Yumuşak Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Author

Categories

Share

Yumuşak Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Misafiriniz geldiğinde ya da okula giden çocuğunuz olduğunda mutfakta zaman geçirmek oldukça eğlenceli olur. Damak tadına uygun yiyeceklerin hazırlanması ve değişik yöresel lezzetleri sunarak sevdiklerinizi şımartmak istersiniz. Poğaça kadınların severek yaptığı bir hamur işidir. Fakat her kadın bunu tam olarak istediği kıvamda tutturamaz. Ya aşırı cıvık olur ya da aşırı sert olur. Bizlerde sizlere bu konuda yardımcı olmak istedik. Bu nedenle sizlere yumuşak poğaça yapmanın püf noktaları neler hakkında detaylı bilgileri sunacağız. Bakalım bu bilgiler tam olarak nelermiş?

1.Adım: Poğaça yapmadan önce kullandığınız malzemelerin taze olmasına dikkat ediniz. Özellikle malzemelerin son kullanma tarihine bakmadan bu işleme geçmeyiniz. Malzemeler bayat olursa istenilen lezzet ve kıvam tutmaz. Ayrıca sağlığın bozulmasına neden olur. Yapacağınız poğaça hem görsellik olarak kötü görünür hem de tat olarak o lezzeti karşı tarafa sunmaz. Bu da sizin bu konularda marifetli olmadığınızı gösterir.

2. Adım: Malzemeler oda sıcaklığında bekletilmelidir. Dolaptan çıkan malzeme direk poğaçaya uygulanırsa bu poğaçanın sert olmasına neden olur. Yiyilecek durumda olmaz. Özellikle en önemli kilit nokta ise süt ve suyun ısı ayarının istenilen şekilde ayarlanmasıdır. Şimdi sizlere daha pratik yöntemler ile poğaça yapılışından bahsedeceğiz.

• Öncelikle sizden istenilen malzeme listesini buzdolabınıza asın. Bu işlem daha kolay poğaça yapmanıza yardımcı olacaktır. Hazırlanan malzemelerin içerisine instant mayayı direk olarak ekleyiniz. Daha sonra yaş mayayı bir ılık süt ya da su yardımı ile yaş mayayı ayrı bir kapta eritiniz. Kabarmasını beklemeden test edin. Eğer yaş maya kabarmadan ezince dağılabiliyor ise bu mayanın taze olduğunu gösterir. Kuru mayayı ise ılık bir su içinde ayrı bir kapta eritmeye başlıyorsunuz. İçine toz şekeri ekleyip 10 dakika kadar bekletiyorsunuz. En az 10 dakika dinlendirme işleminden sonra poğaçanın yapılışına geçiyorsunuz.

• Poğaça yaptığınız zaman toz şekeri kullanımı hamurun hızlı mayalanmasını hızlandırmaktadır. Bütün malzemeleri ekledikten sonra bunu ve diğer malzemeleri iyice yoğuruyorsunuz. Yoğurma işlemini tam olarak hamur ele yapışmayacak kıvama gelene kadar sürdürüyorsunuz.

• Hamur yoğurma işlemi tamamen bittikten sonra hemen üzerine bir poşet ile kapatıyorsunuz. Çünkü hava almaması gerekiyor. Daha sonra hamuru ılık bir ortamda en az 40 dakika kadar bekletiyorsunuz. Süre aşımı geldiğinde parmağınızı hamura değdirin hemen batıyorsa ve ele yapışmıyor ise istenilen kıvamı almıştır. Sıra geldi poğaça işlemini şekillendirmeye. Bunun için geniş bir fırın tepsisini çok az pasta fırçası ile yağlayınız. Yumurta sarısını çukur bir kapta içine az miktar tuz katacak şekilde çırpınız. Bunu sonrada poğaçaların üzerine sürüp yumurta sarısı ile renklendireceksiniz. İçine dilerseniz peynir, patates, sucuk artık nasıl yapmak isterseniz harcı size kalmış bir vaziyette poğaça yapabilir, farklı şekillendirerek yapabilirsiniz.

Dilerseniz sadece sade ve üstü bol susamlı da olabilir. İşlem bittiğinde yumurtaları üzerine sürün ve üzerine susam dökün daha sonra 180 derece ısıtılmış bir fırında en az 30 dakika kadar pişirmeye bırakın. Fırın ayarlarına göre takip edin ve yanmaması için sık sık fırını kontrol edin. Poğaçalar piştikten sonra kalın bir bez yardımı ile tepsiyi fırından çıkartın ve serin bir yerde dinlenmeye bırakın. Ayrıca fırınında kapısı açık dinlenmesi içerisine yerleşen kokuların gitmesine yardımcı olur. Bunun her defasında yapabilir, fırınınızı daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Sizlere yumuşak poğaça yapmanın püf noktaları hakkında genel bilgileri aktardık. Sevdiklerinize bu güzel lezzetlerden yaparak onları şımartabilirsiniz. Afiyet olsun.

Author

Share