Tehlikeli şuruplar.. | Hanımların Dünyası

loading...

Tehlikeli şuruplar..

Tehlikeli şuruplar..

İçerisinde serum ve yabancı Madde içeren iki şurup piyasadan çekildi
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü fazla miktarda etken madde içeren serum ile içerisinde yabancı madde bulunduğu tespit edilen bir şurubun piyasadan geri çekilmesini istedi.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Eczacılar Birliği il sağlık müdürlükleri ve ilgili ilaç firmasına gönderilen yazıda Kansuk Laboratuarı San. ve Tic. AŞ adına ruhsatlı bulunan “Kanfleks yüzde 5 Dekstroz Sudaki solusyonu 1000 ml.” adlı serumun yapılan incemele sonucu içerisindeki etken madde miktarının yüzde 10.2-10.8 oranından fazla olduğunun belirlendiğini bu nedenle serumun 0610038-2 060039-1 0610039-2 ve 0610040-1 seri no’lularının 2. sınıf B seviyesinde eczanelerden ilaç depolarından ve hastanelerden geri çekilmesini istedi.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ayrıca Glax Smith Kline firması adına ruhsatlı olan ve çocukların allerjik rahatsızlıklarında kullanılan 01417 seri nolu “Actived şurup”un içerisinde yoğun miktarda yabancı madde içermesi nedeniyle yine 2. sınıf B seviyesinde geri çekilmesini istedi.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb