Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden IVF ya da ICSI yöntemlerinden hangisinin uygulandığı hamilelik hesaplama prensibini değiştirmemektedir. Her iki yöntemde de hesaplama aynı şekilde yapılmaktadır. Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır? Sorusununa yanıt ise, hamileliğin kaç haftalık olduğu hesaplanırken embriyo transfer tarihi esas alınmaktadır. Embriyonun transfer edildiği tarih hamileliğin 2. Haftasının bittiği gün olarak kabul edilmektedir. Embriyo transfer tarihinizden 15 gün geçen anne adayı 1 aylık hamiledirler. Doğal yöntemle oluşan hamileliklerde ise hamilelik haftası hesaplanırken başlangıç tarihi olarak anne adayının son adet gördüğü tarihin ilk günü esas alınır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar sebebiyle son adet tarihi yanıltıcı olabilmektedir. Dolayısıyla transfer tarihine göre hesaplamalar daha doğru sonuç vermektedir.

Lastoksit transferi yapılan anne adaylarında da hesaplamalarda transfer tarihi esas alınmaktadır. Blastoktif transferi 5. Günde yapıldığı için embriyo transferine göre hamilelik haftası 2-3 gün daya büyük olur. Embriyo transfer tarihine göre hamilelik haftası hesaplama yapılması; Bazı anne adayları transfer tarihinde niçin hamileliğinin 2. Haftasında olduklarını anlamakta güçlük yaşayabilir. Çünkü söz konusu tarihten 2 hafta önce hamileliğe yönelik doğal ya da tıbbi koşullarda hiçbir işlem uygulanmamıştır. Şimdi tüp bebek tedavisini bir kenara bırakım doğal yolla hamilelik üzerinden giderek bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Planlı ve oldukça sağlıklı bir hamilelik düşünen anne adaylarının en iyi şartlarda nasıl çocuk sahibi olabileceği konusundan daha önce bahsetmiştik şimdi kısaca özetlemek gerekirse bir anne adayı adet gördüğü tarihten 2 hafta sonra 2-3 günde bir ilişkiye girdiğinde hamile kalabilir.

Fakat hamilelik cinsel ilişkideki spermlerin yumurtalarla birleşmesinden itibaren hesaplanmaz. Cinsel ilişkide ise, baba adayından anne rahmine transfer edilen spermler yumurta hücreleriyle birleşerek döllenmesi gerçekleşir. Anne bu dönemde yumurtlama günlerinde olduğu için hamileliğin ilk adımı atılmış diyebiliriz. Fakat aradan ortalama 2 hafta daha geçtiğinde anne son kez adet görebilir. Doğal yolla elde edilen hamileliklerde işte bu son adet tarihinin ilk günü esas alındığı için, tüp bebek tedavisinde de transfer tarihi esas alınmaktadır. Yani transfer işlemi yapılıp anne rahmine yerleştirilen döllenmiş yumurta doğal yöntemlerle elde edilen hamilelikte ilişkiden sonraki son adet tarihinin ilk gününe kadar olan anne vücudunda gerçekleşen mucizevi işlemlerin laboratuvar ortamlarında yapılmasına eşdeğer kabul edilmektedir. Bazı hastalar transfer yapılan günde gebeliğin neden iki haftalık kabul edildiğini anlamakta zorlanmaktadırlar haklı olarak çünkü transfer tarihinde iki hafta önce daha yumurta toplama işlemi bile uygulanmamıştır.

Normal hesaplamalar sonucunda ultrason hesaplaması arasında fark çıkmışsa, ultrasonda bebek daha büyük ya da küçük görünüyorsa bu farkın önemli derecede olup olmadığı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir. Ultrason ile hesaplanan hamilelik haftasının farklı çıkması durumu; Doğal hamileliklerde son adet tarihinin ilk günü ile tüp bebek tedavisinde transfer tarihi esas alınması ultrasonografide elde edilen hamilelik haftası verisiyle çoğu zaman birebir uyumlu olmama durumu görülebilir. Birkaç gün ya da bir hafta gibi değişkenlik gözlenmesi bir problem olduğu anlamına gelmemektedir. Her iki hesaplamayı da değerlendirerek doktorunuz size net olarak hamileliğinizin kaçıncı haftası olduğu bilgisini verilir. OTOMATİK HESAPLAMA YÖNTEMİ: – Tüp bebek gebelik hesaplama nasıl yapılır (ICSI, IVF, Mikroenjeksiyon) uygulaması ile hamile kalanlar hesaplayıcı da bulunan listeden embriyo transferini veya blastokist transferini işaretlemeli ve transfer yapılan tarihi yıl, gün ve ay olarak girmesi gerekir. – Normal yolla Gebe kalan hastalar son adet kısmını işaretleyerek son adetin başladığı ilk günün tarihini girmesi gerekir.

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb