Yılbaşında Yapılan Geleneksel İnançlar | Hanımların Dünyası

loading...

Yılbaşında Yapılan Geleneksel İnançlar

Yılbaşında Yapılan Geleneksel İnançlar

Yılbaşında yapılan geleneksel inançların başında, Hıristiyan geleneği olan, Noel kutlaması gelmektedir. Noel kutlaması, Hz. İsa’nın doğduğu günün kutlaması olarak 25 Aralık’ta yapılmaktadır. Bu tarihte başlayan ve yılbaşına kadar devam eden kutlamalar, Hıristiyanlar için dini bir bayramdır.

Yılbaşında yapılan geleneksel inançlar, ülkemizi de etkilemektedir. Aslında ülkemizde yapılan kutlamalar yeni yılın gelişi, yeni umutların heyecanıdır. Ülkemizdeki yılbaşı kutlamalarının da simgesi haline gelen Noel Baba, hindi dolması, çam ağacı süslemesi gibi uygulamalar durumu karışık hale getirmektedir. Amaç yeni yılın gelişini kutlamaktır fakat, Hıristiyanların dini bayramlarının simgeleri kullanılmaktadır. Karışıklığa sebep olan, bu çelişkidir.

Yeni yıl kutlamaları, sosyal ve ekonomik amaçlar içeren, global kültürün bir parçası halinde değerlendirilmelidir. Hem dinimizin emir ve yasaklarına hem de genel ahlak kurallarına aykırı davranışlar yapılmadığı takdirde, eğlenmek herkesin hakkıdır. Yılbaşında yapılan geleneksel inançların neredeyse bütünü, Noel Kutlamalarıyla karıştırıldığı için, Hıristiyanlara aittir. Fakat yılbaşı kutlamaları tüm dünyaca kutlanmaktadır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb