Yatak Odası Dekorasyonu

Author

Categories

Share

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Yatak odası dekorasyonu yaşantımızda önemli bir yer tutmaktadır. Gün boyu, işteyken veya dışarıdayken, o yumuşak yatağı; ruhumuzu ve vücudumuzu dinlendirdiğimiz bir ihtiyaç olarak düşünürüz. Eve geldiğimizde güzel dekore edilmiş bir yatak odasında dinlemek ve yeni güne güzel bir yatak odasında başlamak güne dinç başlamamızı sağlar. Yatak odası dekorasyonu, geceleri bizlere sıcak ve konforlu bir ortam sunarken, sabahları ise ferah ve aydınlık bir mekân oluşturmaktadır. Yatak odalarımız; iç dünyamızı yansıtan, bize ait ve mahrem mekânlarıdır. Bu yüzden yatak odası dekorasyonunda yalnızca kendi ruhunuzu okşayan tasarımlar ve süslemeler tercih edebilirsiniz.Yatak odasını tasarlarken büyük bir odada karmaşa yasabileceğiniz gibi, küçük odalarda her şey olmasına rağmen ferahlık ve genişlik sağlayabilirsiniz. Özellikle günümüzde stüdyo dairelerin arttığı ve şehir içinde daire metrekare alanlarının küçüldüğünü düşünürsek yatak odası ve diğer odaların tasarımı, modeli, dekorasyonu için özel projelendirme yapmak gerektiğini çıkartabiliriz.

Yatak odası dekorasyonu yaparken renk seçimine ve renk uyumuna dikkat etmeliyiz. Sizi mutlu eden ve açık tonda renkler tercih edin. Yatak odasında rahatlığı sağlamak için gözü yoracak duvar renklerinden kaçınmak gerekir. Yatak odasında loş bir ışık kullanmak önemlidir. Ancak gündüzleri odanın yeteri kadar ışık alması ve havalanması için pencerelerin biraz büyük olması tercih edilmelidir. Eğer yatak odanız küçükse, fazla eşya rahatsız edici olabilir, bu yüzden mümkün olduğunca az eşya ile dekore etmelisiniz. Dağınık ve boğuk yatak odasının size bitkinlik vereceğini unutmayınız. Beyaz renk tercihi yatak odanızı daha ferah göstereceği gibi daha geniş gösterecektir. Farklı bir renk veya renkler tercih edecekseniz yatak odanızın bir duvarında kullanmayı tercih edin. Birden çok duvar da birden çok renk kullanmak yatak odanızı karmaşık ve dağınık görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle açık ve sade renkler kullanmayı tercih edin. Yatak odamız için tercih edeceğimiz renkler aynı zamanda yatak odasında bulunan yatak, komodin vb. eşyaların renkleri ile de uyumlu olmalıdır. Bir birine aykırı seçilen renkler yatak odanızın havasının boğucu olmasına neden olacaktır.

Yatak odalarınız için koyu renk perdelerden uzak durmalısınız. Yatak odası dekorasyonunda renk uyumu halı, perde, nevresim takımı, yatak örtüsü aksesuarları birbirlerini tamamlayıcı renklerde kullanılmalıdır. Yatak odanızın penceresinin önünü eşyalar ile kapatmamaya özen gösterin. Bu şekilde gün ışığının odaya girmesini engellememiş olursunuz.Yatak odalarımızın büyüklüğüne göre yatak boyutu belirlenmelidir. Büyük yatak odası için küçük, küçük yatak odası için büyük yatak boyutu seçilmesi odanın verimsiz kullanılmasına sebep olacaktır. Bu nedenle tasarım yapılırken oda boyutları göz önüne alınarak uygun boyutlar seçilerek yatak odası alanı komodin, oturma pufu, başucu lambası, yatak odası sehpası için uygun alan bırakacak şekilde tasarlanmalıdır.Özellikle küçük yatak odalarında yatak başı komodinlerin de yatak başı lambaları için yer bulamıyorsak, yatak başı lambalarını sarkıt şeklinde dizayn edebiliriz. Böylece hem komodin üzerinde yer problemi yaşamayız hem de gece lambasını şık bir biçimde yatak odasına yerleştirebiliriz.

Yatak odanıza girdiğinizde elbiselerinizi, çantalarınızı, dışarıdan getirdiğiniz paketlerinizi koyabilmek için yatağın kenarına, gömme dolapların önlerine küçük puflar veya bavul sehpalarına benzer sehpalar koyarak bu sorunu çözmüş olursunuz. Puf veya sehpalar yatak odasının büyüklüğüne göre boyutlandırıla bilir. Yatak odalarımızda puf yerine sehpaları tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Sehpa tercihi yatak odamızda daha estetik duracağı gibi ahşap yatak odamızda yer alan komodin ile uyumlu olacaktır. Özellikle küçük odalarda her eşyanın aynı zamanda çok kullanışlı olması önemlidir. Örneğin, eşyalarımız koymak için kullanacağımız sehpa aynı zamanda sandık olarak da kullanılabilir. Yine aynı şekilde Yatak ucu pufu eşyalarımız koyabileceğimiz sehpa niyetine kullanılabilir.

Yatak odası dekorasyonu; odalarımızın konumlarına uygun olacak şekilde gardıroplarımızı yerleştirmeliyiz. Yatak odalarımızda gardıroplarımız için en uygun alanlar kapının yanına gelen duvarlardır. Bu şekilde yatak odasının da boyut olarak en büyük eşya olan gardıroplar odaya girdiğinizde yan tarafınızda kalacağından oda daha ferah görünecektir. Yatak odalarınızda yer alacak boy aynaları için büyük aynalar kullanın. Aynalar, odanızın daha geniş görünmesini sağlar. Büyük ayna koyacak ekstra bir alan yok ise gardırop kapaklarını aynalı tercih edin. Yerden tavana kadar uzanan aynalar odanızı çok daha büyük gösterecektir.Yatak odalarınızın görünümü kadar fonksiyonel olması da günümüzde çok önemlidir. Gardırop tercihinin yanı sıra raflı sistemler kullanılabilir. Bu raflı sistemler yatak başucuna yerleştirilerek hem yatak odasında alan kazanılmış olur hem de yatakla bütünleşik bir raflı sistem estetik görüntü kazandırmış olur.

Günümüzde yatak odası eşyalarını takım olarak almak yerine ayrı ayrı parçalar halinde alıp yatak odası dekorasyonu yapmak tercih edilmektedir. Böylece yatak odasında mecburen yer alacak fazla eşyaların yer kaplaması önlenecektir.Yatak odalarınızda duvarlara asacağınız tablolar duvar boyutları ve renkleri ile uyumlu olmalıdır. Küçük duvara çok büyük tablo asamayacağımız gibi aksi de hoş görünmeyecektir. Duvarların her birinde birden çok tablo veya resim yerine bir duvara orta büyüklükte bir tablo ile odanızı süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda üç veya dört parçadan oluşan takım halinde tablolarda renk uyumuna göre tercih edilebilir. Başucu komodinin üzerine aile fertlerinin resimlerini uygun boyutlarda koyabilirsiniz.Bunların dışında yatak odanızda boş alan kalıyorsa yatak odanıza makyaj masanızı, konsolunuz veya çalışma masanızı koyabilirsiniz. Çalışma masası aynı zamanda makyaj masası, okuma masası olarak da işlev gördüğünden çalışma masası tercih edilebilir. Çalışma masası için uygun bir aydınlatma yapılmalıdır. Masa üzerinde yer olmaması durumunda sarkıtma aydınlatma tercih edilebilir.

Yatak odalarınızda aydınlatma önemli bir faktördür. Yatak odaları için loş ışıklar ile aydınlatma yapmak yatak odası konseptine uygun olacaktır. Aydınlatmaları gergi tavan içeresinde gömülmüş olarak yapabileceğiniz gibi sarkıtlar ile de yapabilirsiniz. Yatak odalarınızın rahatlatıcı bir atmosfere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle genel aydınlatmanın yüksek şiddetli ve çok parlak olmaması gerekmektedir. Soft bir aydınlatma yeterli olacaktır. Yatağın iki tarafında komodinlerin üzerine konulacak abajurlar veya çalışma masası lambaları ile oluşturulacak aydınlatmalar uykudan önce kitap okuyabilmek için yeterli aydınlatmayı sağlayacak ve katmanlı bir aydınlatma oluşturacaktır. Bunun yanında duvarın iki yanına duvar aplikleri de konularak aydınlatma sağlanabilir.

Bunların yanı sıra pencere ve kapıların yatak odasına bakan kısımları yatak odası ile aynı renge boyanarak renk ahengi oluşturulabilir. Yatak odası kapısının arkasına ayna monte edilerek boy aynası için alan yaratılabilir. Ebeveyn lavabosu kapısına da aynı şekilde ayna monte edilebilir ve yatak odası ile aynı renge boyanabilir.Yatak odalarınıza halı seçimi de önemli bir faktördür. Genellikle halılar parke rengine uyumlu olarak seçilmektedir. Yatak odasındaki ren ahengine göre halı seçimi yapılmalıdır. Halılar renk ve desenleri ile yatak odasının tamamlayıcı unsurlarıdır. Bu nedenle çok göze batacak bir renk seçimi yatak odasının bütün uyumunu bozacaktır. Seçilecek halının boyutları yatak odası boyutlarına uyumlu ve orantılı olmalıdır. Yatak nevresimi, perdeler ve yatak örtüleri ile uyumlu bir halı seçimi yatak odasını daha canlı göstereceği gibi daha ferah hale getirecektir.

Yatak Odası Dekorasyonu Resimleri

Author

Share

Önceki İçerik2017 Tesettür Modası
Sonraki İçerikBebek Odası Dekorasyonu