Viskoz Nedir

Author

Categories

Share

Viskoz Nedir

Viskoz tekstil sektöründe çok yaygın kullanılan kumaş türlerinden biridir. Yumuşak dokusu ve kullanışlı yapısıyla modacılar bu kumaşı çok tercih eder ve vizkostan birçok elbise tasarlayıp müşterilerine sunar. Çok farklı modellerdeki giysilerde kullanıldığı için kullanım alanı geniştir. Viskoz nedir? Derseniz bu sorunuzu şu şekilde açıklayabiliriz. Viskoz, daha çok viskon olarak bilinmektedir. Yüksek kaliteli bir suni ipek çeşididir. Ayrıca ipek böceğinden esinlenilerek üretimine başlanmış doğal bir üründür. Bu işlem rayon selülozunun yüksek dayanıklılık özelliğinin etkisiyle viskoz ipliklerine dönüştürülmesidir. Viskoz ipliklerine dönüştürülme işlemi itinalı bir şekilde yapılsa da karmaşık bir işlemdir. Rayon maddesi yüksek dayanıklılık özelliği ile birçok nakış ve kapitone iplikleri içinde kullanılmaktadır. Vizkos olarak bilinen kumaşın kısaltılmışı ise “CV” olarak kullanılır. Tekstil sektörünün ham maddesi olan vizkos kayın ağacından üretilmektedir. Kayın ağacı, Avrupa, Asya, Amerika, Japnya ve ülkemizde doğal olarak üretilmektedir. Vizkosun yapısı da aynı pamuk gibi selülozdan meydana gelmektedir ve viskon üretimi sırasında kimyasal bir değişiklik pek meydana gelmez. Filament şeklindeyken sert haline geldiğinde selüloz olarak kalma özelliği vardır ve bu özelliği ile pamukla çok benzerlik gösterir. Viskon kumaşının temel özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür. Böylece Viskoz nedir sorusuna daha ayrıntılı bir şekilde cevap vermiş oluruz.

Viskon Kumaşının Temel Özellikleri: Viskonun nem alma özelliği pamuktan daha fazladır. Normal şartlarda yüzde 11-14 oranında nem toplamakta ve şişme özelliği yüksek olduğu için su emme oranı yüzde 80 hatta yüzde 120’lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle viskon, pamuktan daha fazla nem emdiği için boyama ve baskıya en yatkın kumaşlardan biridir. Ayrıca viskon kumaş renkleri daha parlak ve canlı da göstermektedir. Islak halde viskon kumaşın dayanıklılığı daha düşük oranlardadır. Yaş haldeki viskon kumaş kuru halde olan kumaşa göre yüzde 45-75 oranlarında düşmektedir. Viskon kumaşın esneme oranı ise yüzde 15-30’lardadır ve bu oran pamuğa göre iki katıdır. Bu nedenle pamuktan daha fazla tercih edilmektedir. Viskon kumaşlar, zarif, hoş ve rahat bir yapıya sahiptir. Çok narin ve düzgün bir şekilde eğirme özelliğinden ötürü ürünlerde yumuşak bir doku elde etmek mümkündür. Giyimi rahattır, her tene uyumludur ve rahatsızlık vermeyen dokusuyla çok kullanışlıdır. Renklerindeki parlaklık ta viskonun tercih edilmesinin diğer sebeplerinden biridir. Özellikle krep kumaşlarda ve örgülerde parlaklık vermek amacıyla da sık sık kullanılmaktadır. Viskon kumaşlar, astar, bluz, tişört, elbise, dekorasyon, bay ve bayan iç giyim ürünlerinde en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Viskon daha çok, yün, pamuk ve keten elyaflarıyla karıştırılarak kullanılmaktadır. Viskon kumaşıyla üretilmiş ürünler her bakımdan kullanım rahatlığı vermektedir.

Viskozun diğer belli başlı özellikleri ise şunlardır:

1-Öncelikle kayın ağacından üretildiği için doğal bir kumaştır.

2-Nem alma kapasitesi yüksek olduğu için koku yapmaz ve ter emici özelliği vardır.

3- Zengin bir görüntüye sahip olan viskoz hafif parlak bir renktedir.

4-Yumuşak bir dokuya sahip olan kumaş, kaygan ve her tenle uyumlu bir özelliği vardır.

5-Viskoz kumaşın en önemli özelliklerinden biri de dayanıklı olmasıdır.

6-Kırışıklığa karşı dayanıklı olan viskoz, kolay yıkanabilir ve kolay kuruyabilen bir kumaş türüdür.

Ayrıca çok yüksek bir ısıda yıkanmadıkça çekme ve esneme problemleri yaşanmaz. Viskon kumaşının da diğer kumaş türleri gibi bazı yıkama teknikleri kullanılarak yıkanması gerekir. Böylece viskon kumaştan üretilmiş ürünlerin kullanım ömrü uzamaktadır. Yanlış yıkama teknikleri kullanılarak temizleme işlemi yapılan viskon kumaşının, kumaşın dokusunu ve rengini bozmakta buda hiç istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle viskon kumaşının yıkama tekniklerini şöyle açıklayabiliriz: Viskondan üretilmiş ürünler ılık suyla yıkanmalıdır. Çok sıcak suyla yıkanan viskon kısa süre içinde görünümü bozulur ve kullanılamaz bir hale gelir. Sıcak su kesinlikle önerilmemektedir. Bu kumaşların en ideal temizleme yöntemi kuru temizlemeye vermektir. Ayrıca viskon kumaşlar yüksek ısıda ütülenebilir ve santrifüjlü kurutma yapılabilir. Tüm saydığımız bu özelliklerinden dolayı hem ülkemizde hem de dünyada en yaygın kullanılan kumaş türleri arasında yerini almış olan viskon, tekstil şirketlerinin ilgi odağı olma pozisyonunu her zaman korumaktadır.

Viskon kumaşlar hem kıyafet yapımında hem de dekorasyon malzemesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Viskon lifleri ençok kullanılan lifler arasındadır. Viskoz rayonu ise genel özellikleri itibariyle pamuğa benzese de boyama, baskıda, lif üretiminde ve daha birçok işleme karşı farklı reaksiyonlar gösterir. Pamuk gibi ana yapısı yüzde yüz selüloz olmasına karşın, polimerleşme derecesi daha düşüktür, pamuktan daha güçsüz ve kimyasal maddelere karşı direnci daha zayıftır. Viskoz, doğal ipeğe benzemesinden dolayı dayanıklılık istemeyen yerlerde doğal ipeğin yerine de kullanılmaktadır. Viskoz kumaştan, çeşitli elbiseler, ceketler, gömlek, perde, gecelik, döşemelik kumaş olarak, ev tekstil ürünleri ve tıbbi mamuller gibi birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Yazımızın başında bahsettiğimiz viskoz nedir, sorusun cevabını daha detaylı verebilmemiz için ilk önce viskoz rayonunun özellikleri nelerdir? sorusuna cevap vermekte fayda vardır. Viskoz Kumaşının Kimyasal Özellikleri: Viskoz kumaşı çok kuvvetli asitlerden etkilenmektedir. Çünkü sıcak ve sulandırılmış mineral asitler veya çok soğuk asitler lifin çürümesine neden olur. Bu tür bazlara karşı viskozun dayanıklılığı düşüktür.

Kumaştaki lif zedelenmesini engellemek için suyla yıkayarak temizlemek yerine kuru temizleme daha mantıklı bir tercih olmaktadır. Çünkü viskoz kumaş kuru temizleme maddelerine karşı oldukça dayanıklıdır. Sodum Hipoklorit içeren beyazlatıcı maddelerine karşı da vizkos kumaşlar dayanıksızdır. Kuru ve temizken küf ve mantar oluşumuna izin vermez. Ancak ıslakken bu durum farklılık gösterir ve mantar oluşumu gerçekleşir. Küf ve mantara uygun ortam oluştuğunda kumaşın rekleri de etkilenmektedir. Bu nedenle kumaşın dayanıklılığı nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişiklik gösterir. Viskoz kumaşlar güvelere karşı dayanıklı olsa da bazı kumaşlara karşı direnç gösteremeyebilir ve kumaşın dokuları zarar görür. Ayrıca güneş ışığına maruz kalması da kumaşta renk solmalarına neden olmaktadır. Çok fazla suda kalması da viskozun şişmesini sağlar ve ıslakken dayanıklılığı azalır. Renk kayıpları oluşmuş viskozlar, küp, direkt ve kükürt gibi boyar maddelerle boyanarak eski haline getirilmeye çalışılır. Viskoz nedir? sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de Viskozun sağlıklı olup olmadığına bir bakalım.

Yukarıda verdiğimiz tüm bu bilgiler ışığında viskozun sağlıklı bir kumaş olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Çünkü kayın ağacından üretildiği için doğal bir üründür. Viskoz liflerinin yumuşak olmasından ötürü kolay eğirme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede birçok kumaş türünden ayrılan viskoz, modacılar tarafından en sık kullanılan ve bizlere önerilen kumaş türleri arasındadır. Her tenle uyumlu bir özelliği vardır. Viskoz kumaşın nem alma özelliğinden az önce bahsetmiştik. İşte bu özelliği sayesinde teri kolayca emer ve sağlıklı bir vücut yapımızın olmasına yardımcı olarak hasta olmamamızı engeller. Bu nedenle hem kendiniz hem de çocuklarınız viskoz kumaştan üretilmiş giysileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca zarif ve rahat kullanımı açısından birçok sektörde tercih edilen kumaşların arasında yer alır. Hem hazır giyim sektöründe hem de ev dekorasyon sektöründe güvenle kullanılmaya devam etmektedir.

Author

Share