Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

Author

Categories

Share

Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

 

 

Varikosel erkeklerde rastlanılan bir sorundur. Kendinde kısırlık sorunu olması şüphesiyle doktora başvuran erkeklerin neredeyse yarısına yakınında karşılaşılan bu sorun testislerde ki kanın boşalmasını sağlayan toplardamarların varisleşmesidir. Erkeklerde bulunan testislerde kirli kanı taşıyan toplardamarlar bulunur. Bu toplardamarlarda bozukluk meydana gelirse kirli kan kalbe taşınamaz ve temizlenemez. Bu nedenle toplardamarlar içinde kirli kan birikir. Daha sonrasında damarlar şişer. Testis buruşuk bir hale gelir. Bu durum özellikle kadınlarda meydana gelen bacak varislerine benzerlik gösterir. Hatta onun erkeklerin testislerde görülen halidir. Erkeklerin kısırlık probleminin nedenlerinden en önemlisi de Varikosel’dir. Bu sorunla özellikle ülkemizde sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu hastalık ilerleyici bir hastalıktır. Onun için erkek hastalar kendilerinde bu durumu fark ettiklerinde mutlaka uzman bir doktora görünmelidirler.

Bu hastalığın erken evresinde fark edilip tedaviye başlanması her hastalıkta olduğu gibi kurtarıcıdır. Varikosel testis gelişiminde gerilemeye neden olur ve ayrıca sperm yapımını da bozar. Bu da çocuk sahibi olmaya engel bir durum teşkil eder. Bu hastalığa yakalanan kişilerde meydana gelen başlıca sorunlar bunlardır. Bunlar haricinde ise sperm hareketlerinde bozukluk oluşması, spermin şeklinde bozulma meydana gelmesi gibi sorunlar da oluşur. Varikosel herhangi bir belirti vermeyen bir hastalıktır. Genelde çiftlerin çocuk sahibi olamamaları nedeniyle doktora başvurmaları ve bundan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastada sadece ağrı var ise ameliyat gerekmez. Ancak ağrı geçirilemiyorsa cerrahi tedaviye yani ameliyata başvurulması gerekir. Varikosel ameliyatı hakkında bilinmeyenler oldukça fazladır. Şimdi bu bilinmeyen konulara bir göz atalım.

Varikosel ameliyatı varikosel şüphesiyle erkek hastaya yapılan sperm tahlilleri sonucunda bulguları normal değerlerde olmayan kişilere yapılır. Ayrıca hastada varikosel nedeniyle ağrı varsa ve bu ağrı geçirilemiyorsa da bu ameliyata başvurulması gerekir. Bunun dışında daha önceden çocuk sahibi olmuş ama şu an olamayan ve bunun nedeni varikosel olan erkek hastalara varikosel ameliyatı yapılır. Son olarak ise evli olmasa bile varikosel tanısı konmuş ve hastalığı ilerlemiş olan 2. ve 3. evrede ki varikosel hastalarına yapılır. Varikosel ameliyatı hakkında bilinmeyenler bunlarla da sınırlı değil. Toplumumuzda ameliyat denilince hep bir geri çekilme olduğundan dolayı bu ameliyatın bilinmeyenlerini anlatalım birazda. Varikosel teşhisi konmuş ve ameliyata karar verilmiş hastalarda günümüz tıbbında mikro cerrahi yani küçük çapta olan ameliyatlarla müdahale edilebiliyor. Bu ameliyatla internal ve eksternal venler birbirine bağlanıyor. Ve bu şekilde varikosel sorunu çözülmüş oluyor. Herhangi bir korkuya mahal verecek durum oluşmuyor.

Varikosel ameliyatının etkili olup olmadığını görmek için ise belirli bir sürenin geçmesini beklemeliyiz. Peki varikosel için neden mikro cerrahi uygulanıyor. Mikro cerrahi varikosel sorunu için günümüzde en etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Her cerrahi ameliyatta olduğu bu ameliyatta da komplikasyonlar olabiliyor. Ancak mikro cerrahi yönteminde komplikasyon oranı da en aza indirgenmiş oluyor. Bu ameliyatı olacakların ameliyatı yaptıracak kişiye de mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor. Ameliyatı bu konuda uzman olan üroloji uzmanları yapmalıdır. Şu an günümüzde standart olarak uygulanan mikro cerrahi sonrasında varikosel sorunu oranında hastalarda devam edebiliyor.

Bu ameliyatlarda testislerin zarları arasında ki sıvı birikmesi ve buna bağlı olarak testis şişmesi riski -15’lere ve testislerde ki atardamarlarda ki hasara bağlı organ kaybı ise 5-10lara kadar çıkıyor. Ancak varikosel için uygulanan mikro cerrahi ile bu sorunların oluşma olasılığı en aza indirgeniyor ve başarı oranı yükseliyor. Varikosel ameliyatı hakkında bilinmeyenler bunlarla da sınırlı değil. Bu ameliyatın nasıl yapıldığına gelecek olursak şunları söyleyebiliriz. Sorunun olduğu kasık tarafından 2-4 cm’lik kesi yapılıyor. Sonrasında buradan testisin damarının bulunduğu kordon bulunuyor. Kordon dışında ki eksternal venler bağlanıp kesiliyor. Daha sonrasında ise kordon açılıyor ve testis damarları güvence altına alınıyor. Sonrasında internal venler kesiliyor . Ameliyat süresi ise sorun tek taraflıysa 1 saat kadar sürüyor. Hasta sonrasında aynı gün içerisinde hastaneden ayrılabiliyor.

Author

Share