Yolculuk Sebebi İle Oluşan Kabızlık Nasıl Önlenir? | Hanımların Dünyası

loading...

Yolculuk Sebebi İle Oluşan Kabızlık Nasıl Önlenir?

Yolculuk Sebebi İle Oluşan Kabızlık Nasıl Önlenir?

Sürekli yolculuk yapanlar ya da arada da olsa yolculuğa çıkan kişilerin birçoğu kabızlıktan şikayet etmektedir. Yolculukta başlayan bu kabızlık sorunu zaman zaman dikkat edilmezse yolculuk bitinceye kadar adeta kabusunuz olmaktadır. Eğer sizinde yolculuk sebebi ile oluşan kabızlığını var ise aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 1. Yolculuk sırasında bol sıvı alımına dikkat ediniz. Su ya da meyve suyu içmenizi öneririz.
 2. Yolculuk sırasında stresten uzak kalınız.
 3. Yanınıza arada atıştırmak için elma, armut gibi lif yönünden zengin meyveler alınız. Kabuklu olarak bu meyveleri tüketiniz.
 4. Bunların dışında kuru kayısı ve incir de kabızlıkta etkilidir.
 5. Yolculukta mola verdiğiniz yerlerde katı gıdalardan kaçının. İmkanınız var ise sulu yemeklerden tercih ediniz. Kesinlikle pilav, makarna ve ekmek içeren yemekler tüketmeyiniz.
 6. Mola verilen yerlerde mutlaka biraz hareket etmenizi öneriyoruz. Böylece bağırsak hareketlerini bu yürüme esasında rahatlayacaktır.
 7. Kesinlikle tuvalet ihtiyacınız ertelemeyiniz. Her molada tuvalet ihtiyacınız gidermeye çalışın.
 8. Uzun yolculuklarda mutlaka uykunuza almaya çalışınız. Aksi halde uykusuzluğun verdiği stresten de kabızlık meydana gelebilir.

Ulaştığını bölgeye vardıktan sonra da beslenmenize dikkat etmenizi öneririz. Sebze yemeklerine ağırlık veriniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi katı ve karbonhidrat yüklü hamur işi gıdalara ara veriniz. Bunun dışında tabi ki bol bol su tüketiniz.

 

 

loading...

 • Yazar :

  Hanımların Dünyası Editörü
  iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb