UCUZ GİYSİLERİ PAHALI HALE GETİRMENİN YOLLARI

Author

Categories

Share

UCUZ GİYSİLERİ PAHALI HALE GETİRMENİN YOLLARI


Merhaba sevgili okurlar…. Birçok kişinin zor hayat şartlarından dolayı, zaman zaman zorluklar yaşadığı dönemler olabilmekte. Her türlü tüketim maddesinin birbirinden pahalı olduğu şu dönemlerde, faturalarımı ödeyeceğiz, mutfak masraflarını mı karşılayacağız, kirayı mı denkleştireceğiz, yoksa çocukların karnını mı doyuracağız?. . . diye, hepinizin kara kara düşündüğünün farkındayım. E dolayısıyla da şu dönemde sanırım ki yeni ve trend kıyafetler alabilmek, ihtiyaç listenizin alt satırlarında kalmakta. İsim yapmış, hele de marka mağazaların fiyatlarıysa el yakmakta.Fakat üzülmeyin! Zira dolabımızdaki kıyafetler ne güne duruyor? Hepsini de tekrar elden geçirip, bir güzel baştan yaratmak elinizde inanın bana. Bunun için yapacağınız tek şey, sadece en yakın tuhafiyeye giderek, ucuz fiyatlara alabileceğiniz birkaç parça malzemeye bakar.

Evet, çok masummuş gibi görünen o tuhafiye mağazalarında aslında kocaman defineler gizlidir de, bizim haberimiz yoktur. Şimdi neler yapabiliyoruz? Hep birlikte bir bakalım.

Şu aralar aksesuar satan malzemeleri satan mağazalarda (bijuterler de ve tuhafiyelerde de bulabilirsiniz.) satılmakta olan yaka kürkleri pek bir moda. Fiyatı da 15tl civarı. Hemen bunlardan bir tane edinerek, farklı farklı yerlerde örneğin, kazaklarınızın, hırkalarınızın, ceketlerinizin, montlarınızın ve mantolarınızın yakalarında kullanabilirsiniz. Kurdelesiyle takıp çıkarıldığından, dikmenize de gerek yok. Böylece yaka kürkünü taktığınız giysiniz havalı ve daha pahalı görünecektir.

Yine tuhafiyelerden alacağınız danteller, çiviler, deri parçaları, süet parçaları, payetler, fistolar, püsküller, renkli taşlar, sawarovky taşlar, otrişler, kürk parçaları, kurdeleler, yamalar ve çıkartmalar bu işlerde çok işinize yarayacak unsurlardır.

Örneğin: kazakların, trikoların veya gömleklerinizin omuz ve yaka kısımlarına dikeceğiniz taşlar, onlara göz alıcı bir ışıltı katacağından, daha zengin ve pahalı görünecektir. Mesela, siyah bir gömleğin yaka kısmını kırmızı taşlarla doldurabilirsiniz, eğer aşırılıktan korkmazsanız, omuz -vatka kısımlarına da dikebilirsiniz. Emin olun ki siyah ve kırmızı parıltılı taşlar oldukça şık olacaktır.

Aynı bunun gibi gri balıkçı bir trikoyu da, beyaz ya da gri ışıltılı payetlerle donatabilirsiniz.Yine bir başka örnek, yarım balıkçı beyaz bir bodyniz varsa örneğin, yakasına dikeceğiniz beyaz inciler hem zengin hem de asil görünecektir emin olun. Siyah body ye de yapabilirsiniz.

Biraz da kot pantolonlara dokunalım. Yine kot pantolonlarınızın cep oyuklarına, diz kısmına, deri parçaları monte edebilirsiniz. Süet parçaları da aynı vazifeyi görecektir. Yine başka bir fikir, lame payetlerdir. Kot pantolonunuza lame payetlerle, sağ bacağınızdan aşağı akan ışıltılar yapabilirsiniz mesela. Ya da dore, yani altın rengi payetlerle ön cepleri kaplayabilirsiniz.

Aynı şeyi kot gömleklere de yapabiliriz. Deri parçaları ya da süet kullanarak, vatka ve ceplere dikebiliriz. Hatta bu materyellerden püsküller de dikebiliriz. Ya da yukarıdaki gibi gömleğin omzuna ve ceplerine parlayan payetler dikebiliriz.Deri pantolonlarımız düzse şayet, bunların ön ve arka ceplerine zımba yapıştırabiliriz. Deri gömlek, montların omuzlarına çiviler yapıştırabilir, yine zincir satın alıp, tek omuzdan sarkıtabiliriz.Yine tuhafiyeden aldığınız kurdelelerin ortasına geçireceğiniz taşlarla broşlar yaparak, abiye gömleklerinizin yakalarına bağlayarak, şık bir görünümde kullanabilirsiniz.

Hırkaların yaka ve kol uçlarına, uygun renkte aldığımız otrişlerden dikersek çok havalı olacaktır. Yine metresini 15-20 tl ye manifaturacıdan aldığımız yapay kürklerden dikebiliriz. Bildiğiniz gibi bu sene kırmızı kürkler çok moda mesela. Bu uygulamaları dik yakalı balıkçı kazaklara da yapabiliriz. Bu arada abiye hırkaların yaka kısmına da inci dikildiğinde de çok kibar ve zarif duruyor.

Sıra geldi dantele. Dantel neyle birleşirse birleşsin o objeyi romantik bir abide yapıyor. Hem de bu sene çok moda. Sizlerde bol bol kullanmalısınız kanımca. Bu sene yere kadar uzayan, salaş etekler boho tarzı adı altında yine çok moda olacak. Eğer bu tarz salaş elbise, ya da eteğiniz varsa dantel parçaları dikebilirsiniz. Şile bezi, buldan kumaş giysilerinize, durmayın dantel dikin.) )) Bu tarz etnik bluzlerin yakalarına, kollarına etek uçlarına, danteller dikebilir, fistolar da kullanabilirsiniz. Belki evinizin kıyısında köşesinde kalmış, dikiş kutunuzun bir kenarında bulunan bu tarz malzemelerden faydalanabilirsiniz. Hatta salaş pantolonlarınızın paça uçlarına bile dantel dikebilirsiniz.Yine tuhafiye dükkanından çeşitli renklerde yamalar veya çıkartmalar alarak, kot ceketlerinize, kot pantolonlara, eşorfman altlarına da yapıştırabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız tüm bu uygulamaları aksesuarlara da yapabilirsiniz. Eldivenlere, şapkalara, çantalara ve hatta ayakkabılara da uygulayabilirsiniz.

Author

Share