Yumurta Donasyonu Başarı Oranları | Hanımların Dünyası

loading...

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları

yumurta-donasyonu

Yumurta donasyonu kısırlığı bulunan bayanların çocuk sahibi olabilmeleri için en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle son yıllarda ülkemizde ve tüm gelişmiş ülkelerde bu alanda atılan adımlar tıp ve teknolojinin paralel bir şekilde ilerlemesini sağlamıştır. Çocuk sahibi olmak isteyen fakat çeşitli nedenlerden ötürü bir türlü çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları uzman doktorlarda önemli noktalardan ilki ciddi ve dikkatli bir tahlil uygulamasıdır. Sorunun nedeni ve kaynağı doğru olarak tespit edilmezse doğru tedavi uygulanamaz. Bu nedenle bu konuda yaşayacağınız sıkıntılarda tecrübeli kliniklere ve uzman doktorlara güvenmeli ve başvurmalısınız. Yapacağınız başvuruda çiftlerin tıbbi geçmişleri hakkında detaylı bilgiler de edinilmelidir çünkü kimi zaman geçirilen bir hastalık, bir kaza ya da ailede bulunan genetik bir sorun çiftlerin çocuk sahibi olmasının önündeki en önemli engel olabilmektedir.

yumurta-donasyonu
Teşhis sonrası yapılması gerekenler
Yapılan ayrıntılı tahliller sonucunda erkeğin spermlerinde ve üreme organında herhangi bir sorun olmaması bayanda bir sorun olabileceği kanısını doğurur. Bu noktada çekil rahim filmi gibi detaylı tahliller ve kan değerleri bayanların yumurtaları ile ilgili sorunlara sahip olup olmadığını ortaya koyar. Yumurtaların döllenmesi ya da yumurtaların olgunlaşması konusunda sorun yaşayan bayanlarda ilaçla tedavi ya da ameliyat gibi yollar tercih edilmezse ya da bu yollardan istenilen sonuçlar alınamazsa yapılması gereken şey yumurta naklidir. Ülkemizde ve tüm dünyada giderek yaygınlaşan bir durum olan yumurta bağışı yani yumurta donasyonu, çocuk sahibi olamayan bayanların bu umudunu yeniden kazanmaları için önemli bir adımdır. Bu noktada sağlıklı bir bayandan alınan yumurta bu konuda sıkıntı yaşayan ve yumurtaları işlevsiz olarak kalan bayanlara nakledilmektedir. Bu nakil sonrasında doğum yapma ihtimali kişiden kişiye değişiklik gösterse de ülkemizde yumurta donasyonu başarı oranları %70 ila %85 arasında değişiklik göstermektedir.

yumurta-donasyonu-3
Başarı oranına etkileyen faktörler
Bayanların çocuk sahibi olabilmeleri ve yeniden doğurganlık kazanabilmeleri için başvurdukları yöntemlerden biri olan yumurta naklinde başarı oranını öncelikle kişinin tıbbi geçmişi etkilemektedir. Kişinin daha önce kısırlık tedavisi görüp görmemesi, tedavisinde kullandığı ilaçlar ya da olduğu ameliyatlar yumurtanın vücuda enjekte edilmesinde ve vücutta uyum sağlamasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bayanlar yumurta nakli kararı aldıklarında sadece kısırlık ile ilgili olan tedavilerinin yanı sıra tüm tıbbi geçmişlerini ayrıntılı bir şekilde uzman doktorlarına iletmelidir. Başarı oranını etkileyen ikinci faktör ise doktorların tecrübeleri ve kliniklerin yeterliliğidir. Uluslar arası anlamda yüksek standartlara sahip olan kliniklerde ve bu konuda uzun yıllar tecrübe kazanmış olan uzman doktorlarda yapılan yumurta nakilleri sonucunda çocuk sahibi olma ihtimali %85’lere kadar ulaşmaktadır.

yumurta-donasyonu-1
Yumurta naklinde başarı oranını etkileyen üçüncü unsur ise yumurtanın kalitesidir. Nakledilen yumurta 30 yaşının altında doğum yapmış sağlıklı bir bayandan alındığında tabi ki başarı oranı çok daha yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra 30 yaşının üzerinde doğum yapmış bayanlardan alınan yumurtalar ya da hiç doğum yapmamış bayanlardan alınan yumurtalar da bu nakillerde kullanılabilmektedir. Yumurtaların vücuda uyum sağlamasını ve kısa süre içerisinde doğuma olumlu tepki verebilmesini isteyen çiftler için 30 yaşının altında doğum yapmış sağlıklı bayanlardan alınan yumurtalar tabi ki idealdir.

yumurta-donasyonu-basari-oranlari

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları Resimleri

 

yumurta-donasyonu-basari-oranlari-nedir-3yumurta-donasyonu-basari-oranlariyumurta-donasyonu-basari-oranlari-1yumurta-donasyonu-basari-oranlari-2yumurta-donasyonu-basari-oranlari-3

medical 3d illustration - conceptual human cellsyumurta-donasyonu-basari-oranlari-nediryumurta-donasyonu-basari-oranlari-nediryumurta-donasyonu-basari-oranlari-nedir-1

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb