Türk Kahvesinin Faydaları

Author

Categories

Share

Türk Kahvesinin Faydaları

Kahvenin tüm tipleri aynı bitkiden üretilir ve aslında faydaları da hemen hemen aynılardır. Bugünkü yazımızda türk kahvesinin faydalarını sizlere aktaracağız. Tabii üretim yönteminden ziyade pişirme yöntemine göre etkileri değişir. Mesela; Araplar kahveyi iyice kaynatırlar, Avrupalılar demleyerek tüketir, Türkler ise tam olarak kaynamadan pişirmektedirler. Bu yöntemlerin hepsinin farklı sonuçlar ortaya çıkardığı bilinir. Öyle ki kahvenin kaynatılmasının bazı toksik unsurları ortaya çıkardığı, dolayısıyla bu yöntemin kullanılmaması gerektiği Avrupalılarca benimsenirken, doğuda saatlerce kaynayan kahve kaplarından gün boyu içilen kahveler söz konusu olur. Özellikle kimi kültürler çekirdeği kavurmadan ve hatta öğütmeden pişirirler, ki bu şekilde etkisinin zayıfladığı bilinmektedir. Zira çekirdek ezilip granül haline geldikten sonra, su ile her noktası çok daha hızlı biçimde temas etmekte ve içerisindeki maddeler suya daha hızlı karışmaktadır. Çekim sırasında kullanılan boyut da kahvenin niteliklerini ciddi biçimde etkilemektedir. Batıda filtre kahve olarak kullanılan kahve Türk kahvesine göre çok daha kalın çekilir ve batıda telve içeceğe karışmadan süzülmektedir.

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Her şekilde kahve bir çok içeceğe göre oldukça faydalı bir içecektir. Kahvenin bilinmeyen bir özelliği içerisinde minerallerin oluşmasıdır. Özellikle de Araplar ile Afrikalılar için bu büyük bir nimettir, zira doğal kaynakların sınırlı olduğu bölgelerde büyük bir avantajlıdırlar. Bunun yanında kahvenin içerisinde ciddi miktarda antioksidan bulunuyor. Bazı türlerin ise kanser üzerinde özellikle yapıcı etkilerinin olduğu bilinmekte olan bu antioksidanlardan, günde 1 fincan Türk Kahvesi tüketerek faydalanmalısınız. Kahvenin icadına sebep olan etkiyse sinir sistemi üzerindeki etkiler. Kahve gerek bir sedatif gerekse de enerji unsurlarıdır. İçerisindeki kafein vücudu uyandırıp harekete geçirmektedirler. Bu sayede ise enerji yakma hızını da artırdığından dolayı, zayıflamaya etki eden faydası ortaya çıkıyor. Pekiyi Türk kahvesi kalori dersek sonuç ne çıkar? Türk kahvesi şekersiz olmak üzere bir fincanda 20 kalori barındırıyor. Bu miktar herhangi bir zararı olmayan hatta metabolik hızı artıran etkileri dikkate alındığında herhangi bir unsur olmadığı dahi kabul edilebiliriz.

Türk kahvesinin zararları nelerdir, başlığındaysa daha çok zarar yerine yan etkilerden söz edilebilir. Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları vardır. Aşırı tüketiminden kaçınılması yeterli olur. Ancak yine de bu başlıklara değinmekte faydalıdır. Kahve, sindirim sistemindeki suyu çeken bir içek olduğunu bilmelisiniz. Aşırı tüketimi kabızlığa yol açıyor.

Her Gün Türk Kahvesi İçmek İçin 6 Neden ise;

1- Mutluğunuzu Arttırıyor! Kahve içmek gerçekten sizi gerek dinç tutarken gerekse de sizin mutluluğunuzu arttırmaktadır. Kahvenin içerindeki kafein vücudumuzdaki güvenirlik duygularını ortaya çıkarırken mutluluğumuzu da arttıracaktır.

2- Zekânızı Geliştiriyor! Kahve sizi uyanık tutmakla birlikte zekânızı da geliştirmektedir. Daha iyi bir hafızaya sahip olmanızı sağlayacaktır.

3- Kanserden Koruma sağlar! Kahve de meyveler gibi antioksidan içermektedirler. Buda kanser oluşumunu engelliyor. Bu şekilde her gün içilen kahve kanser için bir savaşçı durumundadır. Hem de kalp atışlarını hızını düzene sokuyor.

4- Stresten Uzak Kalırsınız! İlk maddeyle biraz daha bağıntılı olan bu maddede kahveyi yalnızca koklamamanız bile size huzur verecektir.

5- Diyabet Hastalığından Koruyor! Kahve halk arasında şeker olarak bilinen diyabet hastalığını yaklaşık P oranda azaltıyor. Araştırmalara göre her gün 3 bardak kahve içen insanların diyabete yakalanma olasılığı daha düşer.

6- Antioksidanı En Çok Kahveden Alırsınız! Yurt dışında antioksidanları en çok kahve tüketerek almalısınız. Bu yüzden en çok ihtiyacımız olduğu dönemlerde kahve içmek en iyi nedenlerin arasındadır.

Türk Kahvesinin Faydaları Resimleri

Author

Share