Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri | Hanımların Dünyası

loading...

Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri

Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri

Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri

Etiketler:Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri, Tırnak Yıpranmaları, Tırnak Yıpranma Sebepleri, Tırnak, Yıpranma

Günlük hayatta kimi zaman bilinçli bazen de bilinçsizce yaptığımız tekrar işlemler ellerimize zarar verir. Temiz olmadığını düşünerek sürekli  yıkanan eller, gün boyu çeşit çeşit deterjanlarla yapılan temizlikler… Her şey de olduğu gibi bu durumlarda da ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Deterjanlar ile elleriniz arasında su sızmıyor ise üzerinde çizgiler belirmiş, soyulup kırılan tırnaklarla  kızarmış sert  ve parmak kenarlarında etleri kalkmış  ellerinizin olması kaçınılmaz bir sondur.Korunaksız şekilde sürekli su ve sabun(kimyasal deterjanlar) ile haşır neşir ellerinizin derisi incelir hassaslaşır, soğuk havalarda kızarıp çatlaması daha kolay olur.Vitamin eksikliği ve deterjanların zararlarından dolayı kırılan tırnağınız birde etinden ayrılırsa üstüne birde çok suya maruz kalırsa et ile tırnağın ayrıldığı yerde ağrının yanında iltihaplanma da görülebilir.

Tırnaklarımdaki Soyulma Ve Kırılmaların Tüm Sebebi Deterjanlar Mı?

Elbette ki bunun dışına birçok faktör var. Başlıca olanlarına bakacak olursak, tırnaklarınızda yaşanan soyulma ve kırılmalara yukarıda sayılanların yanında tırnağın beslenmesinde rol oynayan vitamin ve minerallerin yeterince alınmaması neden olur. A,B,C,E, D Magnezyum, Demir, Çinko, Kompleks vitaminler Biotin, protein, Kalsiyum gibi besin değerlerini n düşük olmaması tırnak bakımı açısında çok önemlidir. Bazı ciddi hastalıklar ve sindirim problemleri, deri hastalıkları ve kimyasal ürünler de tırnakların üzerindeki beyaz lekelerin ve yıpranmanın nedeni olabilir. Hem sağlık hem de görünüm açısından sizi rahatsız eden el ve tırnak rahatsızlıklarını gidermek için vitamin eksikliğini giderecek şekilde beslenmek yerine, bakım yapacağını düşünerek alacağınız bir takım kozmetik ürünleri ile takviye yapmak ellerinizi yatıştırmakla kalıp kesin çözüm sunmayacaktır. Zaten yukarıda saydığımız vitamin ve mineraller sadece tırnaklarınız için değil vücudumuz için de olmazsa olmazlardandır. Bu yüzdendir ki yaşam kalitenizi arttırmak adına da kimyasallarla takviye yapmak yerine gerekli besinleri tüketmek en ama en iyisi olacaktır.

Pembemsi renkte sert ve güzel görünen tırnaklar ve sağlıklı eller  için bu saydıklarımızdan kendinizi mahrum bırakmamanız gerekli. Beslenmenize dikkat etmenize rağmen şikâyetleriniz hala devam ediyorsa, durumu doktorunuzla paylaşıp nedenini tam olarak öğrenip ona göre hareket etmek sorunun çözümü açısından en doğrusu olacaktır.

Tırnaklardaki Yıpranmanın Nedenleri Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb