler vücudumuz için gerekli olduğu için tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur diye belirtir. Tüm açıklamalar ışığında diyebiliriz ki; zayıflamanın kolay yollarını arayanlar için sağlıklarını kaybetmeden uygulayabilecekleri en güvenilir diyet programı Karatay Diyetidir. Ancak farklı uzmanların hazırladıkları başka başka programlarda bulunmaktadır. Hem sağlığınızı korumak hem de zayıflamak istiyorsanız sizlerde mutlaka bir uzmandan yardım alarak onların önerileri ışığında diyet programları uygulamanız en akıllıca yöntemlerden bir olacaktır.

Author

Share