Süt Yapan Şeyler Nelerdir

Author

Categories

Share

Süt Yapan Şeyler Nelerdir?

 

Anne sütü dünyada var olan birçok besinden çok daha besleyici ve bir bebek için en gerekli besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle hem yeni doğan bebeklerin ilk altı ay anne sütü alması çok önemli hem de gereklidir. Doğal koşullarda her annenin süt üretme miktarı değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak gün içinde bebeğin yeterli oranda beslenebilmesi için elbette yeterli miktarda süt bulunması gerekir. Eğer bebeğiniz için oluşan süt miktarınının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız elbette süt arttırmak için kullanabileceğiniz besinler bulunuyor. Özellikle doğal gıdalar tercih etmeniz süt yapan şeyler nelerdir konusunda en önemli yeri tutuyor. Aksi halde süt oluşumu yavaşlayabilir ya da hiç olmayabilir.

Süt yapan şeyler nelerdir aslında doğal olarak bulunan organik ürünleri içeriyor. Normal bir bünyeye sahip olan annelerin dengeli beslenmesi ve yeterli oranda su tüketmesi süt oluşumu için yeterlidir. Zararlı gıdaların alınması, paketlenmiş ürünler, yüksek oranda karbonhidrat alımı ya da şekerli içecekler süt yapımı için uygun değildir. Bu nedenle öncelikle doğal beslenmeye önem verilmesi gerekir. Anne sütü bebek için zaten yeterli miktarda üretilen bir besin kaynağıdır. O bebek için hazırlanmış özel bir besin olması nedeni ile hem doyacağı kadar oluşması hem de yeterli vitamin ve minarel desteği sağlaması gerekir. Bu nedenle anne sütü yetersizliği aslında çok nadir yaşanan bir durumdur. Ancak bu durumda da elbette doğal beslenerek sütünüzün çoğalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Süt yapan şeyler nelerdir sorusu için en önemli besin kaynaklarından bir tanesi sudur. Su bir vücudun gün içinde en çok ihtiyaç duyacağı besinlerden bir tanesidir. Hücrelerin çoğalması, metabolizmanın hızlanması gibi etkilerin yanı sıra vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda anne sütünün arttırılmasında da en etkili araçlardan bir tanesidir. Bu nedenle gün içinde en az 2 litre su tüketmek anne sütünün doğal olarak artmasını sağlayacak etmenlerin başında yer alıyor. Her ne yiyecek türü olursa olsun besinlerin sindirilmesi, kana karışması ve süt oluşumunun sağlanması için suya ihtiyaç vardır. Bu nedenle bebeğiniz için daha çok su tüketmeyi unutmayın.

Süt yapan şeyler nelerdir konusunda elbette doğal besinlere de değinmek gerekiyor. Bazı besinler bebekte gaz oluşumuna neden olduğu için tercih edilmeyebilir. Özellikle baklagiller, karnabahar, turşu, lahana gibi besinler gaz oluşumunu tetikleyen besinlerdir. Ancak bunun dışında da kullanabileceğiniz birçok besin maddesi bulabilirsiniz. Öncelikle yeşil yapraklı besinlere ağırlık verebilirsiniz. Elbette bunun için kullanacağınız bir salata menüsü de çok işinize yarayacaktır. Bunun dışında dereotu, maydonoz, ıspanak gibi besinleri de menülerinize eklemeyi unutmamanızda yarar var. Yeşil yapraklı besinler sütü arttırmak için en ideal besinler arasında yer alırlar. Haşlanmış ya da buhada pişen sebze yemekleri, meyve tüketimi de süt oluşumunu destekler.

Süt yapan şeyler nelerdir konusunda uzak durmanız gıdalar da bulunuyor. Öncelikle çok fazla ekmek tüketiminin süt oluşumuna katkısı yoktur. Ayrıca çok fazla şeker, çikolata ya da tatlı gibi yiyecekleri kullanmak ya da meyve yerine meyve suyu tüketimi de süt oluşumuna katkı sağlamazlar. Bunun yerine evinizde hazırladığınız kompostoları kullanabilirsiniz. Ayrıca evde kendinizin hazırlayacağı yiyeceklerin de süt üretimine daha çok katkısı olacaktır. Doğal hazırlanan ve daha hijyenik şartlara sahip olan besinler olacağı için ev yemekleri son derece sağlıklı bir seçim olacaktır. Özellikle protein ağırlık olarak süt, yumurta, yoğurt gibi besinlere de ağırlık verebilirsiniz. Ara öğünlerde de kullanarak süt üretimini destekleyebilirsiniz.

Author

Share