Tüp Bebek | Hanımların Dünyası

loading...

Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Türkiye’de ilk tüp bebek 1989 yılında dünyaya gelmiştir ve ilk tüp bebek denemesi ege üniversitesinde yapılmıştır. Dolayısıyla 1988 yılının ortalarından önce bebek sahibi olamayan, bebek hasretindeki kişilerin böyle bir imkânları yoktu. Tüp bebek tedavisi onlar için umut oldu. Artık günümüzde tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olanların sayıları azımsanmayacak kadar çoktur. Tüp bebek tedavisi normal koşullarda bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmasında ya da gerçekten az bir bebek sahibi olma imkânı olan kişilerin hamile kalma ihtimallerinin artırılmasına yönelik bir işlemdir. Özünde erkekten alınan spermin laboratuar ortamında kadından alınan yumurta ile dölleyip embriyonun gelişimini sağlayıp sonra bu gelişen embriyoyu kadının rahmine yerleştirme işlemidir.

tup-bebek

Tüp bebek tedavisi uygulanan her kadının hamile kalması mümkün değildir. 39 yaş altındaki yeterli yumurta üretimine sahip olan kadınlarda toplam 3 deneme sonunda başarı oranı yüzde seksen’dir. Geri kalan yüzde yirmilik kesimin hamile kalma ihtimali çok düşüktür ve büyük ihtimal bebek sahibi olamayacaklardır. 39 yaşın üstündeki kadınlarda yumurtalık rezervleri de azalmışsa üç deneme sonunda başarı oranı yüzde on ile yüzde otuz arasında değişmektedir. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörlerden en önemlisi yaştır. Kadının yaşı arttıkça hamile kalabilme ihtimali azalır. Bunun dışında yumurtalık ve tüpleri etkileyen rahatsızlıklar ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar da hamile kalabilme ihtimalini azaltmaktadır. Rahmin iç tabakasında bulunan miyomlar hamile kalma ihtimalini olumsuz yönde etkilerken, rahmin dışına doğru oluşan miyomlar hamile kalma ihtimalini olumsuz yönde etkilemez.

Çiftlerin düzenli bir şekilde birlikte olmalarına rağmen çocuk sahibi olamadıkları durumda kadın 37 yaşın altındaysa ve geçmişte hamile kalmasına engel olabilecek bir sorun yaşamadıysa tüp bebek tedavisine başvurmadan önce 1 yıl beklemelidirler. Kadın 37 yaşın üstündeyse ve geçmişte hamile kalmasına engel olabilecek bir sorun yaşadıysa tüp bebek tedavisine başvurmadan önce 6 ay beklemelidirler. Mikro enjeksiyon ile tüp bebek tedavisi bazen aynı gibi düşünülebiliyor. Aralarında büyük bir fark vardır. kadın kısırlığında tüp bebek tedavisi uygulanırken erkek kısırlığında mikroenjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Tüp bebek yönteminde laboratuar ortamında kadından alınan yumurtalar ile belirli sayıda spermler bir arada bırakılır ve bu yöntemde sperm yumurtanın içine kendiliğinden girer. Mikroenjeksiyon yönteminde ise sperm yumurtanın içine enjekte edilir.

Tüp bebek tedavisi aşamaları; yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi ve döllenmiş yumurtaların nakli aşamalarından oluşur. Yumurta toplama aşamasında anestezi altında toplanır. Acı veren bir işlem değildir. İşlem yapılan kadın aynı gün işine dönebilir. Toplanan yumurtaların her biri döllenmeye uygun değildir. Uygun olanlar seçilir. Uygun olan her yumurta ise embriyo haline gelemez. Embriyo haline gelen yumurtalar ise plastik ince bir katater yardımıyla rahim içine yerleştirilir. Rahim içine bir ya da iki embriyo yerleştirilir. Eğer fazladan embriyo kalırsa bu hazır embriyolar dondurularak saklanabilir. Çoğul gebelik durumunda ikizden fazla çoğulları embriyo azaltma işlemiyle azaltmak önerilir. Tüp bebek tedavisi tedavinin başlamasının ardından hamilelik testi gününe kadar yaklaşık otuz gün sürer. Tüp bebek uygulaması genellikle üç kez denenir. Üçten fazla deneme yapılabilmesine karşın hamilelik oranı oldukça düşecektir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb