Yanık Acısına Ne İyi Gelir

Author

Categories

Share

Yanık Acısına Ne İyi Gelir

Çoğu zaman istenmeyen kazalar sonrası vücudumuzun değişik yerlerinde kalıcı yanıklar oluşur. Başlangıçta olay sıcağı sıcağına iken yapılması gereken müdahaleler çok önemlidir. Bu nedenle bir yanığın yeni oluşması durumunda ilk acil yardımı olarak buna müdahale etmeniz gerekecek. Acil bir durum gerektirmeyen ve 1. e yanıklar söz konusu değil ise küçük yanıkları evde kendiniz müdahale ederek iyileştirme yoluna başvurabilirsiniz. Bunun için bilgili olmak ve ne yapmanız gerektiğini çok iyi analiz etmek çok önemlidir. Bu gibi ev kazalarda ve olası yanıklarda müdahale yaranın kalıcılığını azaltabilir. Peki, yanık acılarına ne iyi gelir evde kolay yöntemler ile yanık acılarını iyileştirmek mümkün müdür? İsterseniz bunu hep birlikte öğrenelim. Evde Yanık Acısına Ne iyi Gelir?

yanik-acisina-ne-iyi-gelir

• Süt: Evde başınıza elen ufak yanıklarda süt iyi bir yara kremidir. Hemen buzdolabından sütü çıkartıp bir kâseye aktarın. Daha sonra yanık olan bölgeye en az 20 dakika kadar bekletin. Süt yanı acısına inanılmaz derecede iyi gelmektedir. Küçük yanıklarda evde süt ile müdahale edebilir, yanığın etkisini bu yöntem ile azaltabilirsiniz.

• Her evde mutlaka mümkün oldukça yanık kremi bulundurmanız gerekir. Yanık kremini eczaneden alarak evinizde bulundurunuz. İleri derecede yanıklarda mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.

• Aloe vera kreminin kesinlikle ismini duydunuz. Bu krem yanık tedavisine en iyi cevabı veren ve yarada serinlik yaratarak daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur.

• C vitamini ve diğer ağırlıklı vitamini gıdaların tüketiminde yanığın kısa sürede daha çabuk geçtiğinize şahit olacaksınız. Cildi besleyen gıdalarında payı oldukça büyüktür.

• Diş macunu: yanığın acısını alan ve yarayı serinleterek yanma hissiyatını azaltan bir üründür. Fakat yanık çok fazla ise yaraya fazla bu macunu sürmek enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

• Bal: Tatlı olduğundan acıyı alacak niteliğe sahiptir. Balı sürdükten hemen sonra gazlı bez ile yarayı kapatmak yaranın daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Bal küçük yaralarda oldukça etkili bir gıdadır.

• Yoğurt: Yanıklarda en çok kullanılan gıdadır. Yanığın acısını çabuk alan bir gıdadır. Böyle durumlarda ilk müdahale olarak evinizde bulunan yoğurdu yanık yere sürerek yanma acısını azaltabilirsiniz.

• Toz şeker : Olası yanıklarda yanığın üzerine toz şeker dökülmesi yanığın acısını hafifletir.

• Ilık şekerli su : Yanık esnasında eliniz ve yara olan tere ılık şekerli suda 20 dakika kadar beklettiğinizde yanığın acısı azalacak ve yanık yavaş yavaş gitmeye başlayacaktır.

• Patates : Yanığı olduğu yere soyulmuş patatesi ikiye bölün ve o oluşan yanığın üzerinde 15 dakika kadar bekletin. Patates yarayı ve yanığı azaltır.

• Lavanta : Lavanta yağının yanık üzerinde etkisi büyüktür. Yanık olan kısma lavanta yağı sürmeniz gerekir.

Author

Share