Uyku Apnesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Author

Categories

Share

Uyku apne sendromu halk arasında baktığımızda uyku apnesi olarak akıllarda kalmaktadır. Oldukça ciddi bir şekilde görülür. Bu durum ilk 1965 yılında tanımlanmıştır. Bu uyku bozukluğu, Uyku sürecinde kısa süreli nefes durmalarını ile belirtileri gösterir. Uyu apnesine sahip olan kişi, Nefes alıp vermek için bir çaba harcamasına karşın uyku sırasında ara ara üst solunum yolları tamamen ve kısmen olmak üzere tıkanma sürecine geçer.

Yaşanan bu apne süresi bazen 1 – 2 dakikayı bularak. Nefes durması sırasında boğulma hissi de yaşanabilir. Apne ve Hipopne sonrasında hasta, Her zaman ki gibi horlayarak nefes almaya başlar. Bir gecede yaşanan apne durmaların sayısı oldukça fazladır.

Tedavisi Nasıldır?

Yaşanan uyku apnesinin tedavisi, Hastanın öyküsüne, Muayene ve yapılan uyku testlerine göre özel olarak düzenlenir. Uyku apne sendromunun asıl tedavisi cerrahi tedavi, Ağız içi araç tampon uygulaması ve Sürekli pozitif hava yolu basıncı ile üç dala ayırabiliriz.

  • Cerrahi Tedavi

KBB uzmanları tarafından yalnız horlamaya sahip olan kişilere ve bazı seçilmiş uyku apne hastalarına burun ve boğazlarına yönelik ameliyatlar yapılabilir. Bunun için hastada ameliyatla düzeltilebilecek, Üst solunum yollarında yapısal darlık bulunması gerekir.

  • Ağız İçi Tampon Tedavisi

Son yılarda uyku apne tedavisinden giderek artışa çıkan ve sıklıkla kullanılmaya başlanan ağız içi araçlar, Bu konuda çok fazla uzmanlaşan doktorların, Ölçü alınarak ve sadece hastaya özel olarak yapıldığı ifade edilebilmektedir. Sadece horlaması olan kişilere, Yanı sırada hafif ve orta uyku apne hastalarına gösterilebilir.

Author

Share