Tüp Bebek Fiyatları Nasıl Belirlenir | Hanımların Dünyası

loading...

Tüp Bebek Fiyatları Nasıl Belirlenir

Tüp Bebek Fiyatları Nasıl Belirlenir

Tüp Bebek Fiyatları Nasıl Belirlenir

Tüp bebek uygulaması normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir uygulamadır. Kadının yumurtası ile erkeğin spermi laboratuar ortamında döllenir ve kadının rahmine döllenen embriyo transfer edilir. Tüp bebek uygulaması özel kliniklerde, bazı üniversite hastaneleri ile bazı devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatları nasıl belirlenir sorusuna cevap   Tedavinin yapıldığı kliniğe bağlı olarak  fiyat değişecektir. Fakat genellikle 5.000 – 6000 TL civarı bir maliyet ortaya çıkacaktır.

tup-bebek-fiyatlari-nasil-belirlenir

SGK’dan tüp bebek tedavisi devlet desteği alınabilmesi için;

– Kadın resmi nikahlı evli olmalıdır.

– Önceki evliliklerinden çocuk sahibi olmamalıdır.

– Mevcut evliliğinden çocuk sahibi olamıyor olması önemlidir.

– Evlat edinilmiş çocuklar hariçtir.

– Kadın sigortalı ise kendi sigortasından karşılanır.

– Kadın sigortalı değilse eşinin sigortasından karşılanır.

– En fazla üç denemenin maliyetinin bir kısmı karşılanır.

– Dördüncü deneme yapılacaksa da SGK tarafından destek verilmeyecektir.

– Son üç yıl içinde, yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması durumunda SGK tarafından maliyetin bir kısmı karşılanır.

– Kadın 23 yaşını doldurmuş, 39 yaşından küçük olmalıdır.

– Uygulamanın yapıldığı kliniğin sosyal güvenlik kurumu ile sözleşmesi olmalıdır.

– Kadının en az beş yıldır genel sağlık sigortalısı olup 900 gün prim gün sayısının olması ve son 90 gün aktif sigortalı olması veya eşinin bu koşulu sağlaması gerekmektedir.

– Tüp bebek tedavisine başlanan kadının embriyo transferinin yapıldığı tarihte 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Fakat kadının 40 yaşından gün aldığı tarihten önce düzenlenmiş geçerli sağlık raporunun olması ve bu rapor tarihinden itibaren 30 gün içinde embriyo transferinin gerçekleştirilmesi durumunda tedavi bedelinin bir kısmı karşılanacaktır.

– Tüp bebek bedelinin bir kısmını kurumun karşılayabilmesi için kadının gebeliğinin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik bir hastalığının bulunmaması gerekmektedir. Böyle bir hastalığının olmadığı sağlık kurulu raporunda belirtilmelidir.

– Malûl kişiler ve eşlerinde 900 gün prim gün sayısı ve son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olması şartları aranmaz. Sosyal güvenlik kurumunun oranları şöyledir; Yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede 0, ikinci denemede , üçüncü denemede şeklindedir. Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilir. Ayrıca Kök Hücre Vericisi Kardeş Doğmasına Yönelik tüp bebek tedavisinde de belli şartlar altında sosyal güvenlik kurumu destek vermektedir. Devlet desteği hakkında genellikle eleştirilen şöyle bir nokta vardır; 40 yaş üstü kadınlara tüp bebek tedavisinde devlet desteğinin olmamasıdır. Devlet katkısı hakkında bilgi aldıktan sonra gelelim hangi kliniği seçmeliyiz kararına. Görüşmeye gittiğiniz kliniklerde öncelikle tüp bebek tedavisi yaptırmak istiyoruz tüp bebek fiyat nasıl belirlenir  diye sorduğunuzda size verilen cevap ile tedavi süreci sonunda cebinizden çıkan fiyat aynı olmayabilir. Yoğun rekabetin olduğu bu piyasada size ilk aşamada ilaç, tahlil, ultrason, anestezi gibi maliyetleri söylemeyen kurumlarda çıkabilir. Böyle yaşanmış durumlar var. Siz en güzeli ben buradan tedavim sonlandığında en fazla kaç lira ödeyerek çıkarım şeklinde sorunuzu değiştiriniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb