Tarih Kokan Eski Konaklar | Hanımların Dünyası

loading...

Tarih Kokan Eski Konaklar

Tarih Kokan Eski Konaklar

Tarihin adeta izlerini barındıran, baktığınızda aklınıza bin bir türlü hatıra yaşatan en önemli kültürel miraslarımız konaklardır. Konaklar zamanın en lüks evlerinden olup, zamanımıza kadar ulaşmıştır. Hatta birçok konak tekrardan restore edilerek zamanı karşı direnmesine destek olunmaktadır. Birçok ilimizde farklı farklı konaklar bulmak mümkün. İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da ve daha birçok ilimizde tarih kokan konaklarımız vardır.

Konakların bir kısmı farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikle otel olarak kullanılan bu konaklar farklı birçok amaca da hizmet ettiğini görmekteyiz. Kültürel miras olarak gezi düzenlenen konakların yanı sıra birçok diziye de ev sahipliği yapıyorlar. Adeta içimizden yani özümüzden parça taşıyan bu konaklar ülkemizin 4 bir yanında.

Safranbolu Konakları

Safranbolu’da karşınız birçok tarihi konak çıkmaktadır. Yaklaşık 2000 civarında konak olduğu söylenmektedir. 800 adet konak devlet tarafından koruma altına alınmış. Özellikle çok güzel konaklardan bazıları ise şöyledir:

Ülkemizin En Güzel Tarihi Konakları

Konaklar aslında sadece bu kadarla sınırlı değil. Çok güzel yerlere inşa edilmiş konaklara da rastlamak mümkün. Hepsinde göze çarpan en önemli özellik, sağlamlılık, işçilik ve görsellik. Genellikle iki ya da üç kattan oluşan bu konaklar geniş ailelere göre tasarlanmış. Çünkü zamanında aileler çekirdek değil geniş aileydi. İşte o muhteşem yapılardan diğerleri ise şöyledir:

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb