Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Belirtileri

Author

Categories

Share

Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Belirtileri

 

Tüp bebek tedavisinden sonra ortaya çıkan hamilelik belirtileri tedavinin uygun olup olmadığını ortaya koymaktadır. Genel olarak tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra anne adayına bir kan testi yapılması gerekir. Bu testin sonucunun pozitif olması beklenir. Beklenen adet döneminde gecikme yaşanması ya da yaşanmamış olması, bu noktada çok ta önemli sayılmamaktadır. Uygulanan tüp bebeğin ortaya çıkmasında embriyonun meydana getirilmesi ile embriyo transferi uyarlandıktan sonra yaklaşık olarak 12 gün sonra kan testi sonucunda sonuçlar ortaya çıkar. Yapılan bu testin ardından anne adayının hamile olup olmadığı rahat bir şekilde anlaşılır. Yapılan kan testinde sonuç pozitif çıksa bile, olması gereken değer 1 ya da 2 gün sonra azalır. Genellikle bu durumlar biyokimyasal hamilelik olarak nitelendirilmektedir.

Tüp Bebek Sonrası Hamilelik belirtileri oldukça açıktır. Bunların en başında göğüslerde hassasiyetin yaşanmasıdır. Bu asamadan sonra göğüste bulunan damarlarda gözle fark edilebilecek şekilde belirginleşme meydana gelir. Bu durumu fark etmeniz giyinme ya da soyunma esnasında göğüslerinizde meydana gelen hassasiyet şeklinde kendini belli eder. Tüp bebek tedavisinin başarılı olduğunu belli eden başka bir belirti ise vajinada meydana gelen fazla akıntıların olmasıdır. Belirttiğimiz durumun dışında ise aynı zamanda nedeni bilinmeyen ve belirli aralıklar ile devam eden halsizlik hissi ve baş ağrısı da hamilelik belirtilerinin içerisinde yer alır. Gebelik için yapılan tedavilerin dışında tüp bebek tedavisi yaptıran bayanlarda mide bulantısı ile kusma gibi problemlerde bilhassa sabah vakitlerinde belirginleşen belirtilerin arasında yer alır. Özellikle gebeliğin ilerleyen migde bulantıları oluşabilir. Hamilelik döneminin ilk haftaları, anne adaylarının en fazla kustukları dönemleri belirtir. Belirtilen durumların dışında adet sancısına benzer rahimin iç kısmında ağrılar oluşabilir. Böyle bir durum da, hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Yüz bölgesinde meydana gelen lekeler ve akneler de aynı şekilde hamilelik belirtisi arasında yer alır. Bu süreçte kasıklarda ağrı oldukça olağan bir durumdur. Çok fazla sayıda ki anne adayı idrara çıkmadan önce kasıklarında ağrı hissedebilir. Çok sık aralıklar ile idrara çıkma ihtiyacı da anne adaylarının hissettiği duygulardan biridir. Dışkının yapılması anında acıda hissedilebilir.

Tüp bebek tedavisi uygulaması yaptıran kadınların aynı zamanda ruh hallerinde de değişiklikler gözlenebilir. Yerli yersiz bir anda ağlamaya başlayan kadınlar, aynı zamanda çok kolay bir şekilde sinirlenebiliyorlar. Bütün bu durumlar ve ruh halinde meydana gelen ani değişiklikler gibi tedavi olan adayların Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Belirtileri taşıdığını göstermektedir. Tüp bebek tedavisi sonrasında bazı kadınlarda kabızlık sıkıntısı görülebilir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile kullanılan çok fazla sayıda ki ilaçların kadınların kabızlık yaşamasına sebebiyet verdiği durumlar olabilir. Hamilelik dönemi içerisinde ise aynı zamanda progesteron hormonunun seviyelerinde artış görülmektedir. Bu hormon düz kas sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki gösteren hormonu gösterir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi esnasında söz konusu olan bu hormon, safra kesesinde, idrar yollarında ve bağırsaklarda rahatlatma etkisi sağlar.

Tüp bebek yöntemi ile hamile olmayı sağlayan anne adaylarının çoğul hamilelik ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma gibi erken doğum bakımından tehlike içerisinde bulundukları belirtilir. Uygulanan tedavi sonrasında hamile kalınması durumunda ilk 3 ay oldukça önemlidir. Bu zaman diliminde kendinize çok iyi bakmanız gerekiyor. en ufak bir ihmal olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Tüp bebek tedavisinin sonrasında hızlı, ani ve özellikle yukarı doğru uzanma şeklinde ki hareketlerden ağır eşyalar kaldırmaktan olabildiğince uzak durulmalı doktoru tarafından tavsiye edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanıp bu sıkıntılı dönemi atlatması oldukça önemlidir. Bu 3 aylık dönemin sonrasında doktoru tarafından sakıncalı bulunmaması durumunda günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edilir. Tüp bebek tedavisinin uygulamalarına başlanması sürecinde doktor hastaların geçmişine ve sağlık durumlarına bakarak gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra kişiye özel beslenme programı hazırlanmaktadır. Bu beslenme programına uyulması sonucunda gerek hamileliğin oluşması, gerekse de hamileliğin sağlıklı bir şekilde seyir etmesi açısından oldukça mühimdir.

Hamilelik dönemi içerisinde protein, kalsiyum, mineral ile omega 3 bakımından zengin sayılan besinlerin yenilmesi beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeğin yenmesi ve kafeinli içeceklerden uzak durulması önerilir. Tedaviye başlanmadan önce sigara ile alkolün bırakılması tedavinin başarılı bir şekilde sonlanması açısından oldukça önemli bir konudur. Özelliklede tedavi sonucunda hamile kalınması durumunda da bu tür şeylerden uzak durmalısınız. Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Belirtileri içerisinde kullanılmaya devam edilmesi durumunda hamilelik sürecinde olumsuz olarak etki eder ve bebeğin düşmesine dahi sebep olabiliyor. Hamile olma ile hamilelik dönemi sürecinde oldukça önemli. Genellikle normal hava koşullarında 2-3 litre su tüketilmelidir. Bu sıvı tüketimi anlamına gelmiyor su içilmesi gerekmektedir. Havanın çok sıcak olması halinde bu oran biraz daha arttırınız. Su haricinde alınan sıvılar vücudun su ihtiyacını tam anlamı ile karşılamayacağı için daha çok su içmeye özen gösteriniz.

Author

Share