Sürekli Üşümenin Nedenleri Nedir? Neden Üşürüz?

Author

Categories

Share

Özellikle kış aylarında daha çok rastlanılan üşüme sorunu altında farklı hastalıklar yatabilir. Etrafımızdaki insanlarla aynı ortamda iken onlar havanın oldukça iyi olduğunu söylerken siz çok fazla üşüyorsanız o halde mutlaka altında yatan başka neden olabilir. Uzman doktorlar sürekli üşümenin nedenleri olarak bazı hastalıkların habercisi olduğunu söylemektedir.

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nedir.1

Sürekli Üşümenin Nedenleri :

Tiriodin Az Çalışması 

Çok üşüyorsanız doktora gittiğiniz zaman doktor büyük ihtimalle önce tiroid hormonunuza bakar. Bu hormonun az çalışması durumunda üşümenize neden olabilir. Yaptıracağınız bir kan testi ile hemen bu hormonun düşük olduğu saptanabilir.

Demir Eksikliği

Vücudun gerekli demir ihtiyacı karşılanmıyorsa üşüme sebebiniz aratacaktır. Özellikle bayanlarımızın sıkça rastladığı demir eksikliğinden dolayı daha fazla üşüme şikayetleri olmaktadır. Bunun için gerekli beslenmeleri yerine getirmek ve doktor tarafından kullanılacak demir ilaçları ile bu sorununuzu ortadan kaldırmanız mümkündür.

Yetersiz Uyku

Yetersiz uyku vücudun sistemini etkilemesinden dolayı vücudun halsiz kalmasına neden olur ve vücudun sistemindeki bu etkilerden dolayı üşümeniz aratacaktır. Normal bir insan günde en az 8 saat uyuması gerekir.

Raynaud hastalığı

Raynaud hastalığının en önemli belirtisi dışarı çıktığınızda parmaklarda soğuktan dolayı aşırı sızlama, renk değişikliği görülüyorsa bu hastalığın habercisi olabilir. Kan dolaşımında meydana gelen sorundan dolayı bu belirtiler oluşur. Eğer ki bu şekilde bir sorun varsa hemen doktora başvurup gerekli tedaviye başlayınız.

Dolaşım Bozukluğu ve Sağlıksız Beslenme

Vücutta dolaşım bozukluğu sorunu da aynı şekilde üşme sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kramplar, yorgunluk, renk değişikliği de baş gösterir. Üşüme konusunda şikayeti olanların mutlaka beslenmelerine de çok dikkat etmesi gerekir.

Author

Share