Tarlusal Nedir

Author

Categories

Share

Tarlusal Nedir

 

Tarlusal, kadınlar için çok önemli olan östorejen hormonunun yetersiz salgılanması veya çok fazla salgılanması sonucu oluşan çeşitli kadın hastalıkları için kullanılan en yaygın ilaçlardan biridir. Bu ilaç reçeteli olarak satılır ve doktor tarafından tavsiye edilmesi durumlarında kullanılmalıdır. Tarlusal nedir denirse, Tarlusal, ağızdan alınan ve her tabletinde 5 miligram medroksiprogesteron asetat içeren, kokusuz, beyaz renkli, her iki tarafı düz olan ve hafif yuvarlak bir tablettir. Her kutusunda 12 tablet olarak eczanelerde satılır. Tarlusal’ın içeriğindeki medroksiprogesteron asetat maddesi progestojenler olarak adlandırılan ilaç gurubuna dahil olup bu madde doğal kadınlık hormonlarına benzerlik gösterir. Doktorunuz tarafından size Tarlusal önerildiğinde hem doktorunuzun önerilerini hem de ilacın içinde bulunan prospektüsü mutlaka okumanız gerekmektedir. İlacın kullanım koşullarını ve yan etkilerini bilirseniz ilacı kullanmaya başladığınızda oluşabilecek yan etkileri bu şekilde daha kolay fark edebilir ve böylece daha hızlı önlem almanızı kolaylaştırmaktadır. Başka bir hastalık için hastaneye başvurduğunuzda eğer bu tableti kullanıyorsanız mutlaka ilgili doktoru tarlusal kullandığınız ile ilgili bilgilendirme yapmalısınız. Çünkü size verilecek diğer ilaçlarla Tarlusal tabletin birleşmesi farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca size verilen Tarlusal tableti çevrenizdeki yakınlarınızın kullanması için vermemelisiniz. Tarlusal tablet kişilere özel olarak reçete edilir ve sadece o kişinin kullanımı için yazılmıştır. Bu noktalara dikkat etmek hem kendi sağlığınız hem de yakınlarınızın sağlığı açısından büyük bir önem arz etmektedir.

Tarlusal Nedir ve Nasıl Kullanılır? Tarlusal nedir: Tarlusal, kadınlarda görülen adet düzensizliklerinin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Adet dönemlerin uzaması, adet döneminde aşırı kanamanın olması, adet döneminin gecikmesi diğer adet dönemi hastalıkları içinde en yaygın kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Tablet şeklindedir ve oral olarak alınır. Sadece doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle Tarlusal tableti sadece reçeteli olarak eczanelerden alabilirsiniz. Adet gecikmeleri her zaman bir hastalığın habercisi olmayabilir. Bu nedenle adet gecikmesi yaşayan kadınlar hamile olma ihtimalini de göze alarak ilk önce gebelik testi yaptırmaları daha iyi olur. Sonrasında doktor muayenizin ardından yapılan kan testleriyle hastalık saptanır ve doktor tarafından uygun görülürse adet düzenleyici olarak Tarlusal tablet reçete edilir. Tarlusal tableti kullanmaya başlamadan önce Tarlusal tabletin içinde bulunan yardımcı maddelerin herhangi birine karşı alerjinizin olup olmadığını tespit etmeniz ve bundan sonra bu ilacı kullanmanız önerilmektedir. Tarlusal Tablet Hangi Durumlarda Kullanılmaz? Tarlusal tablettin diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bazı durumlarda kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Bu sakıncaları şu şekilde sıralayabiliriz.

• Az önce de belirttiğimiz gibi Tarlusal tabletin içeriğindeki bazı maddelere karşı alerjiniz varsa kesinlikle bu ilacı kullanmayınız.

• Adet kanamanız dışında ve doktorunuzun sebebini bulamadığı bir kanamanız varsa(daha öncede bu kanamalar olmuşsa) Tarlusal tablet kullanılmaz.

• Daha önce beyin kanaması geçirdiyseniz.

• İleri derecede karaciğer problemleriniz varsa.

• Damar iltihabınız veya damar tıkanıklığınız varsa.

• Daha önce tedavi edilmiş meme kanseriniz veya hala devam eden bir kanser tedaviniz varsa Tarlusal tablet kullanmaktan kaçınmalısınız.

• Genital bölgenizde kanser teşhisi konmuş ise, hamileyseniz veya hamile ihtimalinizin olduğu durumlar da Tarlosal tabletin kullanılması son derece sakıncalıdır. Tarlusal Tableti aşağıda sayacağımız durumlarda ise daha dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

• Tarlosal tableti kullanmaya başladığınızda beklenmeyen vajinal kanamalarınız olduysa,

• Migren ağrılarınız varsa,

• Daha önce depresyon öykünüz varsa veya tedavi sırasında depresyondaysanız,

• Şeker veya sara hastalığınız varsa,

• Kalp-damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, astım hastalığınız varsa,

• Kısmi veya tam görme bozukluğunuz varsa,

• Çift görme ve proptoz denilen göz küresinin ileri doğru çıkıntı yapması gibi bir hastalığınız varsa,

• Ailenizde veya sizde kan pıhtılaşması ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa, Tarlusal tableti daha kontrollü ve dikkatli kullanmanız gerekir. İlacı kullanmaya başladığınızda herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldığı takdirde ise ilacın kullanımı hemen sonlandırılmalı ve hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Tüm kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı bacaklarda, akciğerde veya vücudun herhangi bir yerinde kan pıhtılaşması sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu pıhtılaşmanın oluşumunun riski çok düşük olsa da Tarlusal tabletin kullanılmasıyla bu riskin oranı artabilir. Çünkü Tarlusal tableti hormon içerikli bir ilaçtır ve bu hormonların çok fazla vücuda girmesinden dolayı farklı riskleri ortaya çıkarabilir. Aşağıda sayacağımız durumlarda Tarlusal Tablet kullanmıyorsanız dahi pıhtı oluşma olasılığı yüksektir. Bunlar; Aşırı kiloluysanız, daha önce ailenizdeki kişilerde damarlarında veya akciğerlerde pıhtılaşma sorunu yaşanmışsa, kendiniz geçmişte pıhtılaşma sorunuyla karşılaştıysanız, çok ciddi bir ameliyat geçirmişseniz ve geçmişte birden fazla düşük yaptıysanız Tarlusal tablet kullanmasanız bile pıhtılaşma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza tüm bunları anlatmanız ve özellikle de farklı bir hastalıktan dolayı ameliyat olacaksanız bu bilgileri mutlaka ilgili doktorunuza söylemeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Tarlusal Nedir ve Hamilelikte ki Kullanım Nasıldır? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Tarlusal tableti mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Ağızdan alınan ilacın içinde 12 tablet bulunmaktır ve doktorunuzun önerdiği adette ilacı kullanmalısınız. Tüm adet düzensizlikleri ve diğer yumurtalık problemlerinin tedavisi amacıyla kullanılan ilaç eczanelerde reçeteli olarak satılmaktadır. Tarlusal tabletin kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle Tarlusal tableti kullanmayınız. Yanlış bir şekilde kullanılan Tarlusal tablet, henüz doğmamış bebeğinize büyük zararları dokunduğu tespit edilmiştir. Tarlusal tablet kullanırken eğer hamile kaldıysanız derhal doktorunuz durumu bildiriniz ve doktorunuzla birlikte bebeğinizin zarar görmemesi için gerekli tedbirleri alın. Tarlusal tablet güvenilir bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu tableti kullanırken başka bir doğum kontrol ilacı kullanmanız kesinlikle yasaktır. Doğum kontrolü için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin; prezervatif gibi.

Tarlusal Tabletin Emzirme Döneminde Kullanım Nasıldır? Emziren kadınların Tarlusal tabletin kullanması da sakıncalıdır. Çünkü ilacın etkileri anne sütüne karışır ve emzirme yoluyla bebeğe geçerek bebeğinizde farklı yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Eğer bu ilacı kullanmak zorundaysanız bebeğinizi beslemeniz için başka bir yönteme başvurup başvurmayacağınız ile ilgili doktorunuzla görüşünüz. Tarlusal’ın içeriğinde laktoz ve sakoroz içermektedir. Eğer bu maddelere ve bazı şekerlere karşı aşırı duyarlılığınız tespit edilmişse bu ilacı kullanmadan önce ilgili doktorunuzla temasa geçmeniz önerilmektedir. Ayrıca Tarlusal tabletin diğer ilaçlarla kullanımı da sakıncalı olabilmektedir. Tarlusal kullanmanız önerildiğinde aşağıda sayacağımız ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız bu bilgileri de doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Aminoglutetimid denilen ilaç, obezite , kilo artması, kan basıncının artması ve zayıflaması sonucu oluşan çizgilerden meydan gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır ayrıca kan inceltici ilaçlar, örneğin varfarin vb. gibi ilaçlarla birlikte Tarlusal tablet kullanmak kesinlikle sakıncalıdır. Tüm bunlarla birlikte Tarlusal tablet bazı kan testlerinin sonucunu da etkilemektedir. Bu testler daha çok hormon düzeyini ölçen kan testleridir. Bu nedenle bu gibi testlerin uygulanması gerektiğinde ilaç kullanımı sonlandırıldıktan sonra yapılması en doğru sonuçların alınması için önemlidir.

Tarlusal Nedir ve Nasıl kullanılır sorusuna tekrar dönersek, yazımızda daha öncede belirttiğimiz gibi adet düzensizlikleri ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Doktorunuz size ilacı nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgileri verecektir. Ancak en yaygın kullanımı şu şekilde olmaktadır. Adetinizin ilk gününden başlayarak yaklaşık 3 ay boyunca her gün en az üç kez kullanılması tedavinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Tarlusal tablet kullanmaya başladığınızda damla damla şeklinde kanamalar görülebilir. Bu durum gayet normaldir ve endişe etmenize hiç gerek yoktur. Eğer şiddetli bir şekilde adet kanamalarınız varsa tarlusal tablet şu şekilde kullanılmaktadır. Son adet döneminizin başlangıcından itibaren yaklaşık 16 gün gibi süre geçtikten sonra yine günde üç kez kullanılır ve ilacı kesmenizden bir kaç gün sonra adet kanamanız başlar. Tarlusal tableti kullandıktan sonra hala adet kanamanız gelmediyse hamile kalmış olma ihtimalinize karşın bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Tarlusal tabletin kullanımı yemeklerden önce veya sonra olabilir. Ağız yoluyla alınabilen ilacı bir bardak suyla kolayca yutabilirsiniz. İlacı kesinlikle çiğneyerek kullanmayınız. Tarlusal Tabletin Yan Etkileri Nelerdir? Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi Tarlusal tabletin içeriğindeki maddelere hassaslığı olan kişilerde bazı yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkilerden herhangi biri oluştuğunda ilaç hemen kesilmeli ve doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir. Tarlusal tabletin yan etkilerinin bazıları şunlardır; Yüz, eller ve ayaklarda şişme, nefes darlığı, bayılma hissi, şiddetli kaşıntı ve kaşıntıyla birlikte deride döküntüdür. Bu yan etkilerin hepsi çok ciddi sorunlardır ve bunlarla karşılaştığınız takdirde en yakın hastanenin acil servisine başvurmanız gerekir. Tarlusal tableti de diğer ilaçlar gibi doktor kontrolünde ve dikkatli kullanmanız gerekir. Böylece hem ilacın yan etkilerinden hem de farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktan kurtulmuş olursunuz.

Author

Share

Önceki İçerikOzon Yağı Ne İşe Yarar
Sonraki İçerikKadınlarda Saç Ekimi