Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme | Hanımların Dünyası

loading...

Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme

Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme

Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme

 

yeni doğan bebeklerin dengeli beslenmeleri gerekiyor. Bu çok önemli olmaktadır. Yoksa kötü beslenen bebeklerin zihinlerinde kayıp yaşanır. Aynı zamanda da bedensel özgürlüğü de sebep olmaktadır. Bununla birlikte de yetersiz beslenme ile anne sütünü erken kesen bebeklerde bu sebepler sık görülmektedir. Bunu sakın unutmayınız.Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Bebekler iki yaşlarına kadar dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Annelerde bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Bebekler doğum takibini de ele almanız gerekiyor. Yani doğan bebekler yarım saat içerisinde çıplak olarak annenin vücuduna temas ettirmelidir. Bu şekilde annenin memesini tutmalıdır. Anne ile bebek arasında bağlantı kurmak çok önemli olmaktadır. Anne sütü ilk günden hemen gelmemesi çok normaldir. İlk kez anne olanların sütü gecikebilir. Yirmi dört saat sonra da gelebilir. Bu süreç içinde de bebekler anneleri emmelidir. İki gün gelen anne sütü koyu gelebilir. Bu nedenle de bebekler emerek isteyebilir. Anneler bunun için bol sıvı tüketmelidir. Koyu anne sütünün olmasının sebebi annenin vücudunda az sıvı olmasından kaynaklı olmaktadır. Anneler yeni doğan bebeklerin alıştırma olarak her saat emzirmektedir. Ama erken doğan bebekler ise daha sık aralıklarla anneler emzirmelidir.

Yeni doğan bebeklerde sağlıklı beslenme hakkında tüm bilgiler bu sayfada yer almaktadır. Anneler ilk aylarda bilmezler ama iki ay geçtikten sonra bebeklerinin ne zaman acıktıklarını öğrenmeye başlarlar. Bebekler en fazla iki saat uyuyabilirler. Üç saat uyuyan bebekleri anneleri uyandırmalıdır. Anneler sütlerinin yetersiz olduğunu nasıl anlayacaklarını da hemen yazalım. Bebekler iki ay boyunca anne sütünü emerken sık, sık yutuyorsa, idrarını yapıyorsa, büyük tuvaletini yapıyorsa ve kilo alıyorsa bebek anne sütünden yeteri kadar besleniyor demektir. Ayrıca annelerde bunu göğüslerinden hissedebilir. Yani eğer anne bebekleri emzirdikten sonra göğüsleri hafifliyorsa bebek anne sütünden alıyor demektir. Anne sütü iki verilmesi gerekiyor. Ama bunun için anne sütünün olması lazımdır. İki yıldan önce anne sütü yetersiz oluyorsa anne bebeklerini emzirmesi imkansız duruma gelir. Anneler sütlerinin bol olması için kesinlikle bunları yapmalıdırlar. Anneler bebeklerini sık aralıklarla emzirmelidir. Gün içerisinde çok su içmelidirler. Mesela sıkılmış meyve suyu, ıhlamur ve çorba içebilirsiniz. Bebeğiniz için gazlı yiyeceklerden de uzak durmanız gerektiğini de biliniz.

Bu arada da anneler özellikle strestten de uzak durmalıdır. Anne sütünün de faydalarından bahsedelim. İlk altı ay anne sütü başlayan bebekler çok sağlıklı olmaktadırlar. Hem de hastalıklardan ve enfeksiyonlardan da korumaktadır. Bebeğinizin boyu uzar ve çok zeki olmaktadırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışık sistemi güçlenir ve beyin gelişimi de düzenli olmaktadır. Aynı zamanda da anne sütü bebekleri alerjik hastalıklardan da korumaya yardımcıdır. Bebek ölümlerinin sayısı düşüktür. Anne sütü daha ekonomik, sağlıklı ve temiz olmaktadır. Bilmeniz gereken başka bir bilgi de emziren annelerde meme ve rahim kanseri görülmez. Anne sütü verilirken dikkat edilecek bilgiler de bulunmaktadır. Bunları da yazalım. Emziren bebekler başka hiç bir sıvı gıdayı bebeklerine vermeye başlamasın. Bebekler almış olduğu ilk anne sütü faydalıdır. Yani antibiyotik yerine geçer.

Yeni Doğan Bebeklerde Sağlıklı Beslenme ;Anne bebekleri emzirirken anne ve bebek aynı odada olmalıdır. Anne bol, bol yoğurt ve meyve suyu içmelidir. Kahve ve çay asla içmemelidir. Bebek ve anne arasında güçlü bir bağ olduğu zaman anne emzirme konusunda daha öz güvene sahip olmaktadır. Bebekler altıncı ayda ek gıdaya geçtiği zaman taze meyve püreleri ve meyve suları ile başlamalıdırlar. Bunlardan başka yoğurt ve çorba ile de devam edilmelidir. Hazır bebek meyvelerinden de uzak durmalısınız. Unutmayın ki bebeklerin gelişimi için ve zihinsel gelişim için yedirdiğiniz ek gıdalara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeklerinin ek gıdaya geçişi azar, azar yedirmeniz gerektiğini de biliniz. Bebekler sekizinci aya geldiği zaman balık, tavuk, et, makarna ve yumurta gibi ek gıdalara geçebilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb