Tığ İşi Motifli Bayan Etek Yapımı

Author

Categories

Share

Tığ İşi Motifli Bayan Etek Yapımı

 

 

Etekler bayanlar için vazgeçilmez moda parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle sezona uygun olarak etek modelleri ve bu modellerle ilgili trendler bayanlar tarafından yakından takip edilmektedir. Ancak kreasyonlarda yer alan moda etekler her bayanın isteklerine ya da vücut tipine uygun olmayabilmektedir. Bu anlamda düşünüldüğünde örgü etekler kurtarıcı olmakta, bayanlara kendi hayallerindeki etekleri tasarlama imkânını yaratmaktadır. Tasarımcı ruhu bulunan bayanların tığ işi motifli bayan etek yapımı konulu yazımızı okuduktan sonra pek çok fikri kendi projelerinde uygulama şansı bulacaktır.

Son yıllarda modacılar dantel parçaları kıyafetlerde kullanmayı alışkanlık haline getirdiği için kendinizin örerek giydiği etekler kesinlikle şıklığınıza şıklık katarken modaya uymanızı da sağlayacaktır. Etek Örerken Malzeme Nasıl Seçilmeli? Öncelikle örülecek eteğin hangi mevsimde giyileceğine karar verilmelidir. Çünkü mevsim iplik seçimini kesinlikle etkileyecektir. Kışlık etek yapılacaksa pamuklu ya da akrilik, yazlık eteklerde de tiril tiril gösteren yazlık ipler seçilmelidir. Tığ işi motifli bayan etek yapımı için kullanılacak örgü tığları da yine büyük numaralı olmalıdır. Tabi ki, tığ seçimi ipe bağlı olarak da değişir ancak örgünün sıkı olmaması isteneceğinden büyük numaralı tığlarla çalışmak daha iyi sonuç verecektir.

Motifli Etek Modelleri Tığ işi olarak yapılan eteklerde daha çok dantel motifleri kullanılmaktadır. Bu motifler genellikle birbirine eklenerek ana gövdeyi oluşturmakta, fırfır ve etek dökümüyse perde örneği tarzındaki ara ajurlu örneklerle verilmektedir. Tığ işi motifli bayan etek yapımı için kullanılacak motifler daha çok kare ya da dairesel etnik desenlere sahip motiflerdir. Ajurlu sehpa örtüsü modelleri de sıklıkla bayan etek yapımında kullanılmaktadır. Eteğin motifleri ajurlu örnekler dışında zincirli örneklerle de birleştirilebilmektedir. Eğer katlı etek formları tercih edilecekse tığ oyalarından birkaç kat yapılarak eteğe hareket kazandırılabilmektedir.

Eteğin bel kısmı sık iğne ya da üçlü, ikili trabzanlarla toparlanıp form kazandırılmaktadır. Eldeki örneğe göre motifler birleştirip çeşitli örgü teknikleriyle etek formu verildikten sonra astar dikilen etekler çok şık kombinlerde kullanılabilmektedir. Motifli Örgü Eteklerle Kombin Önerileri Dar ve mini etek olarak örülen modeller geniş ve büyük tokalı kemerlerle üzerine dökümlü bluz giyilerek kombin edilebilmektedir. Bunun dışında yine çan formlu mini etekler basic bodylerle, uzun etekler de yine uygun kazak ve dar bluzlarla çok şık durmaktadır. Mini dar örgü eteklerin formlu gömleklerle harika bir şıklık oluşturduğunu da eklemeden geçmek eksiklik yaratmaktadır.

Author

Share