Yanık İzi | Hanımların Dünyası

loading...

Yanık İzi

Yanık İzi

Yanık İzi

 

Vücutta oluşan yanıklar oluşum sürecine göre çeşitli izler bırakır. Bu izlerin tipi oluşan yanığın derecesine ve ne şekilde tedavi edildiğine bağlıdır. En sık görülen yanıklar çocuklarda kaynar suyun dökülmesiyle haşlanma şeklinde olan yanıklardır. Bu yanıklar genellikle cilt üzerinde oluşan baloncuk şeklindedir. Bunlara ikinci derece yanıklar denir ve zamanında tedavi edildiklerinde deride bir yanık izi kalmaz. Bazı durumlarda hafif kızarıklar görülebilir. Bu şekilde olan yanıklar hafif diye nitelendirebileceğimiz yanık çeşitlerindendir. Eğer ciltte renk değişikliği veya koyulaşma olmadıysa kısa sürede yanık izi kalmadan iyileşebilmektedir. Sadece güneş ışınlarından bir süre korunmak gerekmektedir. Ancak yanıkların iyileşme süresi 20 günü aşmışsa, renk koyulaşması olmuşsa ve deri üzeri kalın, kabarık sert bir haldeyse ciltte hipertrofik skar denilen yara izi oluşmaktadır.

Bu yanıkların tedavisi medikal ilaçlarla kolaylıkla yapılabilir. Fakat daha derin yanıklar deri dokusunu zedelendiği için bazı cerrahi operasyonlar yapılarak tedavi edilse de yanık izi kalmaktadır. Bu derin yanıklar kendiliğinde bir iyileşme göstermez. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında en uygun tedavisinin yapılması gerekmektedir. Yanık izi için uygulanan tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

-Yanık izi için ilk önce medikal tedavi yöntemlerinden silikon cerrahi kremlerdir. Bu kremlerin tropikal jel uygulaması vardır. Jel şeklinde olan krem deri tarafından emilmez sadece cilt üzerini kaplayarak derideki izlerin iyileşmesini kolaylaştırır. Ayrıca deride oluşan izin yumuşamasını sağlayarak izin yüksekliğini azaltır. Ancak tedavinin iyi sonuç vermesi için birkaç ay kullanılması gerekir.

-Diğer bir tedavi yöntemi ise, derin yanık izleri ve daha derin olan kabarıklar için uygulanan medikal tedavilerdendir. Bu yöntem hastanın bünyesine bağlı olarak keloit denilen vücudun iyileşme hızına tepki veren vakalar üzerinde uygulanmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu tedavi, yanık izinin oluştuğu bölgeye kortizonlu bir sıvının enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Enjekte edilen sıvı hem kimyasal hem de basınç etkisi yaptığı için oluşan kabarıklıklar çöker. Bu uygulama da ayda 2-3 kez uygulanmaktadır. Daha etkili sonuçlar almak için yaradaki çökme durumu gözlenir ve ikincisine geçilir. Böylece çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

-Üçüncü yöntem ise, yukarıda bahsettiğimiz her iki yöntemin aynı anda uygulanmasıdır. Hem silikon jeller hem de enjeksiyonlu sıvının yaraya uygulanmasıyla yara izlerinin yumuşaması beklenir ve böylece kısa sürede başarılı sonuçlar alınır.

Yanık İzi Kalmaması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Çeşitli nedenlerden ötürü oluşan yanıklardan sonra yanık izi kalmaması için bazı tedbirler alınarak bunun önüne geçilebilir. Alınacak bu tedbirler şunlardır:

1-Yanık yarası oluştuğunda yaranın üzerine kesinlikle diş macunu, yumurta akı vb. maddeler sürmeyin.

2-Yanık olduğu ilk andan itibaren en az yarım saat soğuk suda tutmak gerekir. Genellikle 15-20 saniye gibi kısa bir süre soğuk kompleks uygulanmaktadır. Bu kısa bir süredir ve pek etkili olmaz.

3-Yara bölgesinin temiz tutulması gerekir. Böylece mikrop kapması önlenir ve yaranın derinleşmesi engellenir.

4-Asla yanığın üzerine uzun süre buz uygulamayın. Buz uygulaması yarayı iyileştirmez aksine daha da arttırır.

5-Ayrıca yara bölgesini çok sıkı şeklide sarmaktan da uzak durmalısınız. Bu uygulama yaranın daha geniş bir alana dağılımını kolaylaştırır.

6-Yanık ilk oluştuğu zaman evinizde ilaç bulunmuyorsa bir elmanın kabuklarını soyarak elmanın iç tarafını yara bölgesine bastırırsanız yanık etkisini azaltabilirsiniz. Ayrıca saf zeytinyağının içine bir miktar tuz ekleyip yanığın üzerine sürdüğünüzde hem ağrınız azalır hem de yanık izi kalmasını önlemiş olursunuz. Tüm bu uygulamaları yaptıktan sonra,yanık derecesinin yüksek olma ihtimaline karşı en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyin.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb