Tamponsuz Burun Ameliyatı

Author

Categories

Share

Tamponsuz Burun Ameliyatı

 

Daha düzgün bir buruna sahip olmak için yapılan estetik operasyonlar her ne kadar güzel sonuçlar verse de olumsuz nedenler de görülebilmektedir. Ancak ülkemizde hem teknolojiden kaynaklanan hem de daha bilinçli yaklaşımlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı artık daha kolay imkanlardan bahsetmek ve daha kesin sonuçlardan bahsetmek mümkün olabiliyor. Daha önceden burun ameliyatı demek; ağrı ve şişliklerin oluşması, dışarı çıkamama, zor nefes alma ve sonucun nasıl olacağı gibi sorunları da beraberinde getiriyordu. Sadece istediğiniz burun şekli için bıçak altına yatmak değil aynı zamanda istediğiniz şeklin oluşmaması halinde tekrar bir dizi operasyona girme riski de gerginliğe neden olabiliyordu. Günümüzde yeniden oluşturulan sistemlerde artık tamponsuz burun ameliyatı imkanı da sunuluyor. Bu sayede bu tür sorunlara yaşamadan daha iyi koşullarda istediğiniz şekilde bir burun yapısına sahip olabiliyorsunuz.

Daha önceden yapılacak işlem her ne olursa olsun burun ameliyatı sonrasında burun boşlukları tampon kullanılarak doldurulurdu. Elbette bu işlem için de yine gazlı bezler ya da pamuk kullanılması gerekirdir. Bu uygulama hem burun şeklinin korunmasını sağlamak için hem de burundaki kanamanın durdurulması için yapılıyordu. Tampon kullanılarak yapılan uygulama ilk yıllarda on ya daon dört gün kalabiliyordu. Daha sonrasında gün sayısı azalmış ve tampon şekli değişmiş olsa da sonuç değişmiyordu. Tampon yerleştirilmiş bir burunda kısa sürede nefes almada zorlukların yaşanması, kanamalar oluşması doğal karşılanıyordu. Ayrıca bu tamponların zamanında alınması da gerekiyordu ki bu durum hastalar için en zor kısımdır. Tamponun tekrar çıkarılması acı verici olabiliyor. Bunun yerine tercih edilen tamponsuz burun ameliyatı daha çok dikişlerin içerde erimesiyle yapılan bir cerrahi işlemdir. Diğer uygulamalara göre daha kolay ve hastaların tercih ettiği bir yöntem olan tamponsuz uygulamalarda bu tür olumsuzlukların da görülme riski daha aza inmiş oluyor.

Tamponsuz burun ameliyatı yapılmasında burun içine yerleştirilen tampon yerine eriyen dikişler tercih edilebilir ya da silikon levha kullanılarak daha sağlıklı bir uygulama tercih edilebilir. Burun ameliyatı öncelikle doktorunuza danışarak uygun yolu seçmeniz dahilinde daha olumlu sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle standart bir durumdan söz etmek mümkün değildir. Ancak kullanılan yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kullanılan dikiş yöntemi tamponsuz uygulama için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu uygulamada eriyen dikişler kullanılarak açılan yerlerin kapatılması sağlanır. Karşılıklı olarak atılan dikiş destekleri ile ameliyatın sonlandırılması sağlanır. Bunun dışında uygulanan işlemler ise silikon levha kullanımı, zımba gibi yöntemlerdir. Silikon levha kullanımında burun içine yerleştirilen klasik tampon yerine tercih edilen bir yöntemdir. Tampon kullanılması burundaki boşlukların doldurulmak için dolgu kullanılması ile burun şeklinin korunmasını amaçlar ancak sonrasında tamponun çıkarılması ve süreç dahilinde oluşan sıkıntılar elbette gözünüz korkutabilir. Kullanılan silikon levhalar tamponla aynı göreve sahiptir.

Burunu destekleyerek şeklin bozulmasını engellerler. Ancak tampona oranla daha rahat nefes almanızı sağlar, çıkarılması sırasında yumuşak dokuya sahip olduğu için ağrı ve acı gibi hislerin de en aza indirilmesine yardımcı olur. Zımba yönteminde ise dokuların birbirine birleştirilmesi söz konusudur. Tamponsuz burun ameliyatı için bilgi edinebileceğiniz yollardan bir tanesidir. Dokuları birleştirmek için kullanılan zımba yönteminde seçilen her madde eriyebilir özelliğe sahip olduğu için sonrasında sorun yaşanma riski de en aza indirilmiş olur. Ameliyat sonrasında hastanın ağrı ve şikayetleri daha az olurken aynı zamanda burunda şişlik, morluk ya da zor nefes alma gibi sorunlar da daha az görülür. Kullanılacak olan yöntem daha çok kişinin yaşı, sorun, ameliyat koşulları ve hastanın durumuna göre seçilmelidir. Bu sayede daha sağlıklı bir uygulama yapılabileceği gibi daha olumlu sonuçlar alınması da sağlanabilmektedir. Tamponsuz burun ameliyatı her koşulda standartlara bağlı bir uygulama olarak görülmemelidir. Çünkü hastanın durumuna ve şikayetlere göre uygulanması gereken yöntemler de farklılık gösterebilir.

Genelde estetik olarak yapılması gereken işlemlerde kullanılabilir. Bu sayede hem hastanın zorlanması ve olası sorunların oluşması engellenir hem de kolay bir uygulama olduğu için doktorun daha iyi çalışması sağlanmış olur. Ancak bazı durumlarda bu uygulama kullanılması da mümkün olmayabilir. Burun eti ya da burundaki çok derin kesiklerde farklı işlemler gerekebilir. Bu anlamda eğer burundaki kesin çok büyükse dikiş atılmadan hastanın iyileşmesi de beklenmemelidir. Burun eti de doğru şekilde nefes almayı engellediği için burun ameliyatı gerektiren durumlardan bir tanesidir. Burun içinde eğri kemik yapısının yanı sıra kişiye nefes almada sorun yaşaran burun eti aynı zamanda mevsim değişikliklerinde hava olaylarına bağlı olarak insanların sorun yaşamasına neden olabilir, uyku problemlerine yol açabilir. Bu gibi durumlarda burun etinin alınması için de farklı yolların kullanılması gerekir. Etlerin küçültülmesi için yapılabilecek uygulamalardan yararlanarak da tamponsuz burun ameliyatı gibi sorunsuz sonuçlar alınabilmektedir. Bu anlamda tercih edilen radyofrekans teknolojisiyle burun etinin küçültülmesi amaçlanmaktadır.

Author

Share