Yumurta Toplama Hakkında Bilinmeyenler | Hanımların Dünyası

loading...

Yumurta Toplama Hakkında Bilinmeyenler

Yumurta Toplama Hakkında Bilinmeyenler

Yumurta Toplama Hakkında Bilinmeyenler

yumurta-toplama

Anne olmaya aday bireyler modern tıpın gelişmesi ile tüp bebek tedavileri ile anne olabilmekteler. Biraz yorucu ve sıkıntılı bir süreç geçirilse de tüm bu zahmetlere değecek bir sonuç anne adaylarını beklemekte. Tabi ki bu oluşum bazı aşamaları içermekte anne adayının belli şeylere dikkat etmesi gerekmekte. YUMURTA TOPLAMA AŞAMALARI Bu aşamalardan biri olan yumurta toplama işlemi için: Tedavi görecek birey kendi yumurtaları ile tedavisini görecek ise yumurta toplanması ve embriyo öncesi transferi işlemleri için dikkat etmesi gereken noktalar var. Dışarıdan yumurta transferi gerçekleştiren yani diğer bir adlandırma ile donör yumurta ile tedavi görecek olan hastalar için ise yumurta toplama olayı olmayacağından bu tür hastalar diğer tedavi aşamalarından geçerler.Özellikle bu grup hastalar embriyo transferi öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

yumurta-toplama-hakkinda

Tedavi aşamasının en önemli kısımlarından biri de yumurtalıklardaki follüklerin belirlenen büyüklüğe ulaşmasından sonra yeterli dozda çatlatma iğnesi yapılmasıdır. Bu işlem ise adet döngüsünün 13’nci günün gecesinde yapılmaktadır ki 15’nci günde toplama işlemi gerçekleştirilebilsin. İğne yapıldıktan 35 saat sonra yumurta toplama aşamaları gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Bu iğnenin zamanlaması da bu yüzden çok önemlidir. Bu yüzden doğru gün ve tarih tayin etmek amaçlı en son yapılan ultrasonografinin iyi incelenmesi ve sonuçlandırılması gerekmektedir. Ardından çatlatma iğnesi vurulur ve sonraki aşamaya yani yumurta toplama aşamasına geçilmekte. Modern tıp teknikleri sayesinde yumurta toplama evresi vajinal ultrasonografi ile oldukça kolay ve hastayı yormayacak şekilde yapılmaktadır.

yumurta-toplama

Kişi jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır ve dezenfekte edilmiş örtü ile örtülerek vajen temizliği yapılmaktadır. Uygun ortamda ve hijyenik olarak yapılması bu muayene için çok önemlidir. Ardından vajinal lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) uygulamasına geçirilir. Sonrasında ise vajinal alan ultrasonografi gerçekleştirilir. Daha sonra vijanal bölgeden foliküler içerisinden sıvılar alınarak laboratuara gönderilerek yumurta içerip içermediğine bakılır. Eğer yumurta içeriyorsa bu hücre işleme konmak için alınır. Şayet yumurta hücresi tespit edilemez ise aynı iğne ile içerisinden özel sıvı aktarılması ile folikül boşluk yıkanma işlemine tabi tutulur.

yumurta-toplama-hakkinda-1

Bu sayede de içeride yumurta olması olasısına karşı o yumurtayı almaya çalışılır. Bu yöntemle foliküllerdeki sıvı artıkları emilip uzaklaştırılıncaya kadar devam eder. Her iki yumurtadaki sıvı artıklarının uzaklaştırılması 20 dakika civarı sürebilmektedir. Bunlardan sonra da hasta dinlendirilir. Bazı hastalar ise lokal anesteziye kaldıramamaktadırlar onlar için ise genel anestezi yapılabilir. Eğer bir yumurta eldesi olursa uygun koşullarda bekletilir ve 5 saat sonra döllenmek için uygun şartlar sağlanmış olur.

yumurta-toplama-2

YUMURTA TOPLAMA ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKEN HUSULAR Hasta tüm bu işlemlerden öncede belli başlı hususlarda dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle yumurta toplama gününde gelirken karnı aç gelmelidir. Diğer başka dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bu işlemlerden 5 gün civarı önce cinsel birliktelik olmaması gerekmekte. Aynı zamanda da yumurta toplama günü sabahı erkeğin yumurta döllenmesi için hastaneye sperm örneği bırakması gerekmektedir. Bu örnek en geç 45 dakika bekletilebilir. 1 saati geçmiş bir örnek laboratuarda işlem göremeyecek ve yeni sperm örneği istenecektir. Tabi ki teslim sonrası en az bir saat beklenmeli herhangi bir aksaklığa karşı yeniden sperm verilmesi olasıdır.

yumurta-toplama-hakkinda-2

TEDAVİ SONRASI BİREYSEL DİKKATLİ OLMAK GEREKLİDİR Yumurta toplama işlemi sonrası hasta kendine çok dikkat etmelidir. Özellikle ilk gün evde dinlenmeli fazla bir iş yapmamalı, sigara veya alkol tüketmemelidir. Cinsel ilişkide bulunmamalı ve ilk gün banyo yapmamalı ardındaki günlerde de ılık su ile banyo ihtiyacını karşılamalıdır.

Yumurta Toplama Hakkında Bilinmeyenler Resimleri

yumurta-toplama-3yumurta-toplama-hakkindayumurta-toplama-hakkinda-bilinmeyenler-3yumurta-toplama-hakkinda-bilinmeyenler-1yumurta-toplama-hakkinda-bilinmeyenler

happy mother breast feeding her baby infantyumurta-toplama-hakkinda-3yumurta-toplama-hakkinda-bilinmeyenler-2

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb