Yürüyerek Kilo Verenler

Author

Categories

Share

Yürüyerek Kilo Verenler

 

Kilo vermedeki en etkili yöntemlerden bir tanesi elbette spor yapmaktır. Spor yaparken sadece kilo vermeye değil aynı zamanda enerji kazanmanıza ve cildinizin sıkılaşmasına da yardımcı olursunuz. Bu nedenle gerek kilo verme sürecinde gerekse kilo verdikten sonra hareket etmeniz gerekir. Bu süreçte gerekli olmasına rağmen pek çok kişi spor yapmadan da kilo verebileceği düşünebilir. Ancak hareket halinde olmanız daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Bunun yanı sıra daha fazla enerji kazanmanıza yardımcı olur. Her zaman spor salonlarına gitmenize ya da çok yüksek ağırlıklarla çalışmanıza gerek yok. Bunun yerine düzenli olarak hafif egzersizler yapabilirsiniz. Sürekliliği olan hareketler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bu anlamda yürüyerek kilo verenler de oldukça fazladır. Yürüyüş yapmak kilo verme açısından son derece önemli ve unutulmaması gereken bir egzersizdir. Vücudun birçok farklı bölümünü aynı anda çalıştırdığı için de etkili bir egzersiz yöntemidir.

Yürüyerek kilo verenler kısa sürede yüksek kilo verenlerden daha etkili sonuçlar aldığı gibi kalıcı olarak da kilo verirler. Düzenli olarak yapılan bir hareket olacağı için her zaman yağ yakmanız sağlanacaktır. Ayrıca birçok farklı egzersiz türüne göre yürümek en ekonomik ve en kolay olanıdır. Bu nedenle de asla vazgeçilmemesi gereken egzersizlerden bir tanesidir. Yürüdüğünüz zaman vücudunuzdaki birçok bölgenin aynı anda çalıştığını görebilirsiniz. Kol kaslarınız, bacaklarınızda yer alan kaslarınız, bel kaslarınız bir arada çalışmak zorundadır. Bu nedenle de tek bir hareketle bir kası çalıştırmak yerine birden fazla kasınızı harekete geçirmiş olursunuz. Aynı zamanda yürüyüş yapmak ekonomik ve her zaman yapabileceğiniz bir aktivite olduğundan kolay uygulanabilir bir egzersizdir. İşe giderken, günlük işlerinizi yaparken bile temponuzu arttırmanız halinde kilo vermenize destek olabilirsiniz. Elbette normal ve yavaş yürüyüşten bahsetmiyoruz. Amacınız kilo vermek olduğunda nabzınızı yükseltmeniz ve ter atmanız gerekir. Bu nedenle normal ve hafif tempodaki yürüyüş kilo vermenize yardımcı olmaz. Bunun yerine daha hızlı yürümeniz ve temponuzu arttırmanız gerekir. Bu sayede nabzınızı hızlandırırken aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırmış olacaksınız.

Kilo verme sürecinde hareket oranınız aldığınız enerji miktarından fazla olmalıdır. Vücuttaki fazla yağın yakılmasını sağlamak için aldığınız gıda miktarının daha az olması gerekir. Bundan aç kalarak kilo verilebilir anlamı çıkarılmamalıdır. Aç kalmak vücudu olumsuz etkileyeceği için aç kalmak yerine sık sık beslenmeyi tercih etmeniz gerekir. Üç ana öğüne ek olarak üç ara öğün kullanabilirsiniz. Öğün sayısını arttırmanız metabolizma hızının da artmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra elbette kullandığınız yemek ölçülerinin de daha az olması beslenmenizi olumlu etkileyecektir. Bazı insanların yürüyerek kilo vermediği ya da birçok yolu kullanmasına rağmen kilo veremediği görülebilmektedir. Bu durumda yanlış yapılan uygulamanın düzeltilmesi gerekir. Kilo verme sürecinde kilo kaybı görünmüyorsa yapılan bir yanlışlık olduğunun farkına varmanız gerekir. Tek başına yürüyüş yapmak kilo vermenizi sağlamaz. Eğer yürüyüş yaparken öğün miktarlarınızı azaltmamışsanız, karbonhidratlı besinlerden uzak durmamışsanız kilo veremezsiniz. Bu nedenle yürüyüş sonrasında yüksek kalorili gıdalar, hamur işleri, şekerli gıdalar, kahve gibi besinler, tüketmemeniz gerekir. Bunun yanı sıra yürüyüş temponunuz her zaman yüksek olmalıdır.

Yürüyerek kilo verenler bu egzersizi düzenli olarak yapmalarının yanı sıra dengeli beslenmeye dikkat ederler. Yani gün içinde aldığınız protein, karbonhidrat dengesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer karbonhidrat alımınız fazla ise kilo alır, protein alımınız yüksek ise kilo verirsiniz. Yürüyerek kilo verenler için dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de her zaman aynı rutini tekrarlamamaktır. Haftada üç gün yüksek tempo yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak bunun aynı günler yapmak yerine farklı günlerde yapmanız daha fazla sonuç almanızı sağlar. Eğer haftanın her günü yürüyorsanız ve aynı saatlerde yürüyüş yapıyorsanız temponuzu bazı zamanlarda arttırarak daha fazla kalori kaybedebilirsiniz. Sürekli aynı tempoda yürüyüş yapmak ilk zamanlarda kilo vermenizi sağlasa da sonrasında kilo vermeniz durabilir. Bunun nedeni ise vücudun bu tempoya alışmış olmasıdır. Bu nedenle 2 ya da 3 ayda bir temponuzu değiştirmeniz vücudu şaşırtmak için gerekli olacaktır. Bu sayede kilo vermeniz tekrar başlayacaktır.

Yürüyerek kilo verenler için söylenebilecek bir başka nokta ise psikolojik durumdur. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler daha fazla oksijen alımını sağladığı için daha fazla enerji kazanmanızı sağlar. Spor yapmak ve özellikle yürüyüş yapmak vücuttaki mutluluk hormonlarının da çalışmasını sağladığı için önemlidir. Kısacası her yürüyüş yaptığınızda kendiniz daha sağlıklı hisseder, daha mutlu olursunuz. Bu nedenle kendinizi üzgün hissettiğiniz zamanlarda, depresyona girdiğiniz zamanlarda açık havada bir yürüyüş size son derece faydalı olacaktır. Yürüyüş yaptığınız zaman hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlatama sağlayabilirsiniz. Yürümek birçok açıdan fayda sağladığı gibi özel koşul gerektirmeyen bir egzersiz türüdür. İstediğiniz her zaman yapabilir, istediğiniz tempoda yürüyebilirsiniz. Ayrıca ister çocuk ister hamile isterse yaşlı olsun yürümek her insan için uygun olan spor türlerinden bir tanesidir.

Author

Share

Önceki İçerikOlumlama Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikRoller Tedavisi