Yaz Okulunda Çocuklar Neler Yapabilir? | Hanımların Dünyası

loading...

Yaz Okulunda Çocuklar Neler Yapabilir?

Yaz Okulunda Çocuklar Neler Yapabilir?

Merhaba sayın hanimlarindunyasi.com takipçileri bu yazımız da sizler için yaz okulunda çocuklarımızın ne gibi aktiviteler yapabilme imkanları olduğunu anlatmaya çalıştık. Çocuklarımızı sağlıklı birer sporcu olması için yazılarımızı ve bizi takip etmeyi unutmayın.

Yaz spor okulları özellikle çalışan anne babaların en büyük yardımcısı. Çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Ama acaba anne babalar yaz spor okullarından ne bekliyor? Ortalama maliyetleri 500 TL ile 1500 TL arasında değişen yaz spor okulları aslında çocuklara sporu tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefliyor.

Tüm kulüpler, fiziki koşulları doğrultusunda mümkün olduğu kadar çok spor branşını tanıtmak ve temel eğitim vermek üstüne programlar hazırlarken, ailelerin beklentisi değişiyor. Programların bir dönemi 3-4 ve 5 hafta olarak sunulurken aileler, bu zaman dilimi içinde çocukların yüzme bilmese de öğrenmesini, tenis oynamasını veya çok iyi futbol ve basketbol öğrenmesini bekleyebiliyor.
Yüzmeyi ve tenisi öğrenmek için yaz okulundan daha uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Basketbol ve futbol çocukların genel olarak bildiği ve okullarında da oynadığı branşlar olduğundan gelişimi biraz daha farklı olabilir ama 4-10 yaş gurubunda öğrenebilme yüzdeleri %20’yi geçmez.

Bu durumda branşlara göre hiç yüzme bilmeyen çocuklar en az 4 haftalık programlarda eğitim aldığında;

* 3-6 yaş yüzme: Spor eğitimine hazır bulunuş, bacak çırpma ve yüzünü suya sokma, tutunduğu yüzme tahtası ile ilerleme çalışması yapar.

* 6-9 yaş yüzme: Spor eğitimine hazır bulunuş, doğru bacak çırpma ve nefes çalışmaları, yüzme tahtası ile ilerleme ve kulaç çalışmaları, yetenekli olanlarda serbest stil çalışmaları.

* 9-12 yaş yüzme: Bu yaş gurubu genelde bir başlangıca sahiptir. Teknik eğitim (stiller bazında) uygulanabilir.

* 3-6 yaş tenis: Bu yaşta genelde mini raketler ve sünger toplarla oyun ve tanışma programları uygulanır.

* 6-9 yaş tenis: Eğitime hazır bulunuş, raket tutuş ve zamanlama çalışmaları, koordinasyon, forehand ve backhand çalışmaları.

* 9-12 yaş tenis: Temel teknik, teknik düzeltmeler, vuruşlar ve servis yoğun olarak çalıştırılabilir.

Bu durum futbol, basketbol ve voleybol içinde farklı sayılmaz. Yaz spor okullarında yeni branşlarla tanışan çocukların, sevdikleri branş için kış döneminde daha uzun soluklu programlarla eğitimlerine devam etmeleri sağlanırsa öğrenim daha verimli olabilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb