Zayıflamak İçin Diyet Önerileri | Hanımların Dünyası

loading...

Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

 

 

Her ne kadar yaz sonuna gelmiş olsak da, yavaş yavaş havaların soğuduğu şu günlerde yeniden eve kapanacağımız için kilo kontrolüne dikkat etmek oldukça önemlidir. Ancak her zayıflama sürecinde olduğu gibi zayıflamaya karar vermek bu sürecin en birincil aşamasıdır. Bunun için kişinin iradesine sahip olması gereklidir. Bunun yanında kişinin yemesine dikkat etmesi gerekir. Fast food tarzı yiyecekler tüketmekten, gazlı içecekler içmekten ya da fazla şekerli, tuzlu yiyecekler yemekten ve de hamur işini fazla tüketmekten kaçınması gerekir. Yeme düzenini bir türlü oturtamayan kişiler ise zayıflamak için diyet önerileri arayışına girmektedir. İşte Zayıflamak için diyet önerileri arayanlar bu yazıyı okuyabilirler. Zayıflamak İçim Diyet Önerilerinden Bazıları

1. Diyet Sabah 1 dilim kepekli ekmek Beyaz peynir veya diğer peynir çeşitleri ( Beyaz peynir bir ”Zippo” çakmak büyüklüğünde olmalıdır.) 1 adet domates 1 adet salatalık 1 tane sivri biber (isteğe bağlı olarak tüketilir), maydanoz Sınırsız çay, kahve ( Ancak bu içecekler de şekersiz olmalı veya tatlandırıcı ile tüketilmelidir) Ara Öğün (11.00) 1 tane kepekli grisini (küçük parçalara bölünmeli) Öğle Öğünü Aşağıdaki seçeneklerden biri tencerenin içine konulur; Ispanak/kabak/semizotu/pazı/pırasa (1 kg.) Ardından 4-5 tane domates güzelce rendelenir. Bir tutam tuz, 1 çay kaşığı kadar sıvı yağ, 200 gr. kadar da light yoğurt hazırlanır ve sebze mutlaka yoğurt ile karıştırılarak yenir. Bu hazırlanan yemek Doyana kadar yenilebilir .

Ancak bu yemek akşamdan hazırlanmalıdır. Ara Öğün (17.00) 1 tane kepekli grisini 1 “Zippo” çakmak ölçüsünde beyaz peynir 1 tane domates Akşam 1-1/2 marulu salata kabına doğranır ve sonra aşağıda listelenen seçeneklerden her biri bir hafta boyunca salata ile karıştırılarak tüketilir. 100 gr. kadar ızgara&haşlanmış tavuk 100 gr. kadar diyet ton balığı 3-4 köfte (yağsız kıyma) 100 gr. kadar yağsız ızgara biftek 100 gr. kadar 7-8 adet tavuk şiş 1 kase haşlanmış nohut/ kuru fasulye/barbunya 1 kase mantar 2 “Zippo” çakmak ölçüsünde peynir ve 2 saat sonrasında 1 tane orta büyüklükte elma Hazırlanışı: Yukarıdaki seçeneklerden biri salatanın içine katılır. Limon, bir tutam tuz, 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı, balsamik sirke ile tatlandırılarak afiyetle yenir. Ancak bu tarife Havuç veya mısır ilave edilmemelidir. *Diyete uyulduğu takdirde ilk hafta minimum 1.5- maksimum 4 kg, takip eden haftalarda 500 gr.- 2 kg. kadar kilo verilebilir.

Ayrıca diyet uygulanırken günde 2 bardak kadar bitki çayı tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Hatta bunun yanında spor yapılırsa diyet etkisini daha iyi gösterecektir. Bu diyet uygulanırken özellikle 3 ana öğün kesinlikle atlanmamalıdır. Ayrıca yemekler hazırlanırken kullanılan yağın ölçüsüne dikkat edilmelidir. Her ne kadar zeytinyağı kullanılsa da sonuçta o da yağdır. Zeytinyağı kilo aldırmaz gibi bir yanlış düşünceyle ölçüsüzce aşırıya kaçan miktarda yağ kullanılmamalıdır. Hangi yemek tüketilirse tüketilsin 2 yemek kaşığı yağdan fazlasına kaçılmamalıdır.Zeytinyağı pişirilerek değil çiğ olarak tüketilmelidir. Bunun için de zeytinyağı bilhassa salatalarda kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra aşırı tuz tüketiminden de kaçınılmalıdır. Yemeklerde, salatalarda fazla tuz kullanılmamalıdır. Sadece yemeği tatlandırmak amaçlı bir tutam kullanılabilir.

Bunun yanı sıra şeker tüketiminden de kaçınılmalıdır. Çay şekersiz içilmelidir. Akşam yemekleri saatinde yenilmelidir. Akşam yemeğinin yenilmesi çok geç saatlere bırakılmamalıdır. Özellikle akşam yemeği gece uyku uyumadan en az 2-3 saat önceden yenilmelidir. Yemekler çok hızlı yenilmemelidir. Yavaş yavaş ve küçük lokmalar halinde çiğneyerek yemek yenilmelidir. Tüm bunların dışında kesinlikle ama kesinlikle su tüketimi ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki zayıflamanın en birincil kuralı bol bol ama ayarında su tüketmektir. Sonuç olarak yazılanlara dikkat edilmelidir. Ancak bir sağlık sorunu olanlar hatta olmayanlar da dahil bir diyetisyene başvurmadan kendi başına diyet uygulamamalıdır. Bu diyet sadece zayıflamak için bir öneri olabilir. Ancak bir uzmanına danışmadan uygulanmamalıdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb