Yulaf Hakkında Bilinmeyenler

Author

Categories

Share

Yulaf Hakkında Bilinmeyenler

yulaf-hakkinda-bilinmeyenler-1

Yulaf, Demir, Karbonhidrat, Magnezyum ile B vitamini içerdiği gibi, aynı zamanda da enerji sağlıyor, kas kramplarını önlüyor ve idrar söktürmektedir. Beslenme alışkanlıkları içinde olmayan pek çok danışanın dahi, lezzetli tahılı sevmeye başladığını söyleye biliriz. Ne olursa olsun bu gıdayı beslenme alışkanlıklarınız içine ekleyiniz ve sevdiğiniz bir gıda haline dönüştürmelisiniz. Hatta diyetinizde karbonhidratı düşük tutmak konusunda ısrarcı olan kişilerdenseniz yulaf sizin için biçilmez kaftan olacaktır. Diyabet hastaları özelikle karbonhidrat tüketirken çok dikkat etmeleri gerekir. Yulaf hakkında bilinmeyenler  diyabet hastalarının günde bir kez yulaf ezmesi yemesi gerektiğini özellikle vurgulamamız gerekiyor.

yulaf-hakkinda

Yine de sporcuların beslenmeleri içinde de 0 vücut proteinine dönüşen yumurtanın yanında altın değerinde bir karbonhidrat kaynağı olan yulaf hali hazırda olması gereklidir. Peki, ya yulaf ezmesini herkesin sağlıklı yiyeceğinin başına oturtan şey ne olabilir? Şüphesiz ki, içeriğinde ki lif kaynaklarıdır. Yulaf hakkında bilinmeyenler,müthiş bir lif kaynağı ile gerekli her iki lif türünü bünyesinde bulunduran mucize tahıl konumunda bir besindir. Ancak yulafta ki beta glukan olarak bilinen çözünebilir lif yulaf ezmesine taşıdığı yüksek besinsel değeri veren tek maddelerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, kan şekerini dengeler, kaslarınızı besler ve kalp sağlığını korumaktadır.

yulaf-hakkinda

Beta glukan aslında uzun bir glikoz molekül dizini olarak bilinen bir tür polisakarittir.

• Beta glukan kolesterol seviyesinin düşmesine yardım etmektedir.

• Kardiyovasküler rahatsızlık ile inme riskini önemli derecede azaltıyor.

• Beta glukanlar vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı vermiş olduğu tepkiyi destekleyip güçlendirerek bağışıklık sistemini geliştirmektedir.

• Yulaf ezmesinin glisemik yükü de oldukça düşüktür ancak, kan şekeri üzerinde çok ama çok az etkisi vardır. Tip -2 diyabet hastaları için de beta glukanlar faydalı gibi görünmektedir, çünkü beta glukanlar kan şekerinin dengelenmesinde oldukça etkisi vardır.

yulaf

• Yulaf ta yalnızca bu besine özel bir polifenol antioksidan olan avenant bramide bulunmaktadır. Bu maddenin antiflammatuar etkisinin ve özellikle kalp sağlığı için faydalı olduğunu son araştırmalarda görmekteyiz.

• Aynı zamanda ise; fosfor, selenium, potasyum, manganez ile birkaç milligram da demir içermektedir. Zararı var mıdır? Yulaf ezmesinin tüketilmemesi gereken duruma gelirse yulaf ezmesi tüketimi konusunda dikkatli olması gereken iki grup insan vardır.

yulaf-hakkinda-1

1-Gluten duyarlılığı olanlar vardır. Çölyak hastalığı gluten duyarlılığına verilebilecek en çarpıcı örneklerdendir, ancak pek çok kişi tam manasıyla çölyak hastası olması bile gluten karşı duyarlılık göstermektedir. Ne yazık ki yulaf, arpa, çavdar ile buğday kısacası hepsi yani her ne kadar buğday aralarında en suçsuzu olsa dahi gluten içeren hububatlardandır.

2- Dikkatli olması gereken ikinci grupta ise; ürik asitle ilintili sorunlar yaşayanlardır. Mesela gut ya da böbrek taşı olanlar; yulaf pürin içerir ki buda vücutta ki ürik asid oluşumunda ki etkili maddelerin var olmasına sebep olur.

yulaf-hakkinda-bilinmeyen

Yulaf Hakkında Bilinmeyenler Resimleri

 

yulaf-hakkinda-bilinmeyenleryulaf-hakkinda-bilinmeyenyulaf-hakkinda-bilinmeyenleryulafyulaf-1yulaf-ezmesiyulaf-ezmesiyulaf-ezmesi-1

Author

Share