Stor Perde Yıkama

Author

Categories

Share

Stor Perde Yıkama

stor-perde-yikama-temizlik

Bir çok ev kadınının en sevmediği ev işlerinden biri belki de en sevmedikleri ev işi perde temizliği ve ütülenmesidir. Çünkü perdelerin yıkanması, ütülenmesi ve takılıp çıkartılması büyük emek ve zaman harcanmasına sebep olur. Belki de bu yüzden son yıllarda klasik kumaş ve tül perdelerin yerini uzun süre yıkama gerektirmediği ve ütü istemediği için stor perdeler ve jaluzi perdeler almaya başladı. Klasik perdeler kadar sık temizlenmeleri gerekmese de stor perde yıkama   özellikle kadınların en çok merak ettiği konulardan biri. Stor perdeler genellikle tamamen polyester kumaştan üretilse de keten ya da pamuk karışımı stor perdeler de vardır. Polyester, keten ya da pamuktan yapılan bu kumaşların üzerinde her iki tarafında da apre denilen kaplama bulunur.

stor-perde-temizlik

Bu sayede hem stor ya da zebra perdenin sert yapısı oluşmuş olur hem de perdelerin uzun süre kirlenmesini engeller. Bu apre kaplamanın kalitesine bağlı olarak stor ve zebra perdeler üç yıldan beş yıla kadar herhangi bir temizlik işlemi uygulanmadan rahatlıkla kullanılabilir. Stor perde yıkama işlemi ise çeşitli profesyonel halı yıkama ya da perde yıkama merkezlerinde evinizden alınıp evinize teslim edilerek yapılmaktadır. Ancak birçok kadın maddi açıdan daha avantajlı olması ya da temizlik açısından yeteri kadar güven vermemeleri sebebiyle perde temizliğini kendileri yapmayı tercih etmektedir.

jaluzi temziligi
jaluzi temziligi

Evde stor perde yıkama  yapmak için en az perdenizin büyüklüğü kadar bir alana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer perdenizi temizleyeceğiniz alan perdenizden dar olursa perde kumaşı katlanabilir. Bu durumda perde üzerinde kat izi oluşabilir ve oluşacak kat izi düzelmeyebilir. Perdenin temizliğinde çok sert olmayan bir temizlik malzemesi, tercihen beyaz sabun şampuan ya da halı yıkama şampuanı kullanabilirsiniz. Stor perdeyi yukarıda tamamen toplayıp borusu ile birlikte çıkartın ve hazırladığınız zemin üzerine yatırıp borusunu çevirerek perdenin rulosunu tamamen açın. Yumuşak bir bezi ya da bir süngeri ılık su ile doldurup sabun eklediğiniz kaba batırarak ıslatın. Kumaşı ya da süngeri nemli olacak kadar iyice sıkın. Eğer temizleme beziniz çok ıslak kalırsa perdeyi kurutmakta zorlanabilirsiniz.

stor-perde-temizlik

Perdenizin özellikle kenar kısımlarına çok fazla bastırmamaya özen göstererek perdeyi silin. Kenar kısımlarında çok sert hareketler uygulamanız perdenizin ipliklenmesine ya da kenarlarında kırışıklık oluşmasına sebep olabilir. Tüm yüzeyi nazik hareketlerle sildikten sonra yumuşak kuru bir havlu ya da emici, yumuşak bir kumaşla tüm yüzeyi kurulayın. Stor perdenizi borunun etrafına sarmadan ve katlanmamasına dikkat ederek hazırlamış olduğunuz yüzeyde ters çevirin ve aynı işlemleri perdenin bu yüzeyi için de uygulayın. Perdenizi iyice kuruladığınızdan emin olduktan sonra yine borusu ile oklava hareketi yaparak sarın ve yerine takın. Daha sonra perdenizi tamamen açıp aşağıya kadar indirerek kurumaya bırakın.

stor-perde-yikamasi

Stor Perde Yıkama Resimleri

 

stor-perde-yikamastor-perde-yikama-isistor-perde-yikamastor-perde-yikama-isistor-perde-temizligi-yikamastor-perdestor-perde-temizligi-yikamastor-perdestor-perde-temizligistor-perde-temizligi

Author

Share