Yumurta Donasyonu Caiz Mi | Hanımların Dünyası

loading...

Yumurta Donasyonu Caiz Mi

Yumurta Donasyonu Caiz Mi

YUMURTA DONASYONU CAİZ Mİ? YUMURTA DONASYONU NEDİR NASIL GERÇEKLEŞİR

yumurta-donasyonu-caiz-mi

Sağlıklı koşullarda bir bebeğin oluşması için birkaç faktöre ihtiyaç vardır. Bunlar sağlıklı yumurta hücresi, sağlıklı sperm ve sağlıklı rahimdir. Bunlardan herhangi birinin bulunmaması gebelik söz konusu olamaz. Bunlardan biri olan sağlıklı yumurtanın bulunmaması durumunda, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmektedir. Yumurta donasyonunda anne adayının etnik köken, fiziksel özellik gibi detayları incelenerek buna uygun bir yumurta vericisi seçilmektedir. Seçilen yumurta donöründen alınan yumurtalar ile bab adayının sperm hücreleri laboratuar ortamında döllendirilir. Ve embriyo belli bir büyüklüğe geldiğinde, anne adayına transfer edilir.Böylece gebe kalma işlemi başlanmış olur.

yumurta-donasyonu-caizmi

DİNİ MERCİLER BU HUSUS HAKKINDA AÇIKLAMALAR YAPTI Tüm bu tıbbi olaylardan sonra akıllara bazı sorular gelmekte. Farklı bir şahıstan bir hücre alınması ve farklı bir şahsın sperm ile birleştirilmesi. Ana rahmine sonradan yerleştirilmesi olayı. Dini olarak süzgeçten geçirilmeye başlandı. Cazi olup olmadığı yani dini görüşlere uygunluğu araştırıldı. Yumurta donasyonu caiz mi değil mi tartışması oluştu. Toplumumuzda bu algı kimi kısım ve görüşler için önem taşımakta. Bu düşüncenin doğması ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığa harekete geçti ve Diyanet İşleri Başkanlığı kurulundaki uzmanlar tarafından bir karara varıldı ve açıklandı. Genellikle dini yorumlar caiz olmadığı üzerine oldu. Diyanet bu şekilde gerçekleşen bir olayın kesinlikle caiz olamayacağını belirtti ve: “Nikahlı eşin spermi ile birleştirilen yumurtanın, kendi rahmine yerleştirilmek kaydıyla tedavinin gerçekleştirilmesinde sakınca yoktur lakin başka bir kadının yumurtasının veya başka bir erkekten alınan sprem ile hamilelik olayının gerçekleştirilmesi caiz değildir” Diyerek fetva verilmiştir

yumurta-donasyonu-caiz-mi-2

CAİZ OLMAMASI SEBEPLERİ NELER Bunun sebebinin de soyda oluşan kırılma ve genetik farklılık oluşması olayı ile açıklandı. Nesilde bozulma olacağı ve bu sebeple toplum içinde bilinmeden kardeşin kardeş ile evlenme durumu oluşacağı ve bunun kesinlikle caiz olmadığı dile getirildi. Genel olarak İslam üzerine eğitim almış kesim ve İslam da bulunan alim, hoca kemsi genel olarak bu oluşumu caiz olmadığını düşünmektedir. Bu durumlar özet ile açıklanacak olursa. Bir karı kocanın çocukları olmuyor ve bunun biyolojik olarak kaynağı misal olarak anne adayında ise tıp bunun için dış ortamda laboratuarda döllendirme yapabildiğini belirtiyor. Lakin bunun için başka birinden yani donör işlemi ile gerçekleşiyor. Baba adayının spermi ile donör yumurta döllendirilip anne rahmine yerleştiriliyor.

Glass needle fertilizing a female egg. Digital illustration.

Anne rahmi yumurtaya genetiksel olarak her ne kadar kaynaklık etse de ana genetik şifrede donörün genetik bilgileri bulunuyor. Bu durumda ise anne rahminde farklı kodlar içeren yavru filizleniyor. Gelecekte bu durum olasılığı bilinmez ama bazı sıkıntılar çıkarabilmekte. Yani döner yumurta ile oluşan insanoğlu erkek varsayılır ise ve donör sahibinin de bir kız çocuğu olduğu düşünülür ise bunların gelecekte bilmeden evlenmesi sonucu dinen kesinlikle yasaklanan kardeş evliliği oluşmuş olacak. Bunun olabiliritesi önemli değildir. Din boşluk bırakmak istememekte ve böyle bir durumu uygun görmemektedir. Daha doğrusu dini bilgilerden hareketle ilahiyatçılar ve diyanet işleri bu konu da fikirleri budur. Yani ortak kanı sprem ve yumurta naklinin nesli bozduğudur. Nesil bozulması kabul edilemez.

yumurta-donasyonu-caizmi-1

Yumurta Donasyonu Caiz Mi Resimleri

 

yumurta-donasyonu-caiz-mi-1Mehrere Eizellen und Spermienyumurta-donasyonu-caizmi-3yumurta-donasyonu-caiz-mi-3yumurta-donasyonu-caizmiyumurta-donasyonu-3yumurta-donasyonu-1yumurta-donasyonuyumurta-donasyonu

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb