Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Author

Categories

Share

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri

 

Günümüzde artık hemen hemen her kadın makyaj yapmaktadır. Makyaj bir kadını güzel gösterirken, yanlış uygulandığında cildini daha kusurlu gösterebilmekte hatta bir nebze güzelliğini de gölgeleyebilmektedir. Bu nedenle doğru makyaj yapmanın inceliklerinin iyi bilinmesi gereklidir. Makyaj yapan kişi kendi cilt tipine uygun olan makyaj ürünleri kullanmalıdır. Zira makyaj malzemeleri kimyasal madde içermektedir ve cilt ipine uygun olmayan ürünler kullanıldığında ciltte sivilcelere ve lekelerin oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu yazıda da esasen buna yönelik olarak yağlı ciltler için makyaj önerileri anlatılacaktır. Yağlı cilde sahip olan bayanlar makyaj yaptıklarında, ciltlerinin makyajı çok çabuk emdiğinden ve ciltlerinin normalden fazla parlak görünmesinden ve çok çabuk okside olduğundan yakınmaktadırlar. Bunların yanı sıra yağlı cilde sahip olan bayanlarda yanlış makyaj ürünleri kullanıldığında bu makyaj ürünleri ciltteki gözenekleri tıkayıp, cilt sorunlarına sebep olmaktadır. Kısacası yağlı ciltler hassas bir yapıya sahiptir ve her makyaj malzemesini cilt kabul etmez. Bu nedenle bu cilt tipine uygun ürünler kullanılmalı ve bu sayede ciltteki yağ oranının da dengelenmesi sağlanmalıdır.

Yağlı cilde sahip olan hanımlar öncelikle makyaj bazı kullanmalıdır. Zira makyaj bazı yağlı ciltlerde sadece makyaj bazı görevi görmemektedir. Aynı zamanda cilt ile makyaj ürünleri arasında bir katman görevi görerek, makyaj ürünlerinin ciltteki gözenekleri tıkamasını engellemektedir. Yağlı cilde sahip olan bayanlar, silikon esaslı ürünler kullanmamalıdır. Çünkü silikon esaslı makyaj ürünleri yağı ciltli kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir ve bu nedenle de kullanılması tavsiye edilmemektedir. Akneleri gidermek ve akne oluşumunu engellemek için salisilik asit içerikli makyaj bazı kullanmalıdırlar. Bunlardan da bilhassa mineral içerikli makyaj bazı kullanmak en iyi seçim olacaktır. Yağlı cilde sahip olan bayanlar makyaj yapmaya başlamadan önce ciltlerini iyice temizlemelidir. Ancak ciltlerinde kurumaya sebep olmadan temizlemek için iyi bir tonik kullanmalıdırlar. Yazının başında yağlı cilde sahip olan kişilerin ciltlerinde normalden fazla derecede parlamadan şikayet etiklerini belirtmiştik. Ciltteki bu parlama sorununu yok etmenin bir diğer yolu da makyaj bazını sürdükten sonra çok ince bir kat halinde şeffaf tonlarında pudra sürmektir. Pudra sürmek aynı zamanda makyaj bazının sabitlenmesini sağlayacaktır. Fondöten kullananlar pudra sürdükten sonra fondöten sürme işlemine geçebilirler.

Yağlı ciltlerde doğru fondöteni bulmak da zordur Zira bazı fondötenler ciltte eriyip sürekli tazeleme ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bunu engellemek için de yağlı cilde sahip olan hanımlar fondöten seçerken oldukça özenli davranmalıdır. Yağlı cilde sahip olanlar daha toza dayanan fondötenler kullanmalıdırlar. Hem bu tarz fondötenler ciltteki aşırı parlamanın da ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu cilt tipine sahip olan bayanlar, yağlı ciltler için makyaj önerileri doğrultusunda fondöten seçimi yapmalıdırlar. Likit fondöten kullanmayı tercih eden kişiler; köpük formunda, su bazlı ve mat görünüme sahip fondötenler satın almalıdır. Fondöten sürüldükten sonra ince bir kat halinde tekrardan pudra sürülmelidir. Yağlı cilde sahip olan hanımlar silica içeren fondötenleri satın almalıdır. Zira bu tarz fondötenler yağı kontrol etme özelliğine sahiptirler. Bunun yanında komodojenik olmayan, gözeneklerin tıkanmasına sebep olmayan ve akne oluşumuna sebebiyet vermeyen fondötenler tercih edilmelidir.

Yağı ciltli bayanlar kesinlikle pudrayı çantalarından eksik etmemelidir. Zira yağı en çok pudra emer ve ciltteki aşırı parlaklığı giderir. Yağlı cilttekiler hem toz olarak hem de preslenmiş pudraları kullanabilirler. Fakat toz pudralar parlaklığı ve yağlanmayı gidermede daha etkili olduğundan, toz pudraları kullanmakta fayda vardır. Yağlı cilde sahip olan hanımlar ışıltı veren pudralar kullanmaktan kaçınmalıdır. Zira zaten bu cilt tipine sahip olanlarda aşırı parlama sorunu varken ışıltılı pudra kullanmak bu durumu bir kat daha artıracaktır. Yağlı cilde sahip olan hanımlar her zaman çantalarında kağıt mendil bulundurmalıdır. Zira ciltte aşırı yağ ve parlama olduğunda, bu kağıt mendillerle hafif hafif cildi silerek fazla yağı alabilirler. Yağlı cilde sahip olan hanımlarda ciltte aşırı parlama şikayetleri olduğundan, bu cilde sahip olan hanımlar makyaj ürünlerinde daha mat malzemeler kullanmaya dikkat etmelidirler. Allık tercihi olarak toz allık tercih edilmelidir. Ancak kremsi allıklar kullanma alışkanlığı olanlar ise yarım saydam kremsi allıklar kullanmalıdır. Ayrıca böyle bir allığın üzerine pudra sürerek sabitleme işlemi yapılmalıdır.

Yağlı cilde sahip olan bayanlar az miktarda makyaj ürünü kullanmalıdır. Zira çok fazla katmanda makyaj ürünü kullanmak, yağlı ciltte eriyeceğinden feci bir görünüm oluşturabilir. Bunu engellemek için de yağlı ciltler için makyaj önerileri dikkate alınmalıdır. Yağlı ciltli kişiler cilt temizliğine büyük önem göstermelidir. İlk olarak makyajdan önce cilt güzelce temizlenmelidir ve cilt fazla yağdan arındırılmalıdır. Yağlı ciltli bayanlar yağsız makyaj temizleyicileri kullanmalıdır. Makyaj ürünleri çıkarıldıktan sonra da son olarak makyaj temizleyici si ile cilt güzelce temizlenmelidir. Bu makyaj önerileri dikkate alındığı takdirde, kişi güzelliğini daha ön plana çıkaracak ve daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Author

Share