Sübliminal Reklam Ve Şok Gerçekler | Hanımların Dünyası

loading...

Sübliminal Reklam Ve Şok Gerçekler

Sübliminal Reklam Ve Şok Gerçekler

Sübliminal Reklam Ve Şok Gerçekler

subliminal-reklam

Çağımızda teknolojinin gelişiminin ulaştığı boyutlar insanları bu teknolojik gelişmeler karşısında hem sevindiriyor hem de zaman zaman korkutuyor. Süblimnal mesajların varlığının ortaya çıkması ile insanların çok büyük bir kısmı bu türden mesajların olup olmadığını ve varsa nerede hangi biçimlerde kullanıldığını merak etmeye başladı. Bu merakın akabinde pek çok teori de ortaya atılmış oldu. Bu teorilere girmeden önce, sübliminal mesajların hayatımızda ne gibi etkilerinin olduğunu ve söz konusu bu etkilerin, insanların zihinlerini de yönetip yönetemediğine değinelim. Bilindiği üzere, sübliminal mesajlar ilk olarak sinema salonlarında denenmektedir. James Vicary isimli bir Amerikalı reklamcılık uzmanı tarafından denenmiş olan bu yöntemde, artık herkesin üzerine söyleyebilecek pek çok sözü olan yirmi beşinci kare tekniği kullanılmıştır.

subliminal-reklam

Bu teknikte hedeflenen şey sinema salonlarındaki içecek satışı sayısının artırılmasıdır. Bu nedenle bir sinemada, yöntemsel olarak yirmi beş eşit kareye bölünmüş ekranın, yirmi dört karesinin kolaylıkla görülüp algılanabildiği, yirmi beşinci karenin ise aynı şekilde görülemediği ve fakat bilinçaltına işlendiği tezi ile bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu deney gereği, yirmi beşinci karede bir kola reklamı yansıtılmış ve izleyicilerin bu karenin yansıtılması sonrasındaki tepkileri ölçülmek istenmiştir. Sonuç, insanları ve deneyi yapanları, sübliminal reklam ve şok gerçekler ile karşı karşıya bırakmıştır. Zira yirmi beşinci karenin sinemada gösteriminden sonra, sinema salonundan ara verilmesi nedeniyle çıkan insanlar, içeceklere hücum etmiş ve kola satışlarının bir anda patlaması sağlanmıştır.

subliminal-reklam-1

Bunun nedenleri daha sonra ayrıntılı şekilde irdelendiğinde anlaşılmıştır ki, yirmi beşinci kare tekniği sayesinde ekrana yansıtılan görüntüyü gözümüz algılayamamakta, ancak bilincimiz algılamakta ve önemsemektedir. Bunun bir sonucu olarak da, söz konusu karede yansıtılan ve açık bir emir barındıran reklamın emrettiği şeyi yerine getirmek konusunda eğilim göstermektedir. İnsanların gözünün yakalayamayacağı kadar kısa bir süre ekranda beliren reklamın insanlar üzerinde yarattığı etki gerçekten korkutucudur. Kullanılan diğer yöntemler nelerdir? Yukarıda belirtildiği üzere ilk başlarda yalnızca reklam amaçlı kullanılan ve sonrasında etkileri ile insanları sübliminal reklam ve şok gerçekler ile yüz yüze bırakan bu yöntem sonrasında, birçok ülke açıktan ya da gizli bir biçimde sübliminal mesajların etkileri ve geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır.

subliminal-reklam-2

Bu çalışmalara bir örnek vermek gerekirse, kulağımız yirmi ile yirmi bin hertz sesleri duyabilmektedir. Bu ses frekansı aralığının dışındaki sesleri ise duyamamaktadır. Ancak, söz konusu frekans aralığı dışındaki sesler beynimiz tarafından algılanmakta ve aynı yirmi beşinci kare tekniğinde olduğu gibi bilinçaltımızda depolanmaktadır. Bu durumun anlaşılmasından sonra, sübliminal mesajlarda radyo frekansları da kullanılmaya başlanmış ve insanlara müzik dinlerken ya da televizyon izlerken kulaklarının işitemeyeceği sesler ile sübliminal mesajlar verilmeye çalışılmıştır. Bunu en sık olarak kullanan büyük marketler gibi görünse de Amerika’nın, Irak işgali öncesinde, insanları karşı koymamaya telkin etmek için radyolarda kullandığı da iddia edilmektedir. Yeni bir savaş alanı olarak sübliminal mesajlar Irak işgali gibi Ortadoğu’da ciddi sonuçlara yol açan bir savaşta kullanıldığı iddiası göz önüne alındığında, sübliminal mesajların nasıl bir etki alanına sahip olduğu da daha iyi anlaşılacaktır. Bu da sübliminal mesajları, bir savaş tekniği ve stratejisi olarak kullanılmaya aday hale getirmektedir.

subliminal-reklam-ve-sok-gercekler

Sübliminal Reklam Ve Şok Gerçekler Resimleri

 

subliminal-reklam-ve-gerceklersubliminal-reklam-ve-gerceklersubliminal-reklam-ve-gercekler-1subliminal-reklam-ve-gercekler-2subliminal-reklam-3subliminal-reklam-ve-sok-gercekler-3subliminal-reklam-ve-sok-gercekler-2subliminal-reklam-ve-sok-gercekler-1

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb