Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır

Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır

Uşak Tarhanası Nasıl Yapılır

Uşak tarhanası nasıl yapılır diye merak edenler için öncelikle gerekli malzemeleri vererek başlanmaktadır. MALZEMELERİMİZ: Yarım kilo domates yarım kilo soğan yarım kilo kırmızı tatlı biber yarım kilo yoğurt 1 çorba kaşığı kadar sirke 1 sivri acı sivri biber tercihe göre 2300 gram un 1 silme tatlı kaşığı kadar toz şeker 2 çorba kaşığı kadar tuz ve tatlı kırmızı toz biber Pide hamuru 1 demet maydanoz ve nane Uşak tarhanası nasıl yapılır burada tarifi ile anlatılmaktadır. İlk iş olarak yoğurdu iyice çırparak kenara alın, sulanmasını önlemek için. Yeşillikleri temizleyerek ve bir kaba alın ve içine su doldurup 1 kaşık kadar sirke ilave ederek karıştırıp kenara alın. Soğanları soyduktan sonra kabaca doğrayın. Kırmızı tatlı biberleri yıkadıktan sonra sapını güzelce kopardıktan sonra çekirdeklerini çıkartıp doğrayın. Domatesleri yıkayarak, kabuklarını soyun ve doğrayın. Sivri biberin acısını kontrol edin damak zevkinize göre ekleyebilirsiniz. Sirkeli suda beklemekte olan yeşillikleri süzün ve sebzelerin üzerine ekleyip iyice karıştırın. Yapmış olduğunuz karışımın hepsini  blenderde çekin, büyük bir kaba alın. Hamur biraz fazla kabaracağı için sığması için uygun büyüklükte bir kap seçin. daha önceden çırpmış olduğunuz yoğurdun içine tuzu, şekeri ve kırmızı tatlı toz biberi döküp iyice karıştırın.

usak-tarhanasi-nasil-yapilir

Uşak tarhanası nasıl yapılır? Yoğurdu iyice harmanladıktan sonra sebzelerin olduğu kaba ekleyin ve yeniden iyice karıştırın. Ardından 2 kilo unu 2-3 seferde aralıklı olarak ekleyin ve güzelce yoğurun. hazır olan pide hamurunu küçük parçalara bölüp ekleyin, bir yandan yoğurmaya devam edin. Un tamamen yedirilene kadar yoğurun. Bütün karışımın ve hamurun hep birlikte yoğurma işlemi bittikten sonra üzerine kapak kapatın ve 1 gün oda sıcaklığında üzerini açmadan dinlendirin. Ertesi gün, 300 gram geriye kalan unu ekleyip tekrar yoğurun. Tekrar üzerine kapak örtüp 1 gün daha aynı ortamda dinlendirin. Uşak tarhanası nasıl yapılır? Bundan sonraki işlem 7 gün boyunca aksatmadan her gün kapağı açıp tahta kaşıkla karıştırmak ve tekrar kapağını iyice kapatıp gölge bir yerde mayalanma sürecine devam etmek olacaktır. 1 hafta geçmesinin ardından, genişçe bir yere önce altına naylonu sonrasında örtüyü naylonun üzerine serin.

Kurutma işlemini için gölge bir yer seçin. Kaşık kullanarak küçük parçalara ayırarak örtünün üzerine sermeye başlayın. Tüm tarhanayı parçaladıktan sonra aralıklı olarak sererek ve 7-8 saat kurumaya bırakın. Uşak tarhanası nasıl yapılır? küçük parçalara ayırmış olduğunuz tarhanaları bir müddet sonra elinizle kontrol ederek kuruyan yüzleri alta gelecek şekilde tersyüz ediniz. Bu işlemden sonra ele gelmeye başladığında, daha küçük parçalara bölerek içlerinin de kurumasını sağlayın. Tarhanaları kontrol ettiğinizde ne çok fazla ıslak, ne çok fazla kuru olmalı. Elinizle küçük parçaları daha fazla yapabildiğiniz kadar kırıntı haline getirerek 1 gün daha kuruma işlemi için bekleyin. Tarhana kırıntıları kuruduğunda, elekten geçirin. Eleğin üstünde kalan parçaları blenderden geçirdikten sonra tekrar eleyerek aynı boyuta gelmesini sağlayın. Uşak tarhanası nasıl yapılır? Tamamını eledikten sonra, örtünün üstüne tekrar güzelce yayarak iyice kurumasını bekleyin. Tarhanayı baştan sona yapılması ise 12 gün kadar sürmektedir. Kuruyan toz haline gelen tarhanayı daha sonra bez torbaya ya da temiz cam kavanozlara alarak uzun süre çorba yaparak tüketebilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb