Yunanistan’ın 5 mükemmel adası!

Author

Categories

Share

Komşu ülkelerimiz arasında tatil planlarımızı süsleyen adaları bulunan Yunanistan; yine yaz aylarında ağzımızdan düşmüyor.

Cennet gibi adaları bulunması nedeniyle ülke çok fazla sayıda turist ağırlamaktadır. Yunanistan bu yıllarda güzel günler geçirmemesine rağmen ziyaretçi kaybında çok fazla düşüş olmadığını ısrarla belirtiyor.

Ülkenin tarihi eserleri, mimarı yapısı, adaları ve ekonomik şartları ile insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Sizler tatil yapmak istediğiniz zaman Yunanistan da bulunan hangi adaları tercih edersiniz?

Sizlere bugün, komşu ülkemizin 5 mükemmel adasından kısa kısa bahsetmeye çalışacağız.

1) Sizlere bugün öncelikle Bodrum’un hemen yanıbaşında olan Yunan adasından bahsetmek istiyorum. Bodrum’dan yaklaşık olarak 13 km uzaklıkta olan deniz yolculuğu ile 45 dakika mesafe kadar uzaklıkta olan Kos Adasından bahsediyorum. Günü birlik seyahatlerinize tat katacak adalardan birisi olmaktadır. Kos Adasına girebilmeniz için Şengen vizeniz olması gerekmektedir. Bunun için gerekli evraklarınız hazır ise kapıda vize imkanınız bulunmaktadır. Bu imkanları hallettikten sonra Bodrum da düzenlenen feribot seferleri ile tatilin keyfini yaşayabilirsiniz.

Kos Adası / Yunanistan

Sizlere küçük teferruatları hatırlattıktan sonra; adada gezebileceğiniz yerlerin isimlerine değinmek istiyorum. Kos Adasına ziyaret etmeye gittiğiniz zaman öncelikle liman tarafından gezip görmeye başlamalısınız. Kos adasının limanın da bulunan güzelliklerini gördükten sonra sırasıyla Eleftherias, Camii, Kiliseler, Çarşı, Lüks Kafeler ve Barlarını gezmenizi tavsiye ediyorum. Kos Adasına gitmenize rağmen Kardemena plajını görmeden geldim derseniz, ayıp olur. Mimarı yapılarını gezdiğiniz süre içerisinde sıkılmayacaksınız.

2) Yunan adaları arasında en büyük 3.ada hakkında sizlere kısa kısa değinmek istiyorum. Diğer adalara göre turizm yönünden fazlasıyla nasibini almamıştır. Yunanistan kültürünü, yöresel yemeklerini, geleneklerini ve görenekleri merak edenler için tam anlamıyla gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yunan adaları içerisinde yunan kültürünü tam olarak benimsiyor. Ayvalık limanından feribotlar ile adanın bilinen ismi ile Lesvos’a ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde vize işlemleri Kos Adasında olduğu gibi işlemektedir.

Lesvos Adası / Yunanistan

Diğer yunan adaları gibi gezintinize liman tarafından başlamanızı öneriyorum. Gezintinize başlamadan önce liman taraflarında bulunan denize sıfır restarantlarda  güzel bir şekilde karnınızı doyurmalısınız. Yemek faslı geçildikten sonra caddeleri, dükkanları, çarşıları, barları ve kafeleri istediğiniz şekilde turlayabilirsiniz. Sizlere bu ada için tavsiyem ise; gündüz adanın güzellikleri görülmeli, gece ise deniz keyfi yapılmalıdır.

3) Yunan adaları içerisinde en klasik olarak tabir ettiğimiz Nas, Ikaria adası olmaktadır. Bu klasik adasında elimize yunan usulü biralarını aldıktan sonra akşamüstüne doğru körfezi ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Nas Ikaria

Kendinizi huzurun içerisinde bulacağınız bu keyifli dakikalar da başbaşa kalmayı düşünenler için harika fırsat olarak görüyorum. Tapınakları, mermerleri, taşları ve mimarı yapıları akşamüstü biranızı yudumladığınız esnada gezip görebilirsiniz.

Taş ve mermer konusunda ilgi duyanların görmesi gereken adalardan birisi olduğunu düşünüyorum.

4) Avrupa’nın en güneyinde bulunan yunan adalarından plajı ile dikkatleri üzerine toplayan Gavdos adasından sizlere bahsetmeden geçmek istemiyorum. Ada hayatı diğer adalara göre daha yavaş ilerlemektedir. Ada’nın şuan ki durumu diğer adaların 20-30 yıl önceki durumlarını göstermektedir. Bununla birlikte yavaş ilerlemesi bizlere bazı güzelliklerin kapısı aralamaktadır.

Gavdos Adası / Yunanistan

Agios ve Potamos plajlarında rahat rahat uykunuzu alabilirsiniz. Diğer yunan adalarında uyku izin verilmemesine rağmen Gavdos adasında verilmektedir. Gavdos adasının güzellikleri ile buluşmanız sizin için biraz zor olacak.

5) Yalnız ada olarak bilinen yunan adasından bahsetmeden geçmek istemiyorum. Herkesin bildiği gençlik yıllarında Sezar’ın kaçırıldığı ve Farmakonisi adasında esir tutulduğu söylenmektedir. Yaklaşık olarak 1 sene boyunca Sezar bu adada esir tutulmuştur.

Farmakonisi adası

Ulaşım imkanlarının zor olduğu feribot seferlerinin düzenlenildiği konusunda net bilgiler bilinmeyen adalardan bir tanesidir. Sezar’ın kaçırılmasından sonra ada hayatının durduğunu söylemek isterim.

Author

Share