Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır | Hanımların Dünyası

loading...

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Yeni doğan bebeklerin ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve özel bir şekilde ilgilenilmesi gerekir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? yaparken çok önemli bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle yeni doğan bebeğin göbek kordonun bakımı, bebeğin banyosu ve pişik oluşumu önleme gibi konular anneler tarafında güvenli bir şekilde yapılmak istenir. Eğer sizde yeni doğum yapmış bir anneyseniz ve yeni doğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizleri bu konularda bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız bu yazımızdan istifade edebilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı şu şekilde yapılır: Yeni doğan bebeklerin çok hassas ciltleri olduğu için sık sık banyo yaptırmaktan kaçının. Sık banyo yaptırmak cildini kurutarak tahriş edebilir. Bu nedenle bebeğinizi her gün değil de 2-3 günde bir banyo yaptırmanız gerekir. Bir bebeğe haftada en fazla 3 kez banyo yaptırılması gerektiğini birçok uzman önermektedir.

Yeni doğan bebekler çok sık altlarını kirletirler. Bu nedenle Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? bebeğinizin altını sık sık kontrol edin ve altını ıslattığı zaman hiç vakit kaybetmeden bezini değiştirin. Böylece pişik oluşumunu önlemiş olursunuz. Ayrıca bebeğinizin altını temizlemek için kullanacağınız bebek losyonu ve bebek mendillerinin koku ve alkol içermemesine özen göstermelisiniz. Alkol içeren ürünler bebeğinizin cildini tahriş eder ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Eğer bebeğinizin bez bölgesinde kızarıklıklar oluşmuşsa, önce ılık suyla temizleyin ve bir süre havalandırın. Hemen ardından çinko oksit içeren bir bebek pişik kremi sürün ve daha sonra bebeğinizin bezini bağlayın. Bebeğiniz için kullanacağınız cilt bakım ürünlerinden ıslak mendil, losyon ve kremleri seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. Seçeceğiniz bu ürünlerin doğal olmaları, koku ve alkol içermeyen ürünlerden olmalarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bebeğinizin cildi tahriş olabilir.

Bebeğinizin cilt bakımını yaparken mümkün olduğunca pudra kullanmamaya özen gösterin. Çünkü pudranın solunum yoluyla bebeğin akciğerlerine geçme riski vardır. Ancak pudra kullanmak zorunda kalırsanız, kullanacağınız bu pudranın talk içermeyen bebek pudrası olmasına dikkat edin. Ayrıca bebek pudrasını kullanacağınız zaman sallamanız gerekiyorsa bu işlemi bebeğinizden uzak bir yerde yapın ve pudrayı bebeğinizin yüzüne çok fazla yaklaştırmayın. Yeni doğan bebekler ciltlerine hafifçe masaj yapılmalarından çok hoşlanırlar. Bu masajı doğal bir bebe yağı ile yaparsanız bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. En çok merak edilen konulardan biride bebek losyonu kullanımı hakkındadır. Bebeğinize kullanacağınız bebek losyonları, bebeğinizin cildini nemli tutmak için çok faydalıdır. Ancak nu losyonlarında doğal ve kokusuz olması gerekir. Çünkü bazı kokular bebeklerin cildine alerji yaparak kızarıklıkların oluşmasını kolaylaştırır.

Bu nedenle yeni doğan bebeklere uygun olarak üretilmiş güvenilir ürünlerin kullanılması önemlidir. Yeni doğan bebeklerin göbek kordonu bakımı da çok önemlidir. Göbek kordonu doğumdan yaklaşık olarak 1-3 hafta içinde kendi kendine kuruyarak düşer. Bu süre içinde bebeğin göbek kordonunu kuru ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Oluşabilecek enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olmanızda gerekir. Eğer göbek kordonunda sarı renkli ve kokulu bir akıntı geliyorsa enfeksiyon kapmış olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurarak gerekli tedavileri yaptırmanız önemlidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb