Yalnızlık Hissiyle Başa Çıkmanın Yolları

Author

Categories

Share

Yalnızlık Hissiyle Başa Çıkmanın Yolları

Yalnız olma kavramı sadece yalnız olmak veya kimsesizlik anlamını içermez. Aynı zamanda kendini yalnız hissetmekte bu kavram içine girer. Kimi zamam çok arkadaşınız olsa da, çevrenizde bir sürü insan olsa da duygu ve düşüncelerinizi, hislerinizi etrafınızdakilerle paylaşmayıp kendi içinizde yaşadığınız için kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda samimi ilişkiler geliştiremezsiniz. Samimi bir arkadaşlıktan yoksun olmak bizi mutsuz eden önemli faktörlerden birisidir. Bastırdığınız duygular zamanla sizi depresif bir hale sokabilir. Yapılan en büyük hatalardan biri ise konuşmak istediğiniz konular yerine her sohpette başkalarının duymak istediği konuları seçmeniz. Sizi bu yöne iten ister özgüven eksikliği ister başka bir neden olsun, etrafınızda onlarca insan olsa dahi kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Peki yalnızlık hissiyle başa çıkmanın yolları için neler yapabilirsiniz?

1-) Neden Yalnız Hissediyorsun? Kendinizi neden yalnız hissettiğinizi tanımlayın. Hatta yazarak “Ne zamandan beri yalnız hissediyorum?”, “Yalnız hissetmeme neden olan sebep nedir?” sorularının cevaplarını vermeye çalışın.

2-) İnsanlarla Paylaşın Duygularınızı, hikayelerinizi, hislerinizi ve ilgi alanlarınızı insanlarla paylaşmaya başlayın. Konuşurken başkalarının duymak isteyeceğini değil kendi anlatmak istediklerinizi seçin. Korkmayın kimse sizden sıkılmayacak.

3-) Yalnız Hisseden Yalnızca Siz Değilsiniz Her insanın hayatının bir döneminde kendini yalnız hissedebileceğini kendinize hatırlatın. Yeryüzünde sizin gibi kendini yalnız hisseden çokça insan var.

4-) Sizi Dinleyen, İyi Hissettiren, Samimi Bulduğunuz Kişilerle Bağlantınızı Sürdürmeye Çalışın.

5-) Sosyal Medyaya Değil, Sosyal Yaşama Zaman Ayır İnternette geçirdiğiniz zaman son dönemde arttıysa bunu azaltmaya ve yerine sosyal ilişkiler kurmaya çalışın.

6-) Deneyimlerini ve Bilgilerini Arttır Yeni deneyimler edinip, yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Ayrıca ilgi alanlarınızı belirleyip sizinle ortak ilgi alanlarına sahip kişilerle zaman geçirmeye çalışın.

7-) Yalnızlığın İçinde Kendinizi Bırakmayın Arkadaşlarınızla, partnerinizle yaptığınız şeyleri tek başınızada yapmaya çalışın.

8-) Yalnızlık Hissi Psikolojik Bir Durumun Sonucuysa Destek Alın Bu yöntemleri uygulayarak yalnızlık ile mücadele edebilirsiniz.

Yalnızlık Hissiyle Başa Çıkmanın Yolları Resimleri

 

Author

Share