Tekirdağ Köftesinin Özelliği

Author

Categories

Share

Tekirdağ köftesi yaklaşık olarak yetmişli yıllardan sonra Tekirdağ adıyla anılır olmuştu. Bundan önce ise Hayrabolu’dan göç eden iki hacı köylü olarak anılan iki kardeş yapardı. Lezzetli olduğu gibi bir o kadar da ünlüydüler. Özcan ve kardeşi de Tekirdağ köftesinin adı altında bir araya geldi.

tekirdağ-köftesi[1]

Tekirdağ Köftesi hazırlanışındaki aşamalar takip edilerek Tekirdağ ismiyle markalaşmaya çıkan bir üründür. Kullanıcıların etten, Etin köfte haline getirilmesine kadar bir dizi ayrıntı Tekirdağ Köftesini kendisine has bir şekilde yapılmaktadır.

Özellikle Trakya sınırlarındaki hayvanların etlerini öncelikli olarak seçmeniz gerekiyor. Seçilecek olan hayvanın eti yumuşak olması lazım aksi takdirde etin tadı kötü olacaktır. Köftesi yapılacak olan hayvanın eti, Sinir kalmayacak bir şekilde parça ete dönüştürülüyor.  Bu et ilk önce ekmek, soğan ve sarımsakla çekilme sürecine bırakılır. Baharatla yoğurularak tekrar çekilir. İrmik ilave ederek yoğrulur ve bir gece bekleme sürecine alınır. Bir gece boyunca bekleyen köfte ertesi gün pişirilmeye hazır hale gelir.

Author

Share