Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır | Hanımların Dünyası

loading...

Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır

Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır

Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır

 

Bakteriler her yerde bulunuyor… Kapı kollarından tezgahlara, tuvalet ve çevresinden lavaboya kadar her yerde bakteriler bulunmaktadır. Tabii bunu bir korku filmine çevirmeye gerek yok ancak bakterilerin çoğalması sağlık için riskler oluşturuyor. Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır konusunda merak edilen her unsuru yazımızda bulabilirsiniz. Tuvalet ile çevresi sağlığa zararlı bakterilerin en çok bulunduğu yer olduğu için burada hijyenin sağlanması özellikle önem arz etmektedir. Çamaşır suyundan tuz ruhuna kadar çeşitli malzemeler ile bu hijyeni sağlamak mümkün oluyor. Ancak eğer bu ağır kimyasalları kullanmak ve solumak istemiyorsanız tuz, sirke ve karbonat gibi ürünlerle tuvalet temizliğini tam olarak yapabilir. Bu yazımızda sizlerle hem çamaşır suyu dezenfektan spreyler ve ya çeşitli deterjanlar ile hem de kimyasal olmayan ürünlerle tuvalet temizliğini nasıl yapabileceğinizi paylaşalım. Kimyasal Temizlik Malzemeleri Hakkında Temizlik işlemine başlamadan Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır soruna netlik kazandıralım. Önce tuvaletin etrafındaki, lavabo tezgahının üzerindeki duş kabininin içerisindeki malzemeleri kaldırınız. Bu işlem sayesinde hem daha rahat hareket edecek, gerek bu eşyaların bulunduğu yerlerin altını ve etrafını da temizleyebilecek, gerekse de kimyasal malzemelerin bu ürünlere sıçramasını önlemiş olursunuz. Bu işlemin ardından temizlik eldivenlerinizi takınız.

Tuvaletler bakterilerle dolu ve böylece ellerinizi mümkün olduğunca temiz tutmuş olursunuz. Bu eldivenleri ayrı bir yerde tutmaya özen gösteriniz. Aksi takdirde yanlışlıkla bulaşıkları yıkarken ya da başka bir iş yaparken kullanabilirsiniz ki bu pek de iyi olmayacaktır. Bir süngeri sıcak suyla ıslatın ve lavabo tezgahı, tuvalet oturağı ve kapağı gibi yerleri bununla siliniz. Böylece kirler ve lekeler yumuşatmaktadır. Bu sayede işiniz kolaylaşacak, bir sonra ki adımlar o kadar da zorlayıcı olur. Tuvalet temizliği için geliştirilmiş bir malzemeyi tuvaletin içine ve sonrasında iç kenarlarına uygulayınız. Tuvaletin içerisini temizledikten sonra geri kalanına geçilebilmektedir. Sprey şeklinde bir dezenfektanı tuvaletin dış cephesine, tuvalet kapağının üstüne, altına, oturağın en alt kısmına ve çevresindeki yüzeye sıkınız. Ardından kağıt havlu ya da bez ile silmelisiniz. Sifon kısmını da temizlemeyi atlamayın, çünkü bu kısma her seferinde dokunursunuz ve burada bakteriler olursa direkt elinize geçmektedir. Dezenfektan sprey ile bu kısmı güzel bir şekilde temizlemeniz gerekir. Tuvaletin etrafındaki zemini de temizlemeyi unutmayınız. Öncelikle yerdeki saçları ve döküntüleri süpürmekle işe başlamanız gerekir. Ardından dezenfektan sprey sıkıp havlu peçete ya da bezle silinebilir. Son olarak temiz bir eldiven giyip, daha önce toparladığınız eşyaları temizleyin. Bazılarının tozunu alabilir ve suya karşı dayanıklı olanları ise ıslatıp nazikçe ovaladıktan sonra havlu peçete ile kurulanmalıdır. Tüm işlem sona erdiğinde ise eldivenlerinizi çıkarıp ellerinizi güzel bir şekilde yıkamanız gerekir.

Tuvalet temizliğinde kullanacağınız kimyasallar sizin, çocuklarınız ve ya evcil hayvanlarınız için zararlı ürünlerdir. Bu malzemeleri mutlaka çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin, kullanım talimatlarına uygun hareket edilmeli ve temizlik esnasında bu malzemeleri solumamaya özen gösteriniz. Eğer ki, hassas ve alerjik bir bünyeniz varsa kimyasal olmayan ürünlerle temizlik yapmaya çalışınız. Tuvalet fırçasını yalnızca tuvaletin içinde kullanmalısınız. Asla oturak kısmında, kapağında ve ya diğer kısımlarında kullanmayınız. Eğer böyle bir şey yaparsanız tuvaletin içinde ki mikroplar diğer kısımlara yayılabilmektedir. Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır Tuvaletin dış kısımlarını silmek için kağıt peçeteler ideal yöntemdir. Tek kullanımlık oldukları için mikropların yayılma riski daha azdır. Genel temizleyiciyi iyi bir şekilde emerler ve tuvalette şerit şeklinde izler bırakmamaktadırlar. Eğer ki, bez kullanacaksanız da işiniz bittiğinde çok iyi ve kesinlikle tek başına yıkayın, başka şeylerle birlikte yıkamayınız.

Kimyasal Olmayan Ürünler Hakkında Evde bulabileceğiniz ürünlerle tuvalet temizliği yapabilmek için gereken malzemeler sirke, temizlik bezi, tuz, sünger, karbonat ve bunları karıştıracağınız bir leğen ile püskürtmeli plastik bir şişe gereklidir. Püskürtmeli şişe için eski bir temizlik malzemesinin ambalajını iyice temizledikten sonra kullanabilir ya da devamlı kullanacaksanız bir yapı marketten satın alınabilir. Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırdıktan sonra püskürtmeli şişeye doldurunuz. Bu karşımı tuvalet içi, lavabo, oturak, lavabo tezgahı, duş küveti, duş camları ile hijyen sağlanması gereken tüm yüzeylere sıkınız. Kokusu hoş olmayacaktır ancak en azından çamaşır suyu gibi sirke solumanın sağlık açısından bir tehlikesi bulunmuyor. Daha sonra sirkeli suyu sıktığınız yüzeyleri temizlik beziyle siliniz. Sirke bakterilerin ve küfün öldürülmesi için etkili bir temizlik malzemesi olduğu bilinmelidir. Özellikle pahalı kimyasal temizlik malzemelerine göre çok ucuz ve çevre dostu ürünlerdir.

Lavaboda ve ya lavabo musluğu kenarında biriken sabun artıklarını ve su lekelerini temizlemek için 1 çay kaşığı tuzla 4 çay kaşığı sirkeyi karıştırınız. Bu karışımı süngerle temizlenecek bölgelere sürün ve sonrasında etkisini göstermesi için 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra su ile durulamalısınız. Banyo zemin kaplamalarının ve duş küvetinin temizliği için karbonat kullanınız. Karbonatı yüzeye döktükten sonra ıslak sünger ile ovalayarak silmelisiniz. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayınız. Tuvalette tam olarak hijyen sağlamak için banyonun tamamını olmasa bile klozet kapaklarını, tuvalet içini ve oturağı sirke ile 2 günde bir temizlemeniz gerekir. Sirke ile çamaşır suyu karıştırılmamalı ve bir arada kullanılmaması gerekir. Çünkü ikisinin bir araya gelmesi ile zehirli klor gazı açığa çıkar ve bu da sağlığınıza oldukça zararı vardır. Hatta ölüme bile neden olabileceği söylenir. Özellikle eğer temizlik için sirke kullanacaksanız çamaşır suyunun tamamen durulandığından çamaşır suyu kullanacaksanız da sirkenin tamamen durulandığından emin olmanız gerekir. Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalıdır sorusunun yatı yazımızda en ince ayrıntısıyla vermeye çalıştık. Sizlerde bu önerilerde temizliği sağlayabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb