Uyku Açma Yöntemleri

Author

Categories

Share

Uyku Açma Yöntemleri

İyi bir uyku sağlımız için oldukça önemlidir. En az beslenmek ve nefes almak kadar… Uykunun yaşantımızda boşa geçen zaman olarak algılanması oldukça yanlıştır. Yaşamımız, sağlığımız ve vücudumuz için uyku vazgeçilmezdir. Uyku pasif bir dinlenme hali değildir. Uyku sırasında gün içinde yaşadığımız zihni meşgul eden, stresli anlar ve hafızaya alınan bilgiler bir bilgisayar gibi işlenir. Ayıklanır. Hafızamız yeni bilgilere yer açmak için var gücüyle çalışır. Uykuda hormon düzeyleri yenilenir. Boşaltım, sindirim sistemleri görevlerini en iyi şekilde yerine getirir. Hücre bölünmesi hızlandığı için gün içinde işini yeterince iyi yapmayan organlar bile düzenli bir şekilde çalışır. En Verimli Uyku Saatleri Hangileridir? Bu süreç kişiden kişiye ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Genç insanlar daha uzun ve kesintisiz uyuyabilirlerken yaşlı insanlar kısa süreli ve kesintili bir uyku süreci geçirirler. Yeterince ve kaliteli uyuyamayan insanların daha sık hasta oldukları kanıtlanmış bir gerçektir.

Uyku bizi hastalıklara karşı adeta bir kalkan gibi korumaktadır. Uzmanlar genelde ortalama 6 ila 8 saat uyunmasını gerektiğini söylerler. Bu sürecin gece uykusu olmasına da özen gösterilmesini gerektiğini vurgularlar. 21.00 ve 02.00 arasında uyku halinde salgılanan hormonun insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu da sık sık dile getirirler. Kaliteli Bir Uyku İçin Nasıl Bir Ortam Seçilmeli? Şüphesiz ki güne uykumuzu almış, mutlu uyanmak istiyorsak uyumadan önce de birkaç hususu göz önünde bulundurmak lazımdır. Havalandırılmış, karanlık ve ferah bir odada uyunan uyku yüksek oranda kaliteli uyku çekmek için ideal bir ortamdır. Etraf olabildiğince temiz ve derli toplu olmalıdır. Eğer oda dağınık olursa bu aynı zamanda zihninizde de dağınıklığa sebep olabilir. Ve mutlaka uykuya dalmadan önce bilinçaltımıza olumlu telkinler gönderip zihnimizi oldukça olumlu yönlendirmek rahat bir uyku çekmek ve sonrasında uyunma güçlüğü çekmemek için oldukça önemli bir basamaktır.

Uyku Açma Yöntemleri Neler Olmalıdır? Uyku açma yöntemlerinin en başında düzenli bir kahvaltı yapmak gelir şüphesiz. Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu için aslında bütün günümüzün nasıl geçeceğine karar verme yetisine sahiptir diyebiliriz. Güzel bir kahvaltı sonrası eğer mümkünse 15-20 dakikalık temiz havada yürüyüş ve doğru nefes alış verişler uykumuzun açılmasındaki en büyük etkendir. Günün ilk ışıklarında yapılan, güneşin sakin sıcaklığıyla yüzünüze vurduğu hem birazda serin havayla birlikte sizi kendinize getirecek birkaç hareket yapmak uyku açma yöntemlerinin en verimli bölümünde yer almaktadır. Öncelikle kendinize en uygun nefes alma tekniğini bulun. Doğru nefes almak şüphesiz daha kaliteli bir yaşam sağlayacaktır. Doğru nefesle zihnimiz, vücudumuz açılır. Bu konu hakkında yazılmış bir çok kitap vardır. Eğer bu konu ilginizi çektiyse bu kitaplara göz atmanızda fayda var. Son zamanların trendlerinden biri de Tibet’in Gençlik Pınarı kitabında yer alan çakra açma hareketleridir. 5 hareketten bahseden bu kitap düzenli yapıldığı takdirde her türlü şikayetinize çare olduğu söyleniyor. Bu konuda bahsedilecek diğer bir yöntem yogadır.

Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendiren bu aktivite hafif tok karnını ve günün erken saatinde yapılması hem uykunuzun açılmasına yardımcı olur hem de gün içinde daha sağlıklı ve kaliteli hareket etmenizi sağlayacağı için çok fazla yorulmayacak ve ertesi günler için uyku probleminiz olmayacaktır. Bunların yanı sıra hem telvesini cildinize kullanabileceğiniz hem de kendi özümüzden bir içecek olan Türk kahvesi ile uykunuzu açabilirsiniz. Kahvenizi içerken bir yandan da sizi enerjik tutacak müzikler dinleyerek uykunuzun açılma süresini kısaltabilirsiniz. Kısa süreli uyumak uyku açmaya fayda sağlar mı? Uzmanlar günde yapılacak 5-25 dakika arası uykunun uykunuzu açabileceğini söylüyor. Ama bunu doğru zaman ve doğru süreyle yapmak önemli. Normalde gece uyuduğunuz uykunun 6-7 saat öncesinde uyumanız lazım bu uykuyu verim alabilmek için. Soğuk sizi kendinize getirebilir Çok soğuk su içmek veya soğuk bir duş almak sizi rahatlıkla kendinize getirebilir. Suyunuzun içine koyduğunuz birkaç limon damlası veya nane yaprağı sizi ve zihninizi ferah tutmaya yetecektir.

Beyni çalıştırıcı etkinlikler yapmayı düşündünüz mü? Yoga ve benzeri aktivitelerle vücudunuzu ve zihninizi açamadıysanız bu yöntem size göre olabilir. Sudoku ve bulmaca çözmek zihninizi uyarmak için kullanabileceğiniz çok etkili bir yöntemdir. Kendinizi şımartın ve kahkahalar atın Yemekten hoşlandığınız şeyleri belirleyin. Onları yediğiniz zaman vücudunuz serotonin hormonu salgılayacağından enerjiniz artacak ve kendinizi içten içe kahkahalar atarken bulacaksınız. Eğri oturup doğru konuşmak deyimini unutun Oturuş şeklinizi sizi dik tutacak şekilde ayarlayın. Her ne kadar eğik oturursanız uykuya geçme süreniz o kadar kısa olur. Fazla rahat olmayan bir koltukta dik konumda oturmanız hem nefes alış verişinizi düzene sokar hem de uykunuzun açıldığını fark edersiniz. Sağlıklı şeyler tüketmeye çalışın Kahvaltıda taze sıkılmış meyve suları, bahçeniz varsa bahçenizden topladığınız meyve sebzeler, güzel bir peynir ve tam tahıllı ekmek kahvaltı için kendinize verebileceğiniz en güzel hediye olur. Yağlı şeyler yemeden karnınızı doyurduğunuz kendinizi hafif ama tok hissediyor olmanız emin olun günün başlangıcında sizi mutlu etmeye ve güne başlamak için sabırsızlanmanıza yetecektir. Loş ortamlardan kaçının Bulunduğunuz ortam ne kadar karanlıksa uykunuz da o oranda artacaktır.

Bulunduğunuz ortamı ferah tutun. Camlarınızı pencerelerinizi açın. Uykunuzun açıldığını farkedeceksiniz. Bilinçaltınızı olumlu yönlendirin Bilinçaltı bildiğimizden de öte bir dünya. Fark etmeden bilinçaltımızı yönlendiriyoruz çoğu zaman. Ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmediği için biz ne dersek onu yapmak için şartlıyor kendini. Uykunuzun olmadığını ve uykunuzu açmanız gerektiğini sürekli olarak tekrar ederseniz bilinçaltınızın size nasıl bir iyilik yaptığına inanamayacaksınız. Biraz adrenalin Korku ve macera dolu kısa videolar izlemek zihninize ayakta tutar. Devamında ne olacak acaba diye düşünmekten zihninizin uykuyu düşünmeye zamanı olmayacaktır. Ama her şey dozunda ve kararında! Çok fazla izleyip de gece uykularınızı kaçırmasına fırsat vermeyin Uyku ile ilgili ilginç bilgiler *Kafanızı yastığa koydunuz andan itibaren 5 dakika içinde uykuya geçiyor olmanız uyku yetersizliğine işaret olabilir. Normal şartlarda bir insan uykuya 15-20 dakika içinde geçer. *Vücut sıcaklığımız ve ortamın sıcaklığı uykuyla doğru orantılıdır.

Çok sıcak yaz günlerde huzursuz olmamız ve sağlıklı uyuyamamamızın sebebi de budur. Bir insanın rahat uyuyabilmesi için gerekli oda sıcaklığı 18-30 derece arasında olmalıdır. *İnsanlar için optimum uyku süresi yaştan yaşa farklılık göstermektedir. 25 yaşına kadar 10 saat,25-65 yaş arası 8 saat ve 65 yaş üstü ise 6 saattir. Zaten insanların yaşı ilerledikçe uyku sürelerinin kısaldığı rahatça gözlenebilir. *Uzmanlara göre son yıllarda insanların uyku sıkıntısı çekmelerinin en büyük sebeplerinden birisi de 24 saat rahatça internete erişebilmeleri. “5 dakika bakayım” deyip saatler geçtiğini fark etmeden sörf yapıyoruz internette. Hem zihnimizi yoruyoruz hem de uykumuzdan oluyoruz. *Düzenli egzersizler sağlıklı ve kaliteli uyumamızı sağlarken, yanlış ve bilinçsiz yapılan sporlar vücudumuzu daha çok yorduğu için hem uykuya geçmemizi uykuya geçtiysek bile sağlıklı ve kaliteli uyku uyumamızı engeller.

Uyku Açma Yöntemleri Resimleri

 

Author

Share