Yıpranmış Cilde Işıltı ve Canlılık Veren Maske Tarifleri

Author

Categories

Share

Tatilde yıpranan ciltler için ışıltı ve canlılık veren maske tarifleri paylaşmak istedik. Tatilde uzun süre maruz kaldığınız Güneş, cildinizde sağlıksız bir görünüm yaratmışsa eğer bu ışıltı ve canlılık veren maske tarifleri sizin için ideal olabilir.

Normal ve Kuru Ciltler
Avakado Maskesi
1 adet püre haline getirilmiş avokado, 1 çorba kaşığı ısıttığınız bal ile birlikte 1 çay kaşığı limon suyu.
Hepsi malzemeleri bir arada karıştırarak yüzünüze uygulayın ve iyi bir sonuç için 15 dakika bekletin. Cildini kuru hissedenler için limon suyu yerine  Hindistan cevizi yağı tavsiye edebiliriz.
Bal Maskesi
1 çorba kaşığı balı ısıtın, yarım çay kaşığı toz tarçın ile birlikte 1 çay kaşığı limon suyu.
Hepsi malzemeleri bir arada karıştırarak yüzünüze uygulayın ve iyi bir sonuç için 15 dakika bekletin. Bu maskeye ek tavsiye olarak 2 adet poşetli yeşil çayı gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Akne, Ekzema ve Kızarık Ciltler
Yulaf Maskesi
Malzeme olarak 3 çorba kaşığı yulaf unu ile yarım su bardağı sıcak su, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.
Sıcak su ile yulaf ununu karıştırın ve 5 dk unun yumuşamasını sağlayın. Diğer malzemeleri’de bu karışımın içine ilave edip blender’dan geçirin ve homojen bir karışım elde edin. Yüze uygulayacağınız bu karışımı yüzünüzde 15 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın.
Not: Bu karışımı yüzünüzde veya vücudunuzda ki ekzemalarda uygulayabilirsiniz bu durumda 25 dk bekletmeniz gerekiyor.

Genç ve Parlak Ciltler 

Antioksidan Maske

Malzemeler yine oldukça az; 1 adet şeftali, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limonsuyu.
Hepsi malzemeleri karıştırarak blenderda püre haline getirin ve dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle gözlere dokundurmayın. Yüzünüze sürdüğünüz bu maskeyi 15 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Maske uygulama sonrası aynaya baktığınızda parlak, canlı ve genç bir ciltle karşılaşacaksınız.

Tüm Ciltler
Detoks Maskesi
Karışıma eklemeniz gereken malzemeler; 2 çorba kaşığı yeni hazırlanmış kahve, 2 çorba kaşığı kakao tozu, 3 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.
Bütün malzemeleri blender ile homojen kıvamına getirin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüze uyguladığınız maskeyi 10 dk sonra ılık su ile yıkayın. Yıkama sırasında güneşten hasar görmüş deriniz var ise uzaklaştırılabilmesi için yüze hafif hafif masaj yapabilirsiniz.

Yağlı ve Problemli Ciltler
Çilek ve Limon Maskesi
Çok lezzetli görünüme sahip bir maske malzemeleri; 10 adet orta boy çilek, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı limon suyu.
Tüm malzemeleri ezerek sürülebilir hale getirin ama kesinlikle blender kullanmayın homojen olmaması gerekiyor. Karışımı yüze uygulayın ve 10 dakika bekletin. Bekleme sırasında sıcak havluyu yüzünüze örterek 3 dakika bekletin ve soğuk su ile ile yüzü temizleyin.
Kızarıklık Azaltan Maske
Kızarıklığı azaltmak için yapılacak maskede gereken malzemeler 1.5 çorba kaşığı yulaf unu, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı tatlı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ilk dört malzeme önemli sonrasında 1 su bardağı demli yeşil çay- sıcak.
İlk dört malzemeyi bir kasede karıştırın. Üzerine sıcak yeşil çay ilave ederek homojen bir karışım elde edecek şekilde karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Sıcak ıslak bezle temizleyip ılık su ile yıkayın. Kesinlikle sabun kullanmamalısınız. Tedavi için bu maske uygulamasını haftada 2 kez tekrarlanmalıdır.

Hassas Ciltler 
Salatalık Maskesi
Salatalık maskesi için 1 adet kabuğu soyulmamış iri doğranmış salatalık, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı yulaf, 1 çorba kaşığı maya, 1 çay kaşığı bal.
Salatalık ve yoğurdu  blenderdan geçirin sonrasında diğer malzemeleri ilave ederek karıştırın. Temiz yüzünüze uygulayıp 20 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Author

Share