Uçuk Kremi | Hanımların Dünyası

loading...

Uçuk Kremi

Uçuk Kremi

Uçuk Kremi

 

Günümüzde tıp dilinde ‘Herpes Simplex’ diye bilinmekte olan ve deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonu olan ve halk arasında ‘uçuk’ adıyla anılan sevimsiz ve rahatsızlık veren bu oluşum hayatı zindan edebilmektedir. Zira uçuk bir kez çıkınca vücuda yerleşerek tedavisi güç bir hastalık halini alır. Uçuk virisünün vücuda neden yerleştiği tam olarak saptanamamıştır. Ancak yapılan araştırmalarla uçuk virüsünün insan DNA’sındaki bir gen dizilimiyle kalıtsal biçimde taşındığı kanıtlanmıştır. Görünüm olarak dudak kenarlarında içi sıvı dolu kabarcıklar halinde görülen uçuklar nadir olarak ağız içinde, diş etinde ile damakta da görülebilmektedir. Uçuk, çıkmadan 1 ile 2 gün önceden dudak kenarlarında yanma, karıncalanma ve kaşıntı gibi hislerle belirti vermektedir. Ardından bu bölge kızarır, şişer ve içi sıvı dolu kabarcıklar görünmeye başlıyor. Belli bir sürede bu kabarcıklar patlayarak kabuklanmaktadır. Uçuğun belirti vermesi, ortaya çıkması ile kuruyup iyileşmesi ortalama olarak 1 hafta ila 10 gün içinde tamamlanıyor.

Uçuk neden oluyor? Ve Hangi Uçuk Kremi kullanılmalı? sorusu hep merak edilir. Uçuk rahatsızlığını geçiren kişilerde pasif şekilde bulunuyor ve yorgunluk, yetersiz uyku, vitamin eksikliği, bağışıklığın zayıflaması, stres, üzüntü, ateş, hormonal değişiklikler, travma ve aşırı güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda yeniden aktif hale geçecektir. Uçuk tedavisinde ilaç kullanmanın geçici bir çözüm sağladığını hemen belirtmek istiyoruz. İlaç kullanımı zamanla bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep oluyor. Uçuk da zayıflamış bağışıklık sistemini sevdiği için vakit kaybetmeden belirtilir. Bu durum böylelikle kısır döngüye giriyor. Özellikle ilaç kullanımı da bir süre sonra etki sağlamamaktadır. Bu nedenle uçuğu ilaçla tedavi etmek yerine daha doğal yollarla çözüm aramak doğru olur.

Buzla uçuk üzerine kompres yapıp bunu sıkça tekrar etmek de ağrıyı azaltmaktadır. Özellikle doğal antibiyotik etkisiyle bilinen sarımsak oldukça etkilidir. Sarımsağı ezerek elinizle uçuğun üzerine yayın ve bir süre masaj yapınız. Sarımsağın iyileştirici etkisini uçuk üzerinde de hissedersiniz. Uçuk problemini yaşayan kişilere saf olan vanilya ekstresi de uçukta oldukça etkilidir. Uygulanması ise bir kulak çubuğunu vanilya ektresine batırarak bastırmadan uygulama yapınız. Vanilya ekstresini sürdükten sonra yıkamayıp gün içinde 3-4 kez tekrarlayınız. Uçuk nasıl tedavi ediliyor? sorusunun cevaplarından birisi de lazer tedavi yöntemidir. Diş hekimliğinde kullanılan lazer sistemleri de uçuk tedavisinde son derece olumlu neticeler veriyor. Özellikle oje çıkarmak için kullanılan aseton da uçuk tedavisinde hayli etkili bir madde görevindedir.

Diğer yandan şaşırtıcı olsa da aseton kullanımı da ise yaramaktadır. Uçuğa meyan kökü de geçirmektedir. Özellikle meyan kökünün bileşiğinde bulunan Glycyrrhizinic asit kullanımı işe yaramaktadır. Uçuk Kremi kullanılması da geçmesini sağlayar. Provir krem, Acyl krem, Hernovir krem, Virosil krem, Aclovir krem, Silovir krem ve Zovirax krem gibi kremler uçuk tedavisinde doktor önerisiyle uygulanacak uçuk kremidir. Uçuk, stres, korku ya da soğuk şartlar altında harekete geçmekte Herpes Simpleks virüsü denilen bir virüs tarafından ortaya çıkıyor. Genel olarak uçuk vücudunuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda ortaya çıkmak için beklenir. Halk arasında uçuk virüsü olarak bilinmektedir. Bilhassa da dudakta çıkan virüsler en fazla yakın temas ile ve tükürük yoluyla bulaşıyor. Cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekir. Dudaktan çıkan uçukların yanı sıra genital bölgelerde de çıkar. Uçuk için kesin çözüm maalesef bulunmuyor. Ancak uçuk hastalığına en iyi gelen yöntemleri sizler için belirttik.

Uçuğu geçirmek için öncelikle çıkan uçukları erkenden tespit etmek çok önemli bir faktörü belirtir. Uçuğu geçirmek için erken tespitin ardından ise bu bölgeye merhemi uygulanır ya da doğal tedavi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemleri arasında ise ilk sırada sarımsak gösterilir. Sarımsak bu konuda gerçek anlamda işe yarar bir yöntemdir. Uygulanışı ise gayet basittir. Uçuğun çıkacağı bölgeye yani uçuğun üzerine sarımsağın suyu iyice yayılacağı şekilde sık sık sürünüz. Uçuğunuzun zamanla iyileştiğini görürsünüz. Uçuğa sebep olan üç tip virüs bulunuyor. HSV1, HSV2 ve HSV3 tip virüsler uçuğun vücutta çıktığı bölgeye göre değişiklik gösteriyor. HSV 1 virüsü: Dudak, damak, ağız, diş eti ile yüz çevresindeki uçuklarda görülüyor. HSV 2 virüsü: Genital uçuk olan türdür. HSV 3 virüsü: Çok fazla tehlikeli olan Herpes simplex virüs olmaktadır. İlerki aşamaları zona hastalığına kadar götürüyor.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb