Verem Nasıl Bulaşır | Hanımların Dünyası

loading...

Verem Nasıl Bulaşır

Verem Nasıl Bulaşır

Verem Nasıl Bulaşır

Solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır ve genelde akciğere yerleşir. Vücut savunmasızken, bakteri akciğere ulaşır. Burada yara oluşur ve bakteriler üremeye devam eder. Hapşurma, nefes alıp-verme ve öksürme gibi durumlarda bakteriler havaya karışmaktadır. Verem mikrobu, havaya karışan bakteriyi başkasının solumasıyla o kişiye bulaşmış olur. Temas halinde de verem bulaşabilir.

Kimler Risk Altındadır?

İlk risk altında olan kişi aids hastası kişilerdir. Bu durumda aids hastalarına verem bulaşma riski daha yüksektir. Maddi geliri düşük ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerde verem hastalığı görülebilir. Verem hastalığının önlenmesinde beslenme faktörü çok önemlidir. Yetersiz ve dengeli beslenmeyen kişilere verem daha çabuk bulaşır. Verem problemi genelde sosyoekonomik düzeyinin altlarda olduğu ülkelerde görülür. Risk faktörleri arasında kalabalık ortamlar gelir. AB kan grubundakiler vereme daha yatkındır. Alkol tüketimi 10 kat verem hastalığını arttırmaktadır.

Verem-bulaşması
Veremden Korunma Yolları Nelerdir?

Aşı kullanımı, veremden korunmak için günümüzde yaygın hale gelmiştir. Bebeklerin 2. ayında ve çocukların 7 yaşında verem aşısı uygulanır. Verem hastalığına yakalanmış kişiler, kontrol altında olmalı ve veremin buluşmaması için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Düzenli yaşam madde bağımlılığının bırakılması, alkol, sigara, yeterli ve dengeli beslenme ve temizliğe özen gösterme verem hastalığının kontrol altına alınmasında fayda sağlar. Veremden kurtulmuş bir kişi, tekrar aynı hastalığa yakalanabilir. Önlemleri alması gerektiğini unutmamalıdır ve kendi sağlığına dikkat etmelidir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb