Vajinal Mantar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Author

Categories

Share

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar bayanlarımızın sık sık karşılaştıkları kadın hastalıklarından biridir. Vajinal mantar, vajinada meydana gelen mantar türü olup, kaşıntı ve akıntı en büyük belirtilerinden biridir. Akıntı, kötü kokulu olup, parça beyaz renkte akıntılarla oluşur. Bunun dışında kaşıntı olur ve hatta idrar yaparken yanma hissi ile de karşılaşabilirsiniz. Fakat bazı bayanlarda da belirtiler görülmeyebilir.

Vajinal Mantar Nedir (2)

Vajinal mantar Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Yukarıda belirttiğimiz belirtilerle karşılaştıysanız öncelikle kadın doğum uzmanına tedavi olmanız gerekir. Tedavisi kolay olsa da zaman zaman çok az miktarda diyeceğimiz kişilerde tedavi uzun sürmektedir. Genellikle ağız yolu ile alınan tabletler, Vajinal bölge içerisinde uygulanan tedaviler ve dış genital bölgeye sürülen kremlerle yapılmaktadır. Bu tedavilerde başarı oranı çok yüksektir. Kolayca bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

Hamilelik dönemlerinde de vajinal mantara yakalanma oranı yüksektir. Değişen hormanların etkisi ve rahmin yapısının değişmeye uğraması ile daha çabuk enfeksiyonlara yakalanma riski olmaktadır. Bundan dolayı vajinal mantarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda hemen doktora görünmeniz şarttır. Akis halde ilerleyen bir vajinal mantar bebeğinize de zarar verecektir. Bu hastalıkta özellikle hijyene, vajinal temizliğine önem vermelisiniz. Nemli iç çamaşırlar ve herhangi parfüm içeren ürünler kullanılmamalıdır. Özellikle regl dönemlerinde de temizliğe önem vermek gerekir. Bol su içmeyi de ihmal etmeyiniz.

 

Author

Share